GEVRAAGD VOOR GEHUWDE kregenjl dingsdag-avntul hebben de gaslanlarcns voor het eerst jl gein anti. Hel heldere lichtdal zij geven, doel bij eene avond-ij 'wandeling in onze gemeente, de noodzakelijke verbetering, hier door aangebraglin hel oog vallen en kan niel anders dan lot eene aanbeveling strekken bij allen, die deze weinig omslaglige en j betrekkelijk goedkoupc wijze van vei lichten voor bijzondere doel einden wensehen Ie bezigen. De Staats Courant No. 90 bevat het koninklijk besluit regelende de provinciën in schooldistricten met 1 Januarij 18.'.8. Daarbij wordt Noordholland verdeeld in 12 districten. Hel 7de beval Barsingerhorn Callaudsoog HaringcarspelHelder, Sl. Maarten Nieuwe Niedorp Oude N'iedorp Pelten Schagen Wielingen Wicringervvaaid Winkel en Zijpe. Het üde Ter schelling Texel en Vlieland. Men zegt, dal de luitenant-generaal baron van Omphal groot-oflicier van 's Konings huis, eerstdaags naar Londen zal vertrekkenom voor den Prins van Oranje de hand te vragen van Prinses Aliee Maud [Matkilde) Murytweede dochter van de Koningin van Grool-Biiltanuie. Deze Prinses is geboren den 25sleu April 1845. Bij gelegenheid van de te Mainz plaats gehad hebbende ramp herinnert de Moniteur ile l'Armée aan een zeker middel om dergelijke ongelukken te voorkomen. Dit middel bestaal j daarin dat men tussehen het kruid het slot van potlood strooiti in plaats daarvan kan men ook kolenstof nemen. Dit middel dat niet j moleelig werkt, op dc eigenschap van het kruid is oorzaak'dat het niet zoo spoedig kan ontvlammen en zich niet zoo snel van het eene deeltje naar het andere kan voortplanten zoodat het kruid niet tegelijk vuur kan vattenmaar langzaam afbrandt even als harst of pek. Eene depêche uit Riga meldt, dat men aldaar den 97 No vember een begin heeft gemaakt met hel wegnemen der vesting werken. Sedert April 1811 was de vesting Riga in het bezit 1 der kroon overgegaan en thans houdt Riga op vesting te zijn om zich alleen als handelsstad te ontwikkelen. De mecning, dat dc britsche o i. compagnie hel einde van haar bestaan met rassche schreden nadertwint meer en meer veld en verscheiden dagbladen beijveren zich om aan te toonen dat zij althans na de eerste 180 jaren van haar bestaan aan Engeland meer kwaad berokkend dan voordeel verschaft heeft. De com pagnie werd onder de regering van koningin Elisabelh opgerigt en zou dus nu na 277 jaren bestaan te hebben onder de re- gering eencr andere koningin eindigen. In het chinesche stadje Sikawiniet ver van Shangae alwaar zich sedert een 'lOlal jaren eene jezuïtische zending be vindt welke omstreeks 80 Chinezen teil die zich tol den gees telijken stand voorbereiden is onlangs een orgel van bainboesriet vervaardigd. Dit is een meesterstuk van chinesche kunstvlijt waartoe evenwel dc Jczuilen aanleiding hebben gegeven. Het orgel heeft 0 registers, de grootste pijp is 16 voet lang. In den beginne wilde het niet gelukken zuivere toonen aan de oigelpijpen te ontlokken maar men deed het aan gccne moeite ontbreken tot dat alle zwarigheden waren overwonnen. Dit alleen uit hout beslaand orgel is dus eenig in zijn soort. Men heeft liet "in de hoofdkerk te Thungkadichetwelk tussehen Shangae en Sekavvi ligt, opgerigt en den la Augustus werd het voor de eerste maal bij de mis bespeeld. Dc bas bezat eene groolc diepte en de hoogere toonen klonken zacht en smeltendeven als het geluid der fluit. Het trompetten-register houdt het midden tussehen den toon van een bazuin en een viool. Het reuzenschip Leviathan is jl. dingsdag met den voor steven slechts 4 voet 9 duim en met het achtereind 4 voet 4 duim nader hij het water gebragt. BURGERLIJKE STAND. Van a 12 December 1857. GEHUWD: T. dc Kreij en E. J. Ollo. BEVALLEN C. Rijkers geb. Dilo Z. J. J. Barneveld geb. Boll Z. A. C. Tongcrlo geb. Valkcnstcin D. H. S. van der Vegl D. A. Daalder geb de Waard Z. G. M. Boon D. G. van der Wal geb. Baas Z. J van der Hert geb. Edelenbos Z. M. C. Vonck geb. Brons D. W. Kui pers geb. Prins Z. P. A. van der Poll geb. Slooltnans Z. II. Hehewcrlh geb de Rooij D. OVERLEDEN: T. J. Kclbling 10 j. A. J. Lange 66 j. A. M. Sleilberg 12 j. P. Amiabel 5 in. T. Vogelschietcr 60 j. Een aangespoelde drenkeling. De vorst Gagarine is te Tillis aan zijne wonden overleden. De president van de kamer van koophandel te Thorn is hij het vernemen van een faillissementdoor hetwelk hij een groot ver lies ondergingdood ter aarde gevallen. Dc keizer van Birma heelt fransehe ingenieurs in dienst genomen om de rijke mijnen i:i zijn land te onderzoeken. Hel eiland Schiermonnikoog, ruim 1000 bunders groot, zal publiek verkoeld worden. Een industrieel te Olïenhach heeft eeuc nieuwe machine uitgevonden om sigaren (25UÖ per dag) te vervaardigen. De sultan van Turkije heeft den Koning van Zweden zijn portret vereerd. In de haven van Lissabon zijn 5 portugeschc schepen gezonken. De fabrikanten te Lyon zijn door de regering uiigenoodigd hunne werklieden in dienst te houden. Hel provinciaal ge- reglshof te Maastricht heeft een moedwilliger) brandstichter tol de doodstraf veroordeeld. De generaal Tolleben is ie Wiesbaden van hel paard gevallen en heek den regterarm gebroken. De Vesuvius gaat voort in zijne ingewanden vreeselijk Ic bulderen en te razen. Te Veeniuiizcn is een man hij mistig weder in eene sloot gekropen en verdronken. In Jeruzalem vreest men, dat de bouwvallige koepel van het heilige graf zal instorten. De sultan heeft verscheidene decoralien naar Parijs gezonden. In den dcvenlerschen gemeenteraad zijn 2 professoren toegelaten. Heden overleed te Beverwijk, ten huize van mijn Schoonbroeder, den heer C. JUL1US C. Fzx.mijn eenig veel belovend Kind, WILIIELMINAin den jeug digen leeftijd van zes jaren. Den Helder, 5 December 1857. De Wed. W. JULIUS geb. MUNNIK. lieden zonder kinderen een HUISJE of 1 a 2 KAMERS gemeubeleerd of ongemeubeleerdliefst met gebruik van KEUKENmet opgaaf van prijs en standonder lelt. F. E.bij den Uitgever dezes.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1857 | | pagina 2