G-EMEXTÖDE BBRXÖTE3J. verden van dienaangaande Onderscheidene berigten. Voor bet grootste deel kwamen die birigtcn echter uit de vruchtbaarste streken des lands, waar het klimaat zachter is dan in die plaatsen waar de koude zeewinden zich doen gevoelen. Eu uit dit oogpunt beschouwd, hebben de berigten omtrent den plantengroei in deze gemeente eene verhoogde waarde. Deelden wij onlangs in dit blad mede, dat onderscheidene wijngaarden voor de tweede maal in denzelfden zomer bloesem vertoonden, thans vernemen wij, dat een appelboom, staande nabij eene boercnholsledc op hel Koegras, voor de tweede maal bloesem vertoond en zelfs vruchten gedragen heeft. Nog kan als eene bijzonderheid worden vermelddat in den tuin achter het weeshuis alhier twee koolplanlen in den grond staanwaarvan zich aan de eene vijf en aan de andere vier afzonderlijke kooien bevinden. Naar men verneemt, is de luitenant ter zee le klasse Taalman Kiplaatstelijk adjudant van den afgetreden directeur en kommandanl der marine alhier, W. J. Jollijbenoemd tot lste officier aan boord van Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno. Te Harlingeu zal eerstdaags door de rederijkerskamer Simon Stijl eene voorstelling gegeven worden van Kaf onder het Koren of de Intrigant op het vergelijkend examen, door D. Dekker. Te Bolkenhayn is door een 12jarigcn jongen eene vreese- lijke misdaad gepleegd. Vijf kinderen vermaakten zich spelende in ecnen tuin, toen de bedoelde jongen, die om zijn slecht ka rakter bekend stond zich bij hen voegde en hen overhaalde om zich te plaatsen in eene koffer, welke in den tuin aanwezig was tot berging van verschillende voorwerpen. De vijf kinderen vol deden lagcheud aan zijn verzoek, hoewel de koffer hen naauwe- lijks kon bevatten. Zoodra zij er in waren sloeg het monster den koffer digt, bleef er uur op zitten en luisterde bedaard eerst naar de kreten en vervolgens naar het gesteeu der slagtoffers. Toen hij meende dat zij dood waren opende hij den koffer. De kinderen ademden nog. De jongen sloeg den koffer weder digt, deed er het slot op en ging met zijnen vlieger spelen, doch bij het verlaten van den tuin werd hij door een meisje gezien. Men verbeelde zich den angt der ouders bij de verdwijning hunner kinderen en hunne wanhoop toen zij de waarheid vernamen. Door het meisje als de dader aangewezen, bekende hij zijne mis daad met de grootste koelbloedigheid. De slagtoffers waren een een jongen en vier meisjes, van 4 tot 9 jaren en zijn eenige dagen later ter aarde besteld. Bij den optogt naar Guidhallter gelegenheid van de in stallatie van den lord-major, verzamelde zich een aantal dieven van de ergste soort voor Mansion-house, waar zij de menigte begonnen te berooven en dat wel op eene alleronbeschaamdste wijze. Zij gingen zelfs zoodanig te werk, dat de afgetreden lord- mayor, die zich toevallig op Mansiou-house bevond een aanval voorziende op de bankiershuizen, naar den Tower zond oin mili taire hulp, doch de aankomst van eene geduchte magt der politie van de city, dreef de boosdoeners spoedig uiteen en buiten de city. Men kon er echter niet in slagen de aanvoerders meester te worden. Uit Kopenhagen schrijft men, dal het in de vorige maand in de finschegolf verongelukte russische linieschip l.cfort, op last der russische regering, door engelsche duikers opgespoord en on derzocht is. Volgens een berigt dienaangaande werden in hel ruim van dit schip ongeveer '1100 lijken gevonden, zoodat naar alle waarschijnlijkheid, op het oogeublik dat het ongeluk plaats had, 2 a 500 mcnschen zich op liet