MUZIJKALE UITSPANNINGEN. GEME1T3D3 BEBIGTE1T. van het linieschip Lefortniet het eenigc ongeluk bij den storm. De orkaan, die bijna 5 dagen geduurd had, kostte vele uien- schenlcvons op de gestrande scliejieu iu de wateren bij Reval en Libau. De op den oever gcworpcu lijken en wrakken leveren treurige bewijzen van verongelukte schepen op. Ook de oorlog schepen, die in Kroonstad zijn binnengeloopenhebben veel schade bekomen. Vele huizen, boomen, enz. hebben van dezen orkaan geleden. De Times bcrigt, dat eerst tegen het einde des jaars een leger van 83.000 man naar Indie op niarsch zal zijn en dat deze magt voldoende wordt geacht, om niet alleen den opstand te bedwingen, maar ook om Engelands heerschappij in al zijne azialischc bezittingen Ie herstellen. Bovendien zal het departe ment van oorlog steeds een hulpcorps van 3000 man in gereed heid houden, tot aanvulling der openingen iu de geledeien, ver oorzaakt zoowel door den oorlog zeivenals ten gevolge der koort sen cholera cu andere ziektendie het leger bij de grootc hitte teisteren. De werving van rekruten voor Indie wordt door geheel fingeland met kracht voortgezet. Of» vele plaatsen zijn veelkleu rige biljetten aangeplakt van den roereudsten inhoudzoo als het volgende «Brillen! Gij die sterke armen en onverschrokken harten be zit, hebt gij den doodskreet van uwe outeerde en vermoorde laudgenootcn niet vernomen? Gij, die zusters en beminden be zit, kunt gij het hooren, dat honderde bij honderde, even schoon als zij, ten prooi zijn aan mishandelingen erger dan de dood; kunt gij dat hooren en werkeloos en onbewogen blijven? Slaat op, legt zeis en handwerk af, grijpt de bajonet van echt engelsch staal en werkt aan den oogst der wraak, dien wij op lafaards en ellendelingen hebben in te zamelen!" Blijkens de berigten van de londensche beurs heerscht bij den handelstand en onder de speculanten in Engeland thans weder veel bezorgdheid wegens den staat der geldmarkt, welke in het Sverige van het jaar nog niet beter schijnt te zullen worden, bidcr de gronden voor die bezorgdheid noemt men ook de groote uitgaven voor het herstel der engelsche heerschappij in Indie, welke vroeger of later eene geldleening noodzakelijk zullen ma ken alsmede het gedeeltelijk mislukken van den aardappeloogst in fingeland. De jongste berigten uit New-York, loopende tot 24 Sep tember jl.zijn vol bijzonderheden betreffende het vergaan der stoomboot Central-Americawelke op de reis van Aspinwall naar New-York door ecnen orkaan beloopen en gezonken is; zij had 392 personen, mecrcndeelsreizigers uit Californie, aan boord, benevens eene waarde van omstreeks vijf millioen gulden aan stofgoud en andere specie. Van de menschen zijn slechts 175 geredal de specie is verloren gegaanen ook dit verlies wordt als een zware ramp aangemerkt bij de schaarschheid van geld waarmede de handelsstand in de Vereenigde Stalen sedert eenigen tijd te worstelen heeft, en welke er een groot aantal bankroeten alsmede daling van alle papierwaarden te weeg brengt. Te Lyon is een rijk grondeigenaar, Dupont genaamd, ge arresteerd wegens vervaardiging en uitgifte van valsche bankbil jetten van 300 fr. Men vond ten zijnen huize nog voor 300000 fr. aan valsche biljetten, benevens al de gereedschappen, welke tot de vervaardiging dienden. Hoeveel biljetten reeds zijn uitge geven is onbekend. Zij dragen allen het zelfde nummer. Te Alabama werden 37 personen door arsenicum vergiftigd hetwelk door een neger-kok, op aansporing van een hongaar,ecn bloedverwant der familie, onder hun voedsel werd gemengd; zes zijn reeds overledende overigen bevinden zich in zorgelijken toestand. De neger is onmiddelijk gegrepen en verbrand. De aanstoker, Coskina genaamd, zou op den volgenden maandag die straf oudergaan. BURGERLIJKE STAND. Van 5 10 October 1837. GEHUWD: J. M. Gecrkcns en II. M. de Jong. C. Gilijes en J. Kiefl. J. Huijsing en A. Rooineijer. J. J. Krijuen cu A. C. Bijl. BEVALLEN: J. C. Kaan geb Guijken D. C. J. Heek geb. Schuijl Z. J. van der Slruijs geb. Bras Z. A. Smit geb. de Graat Z. N. Reindcrs geb. Smit D. II. E. Flens geb. Bcrendscn D. A. van der Velden D. M. Cornieljc geb. van Stuivcnherg Z. 31. Lakke geb. Overdijk Z. OVERLEDEN: L. van der Poll 44 j. - C. II. Pouliellm. H. Krijuen 14 j. P. Vcrlee 9 ui. G. C. Bosch 5 vv. J. van der Oord 3 j. J. P. Duinker 14 j. In Peru staan de beide mededingers, president Castilla en ge neraal Vivanco, werkeloos tegenover elkander. Te Mainz is eene fabriek opgerigt lot hel uittrekken van hop. De financiële inocijclijkhcdenwaarin de Verhevene Porie zich bevindt, zijn in den laalsten tijd verergerd Sedert 1 Sopt. zijn in het konijnen park en iu de eendenkooi iu Eijerland ruim 600 konijnen en eenden gevangen. In Koustantinopel hebben talrijke faillisse menten plaats gehad. Uit Athene wordt gemeld, dat de uit voer van granen wegens den rijken oogst is toegestaan. Schanijl heeft den gouverneur van Khanatz gevangen genomen. Graaf Walcwski sukkelt aan eene keelontsteking. De keizer van China is iu het minst niet geneigd om in eene schikking te komen inct de barbaren. Te Rocroy is eene Fraucaise van 80 jaren, die met een 83jarigen grijsaard gehuwd isvan een zoon bevallen die kort na de geboorte overleed. Marseille is tegenwoordig de bloeijcndste stad van Frankrijk, door den sterk toenemende» handel. Van Liverpool is een schip naar Australië vertrokken met 400 veroordeelden aan boord. Te Beekbergen heeft ee» strooper eenen jaglopzicner aangeschotenineenende dat hij een haas was. De spaansche min. Narvaez is met zijne collegas afgetreden. In een tuin te Srnilde zijn 219 aardappelen va» cén pootaardappel voortgekomen. De groothertogin van Tos- kane heeft de mazelen. In de omstreken van Noordeloos hebben 2 jagers in 2 dagen tezamen 60 hazen geschoten. Ia den plantentuin te Parijs loopt een vogel van de grootste soort, die zijn regterpoot gebroken heeft, tegenwoordig op een houten, j Sir Colin Campbell heeft het opperbevelhebberschap der krijgs- I magt in Indie met eene proclamatie aanvaard. De omwente ling in Yucalan wint veld. De zwecdsche regering heeft be sloten tot eene geldleening van 20000000 rijksdaalders voor het j aanleggen van spoorwegen. Men verneemt dat II. M. de Ko ningin in bet begin der maand November hier te lande wordt terug verwacht. INGEZONDEN. Het heeft onze aandacht getroffen, dat er op deze plaats, over het algemeen zoo weinig opgewektheid medewerking en ondersteuning bestaat, voor open bare, geoorloofde, en zeker ook nuttige muzijkale uitspanningen. Er bestaan, ja, twee dergelijke vereenigingenn.1. Apallo en Vriendschap en Toonkunst; doch de eerste doet, althans heden, weinig van zich hooren, terwijl de Har- monie-vereeniging F'riendschap en Toonkunst, die alle weken voortgaat met getrouw repetitiën te houden, in het daarvoor smaakvol ingerigt lokaal bij den heer LANDMAN, bij al de moeite die de Directie en overige werkende Leden

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 2