bovendek opgehouden heb ben en dadelijk door de zee weggespoeld zijn. De ongelukkige passagiers en manschappen hadden zich meerendecls aan aller hande voorwerpen of aan elkander vastgeklemd en zoo werden zij reeds in half verganen toestand door de duikers gevonden. De hoogst pijnlijke aanblik, die zich bij het doorgaan van deze dood- kamers aan de engelsche duikers voordeedwas des te vreeselijker, daar hel glas van de duikerklok alle voorwerpen nog vergrootte en al de lijken met wijd geopende oogen werden aangetroffen. Een van de duikers was zoo geschokt door dit ijselijk schouw speldal hij gedurende verscheidene dagen buiten staat was, be rigt van zijne bevindingen te geven, later weigerde op nieuw in de diepte af le dalen en over Kopenhagen naar zijn vaderland terugkeerde. De berigten uit de Kaapstad van het laatst der maand Au gustus jl. melden, dat er in de Kaapkolonie rust heerschte, hoe wel het mcercndecl van haar garnizoen naar Indie gezonden was. De Kaffers aan de grenzen stierven bij honderden door gebrek aan levensmiddelenen verscheiden duizenden van hen waren op het grondgebied der kolonie gekomenalwaar zij door de in gezetenen gevoed en gekleed werden. Een ministerieel blad van Parijs, le Payszegt: »Door berigten uit Hongkong van September vernemen wijdat de on derkoning Yeh tegen den 15den uit Peking te Canton terugko men zou. Hij had den eeretitel van keizerlijk sledehouder ont vangen welke anders door den keizer alleen aan prinsen van den bloede, die met eene zending belast zijn, verleend wordt, "ij had, naar men zeide, in last aan de Engelschen den oorlog te verklaren, indien zij zich niet van Canton wilden verwijderen. Vooruilzigt op eene minnelijke vereffening der chinesche aange legenheden bestond er nog niet. In de gemeente Vottum hebben, ten gevolge van de ont wikkeling van gas in eene mijukloof, waaruit vroeger steenkool werd gewonnen en welke men thans tot eene put wilde inriglen, drie personen het leven verloren. Onder deze behoort de bur gemeester der gemeente, die het slagtoffer werd van zijne po gingen om de twee anderen, reeds in den pul liggende ougeluk- kigen te hulp le komen. BUEGEÜLIJKE STAND. Van 7 14 November 1857. GEHUWD: K. Nelis en A. Stam. W. Bruul en N. Nelis. H van Slecnveld en II, J. Langkemper. BEVALLEN: II. J. V. Schutte geb. Meijer Z. A. Strikkers geb. Zaatman Z. M. E. Kalishoek geb. Böver Z. K. Ran geb. Gomes Z. M. Remmets geb. Zwaan Z. T. C. Crap Hellingman geb. Heijning D. M. Zils geb. Jacobs Z. G. van Uoolwerff geb. Hop D. G. van Hoolwerffgeb. Kuiper Z. Levenloos aangegeven; 1 OVERLEDENW. Nelis Gd. - J. Spigt 20 j. J. W. Leuweus 81 j. G. Smits 5j. In Engeland beginnen de Chartisten zich weder te roeren. Te Hongkong kost de rijst vijf maal zooveel als gewoonlijk. Eene kaloendrukkcrsvronw te St. Dénis is van tweelingen beval len welke door den navel aan elkander verbonden zijn. Z. M. heeft een aantal opper-hoofd- en verdere officieren op pen sioen gesteld. De heer Commonfort is tot president van Mexico verkozen. Aan de monden van den Donau zijn 8 schepen verongelukt. Rolhschild laat in Amerika de wissels, met zijne handteckening voorzien, opkoopen en lost dezelve met eene winst van* 56 pet. Het gezamenlijk passief van de in Amerika officieel bekend gemaakte 900 faillissementen bedraagt 90 millioen. De Koning heeft graaf Walewskifransch min. van builenl. z., het grootkruis der orde van de eikenkroon geschonken. De fransche consul te Pesaro fKerkel. Staat) is moorddadig aangeval-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 2