VAiV DEN 1858. HELDER Eli BET NIEEWEDIEP. M U. 8 MAART 1T12 S T IJ D III O 3 1T. Dit Weekblad wordt eiken maandag-morgen uitge- g.ren bij C. BAKKER Bz.te Nieuwediep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franc» per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkantoren zijner woonplaats. MAANDAG ■er ZESTIENDE JAARGANG. ADVERTENTIES gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4-regels is 60 centen, voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegclregt voor elke plaatsing. HELDER en NIEUWEDIEP, 6 Maart 1858. Z. M. heeft aan den heer J. Strootmaningenieur der 1ste klasse vau 's rijks waterslaat, lid van het koninklijk insti tuut voor ingenieurs, vergund het aannemen der onderschci- dingsteekenen van ridder der orde van Franciscus I, hem door Z. M. den koning der Beide Sicilien geschonken. Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat dezer dagen alhier door den loods K. Klom zijn aangeschoten en gevangen twee arenden, welke ten zijnen huize levend te zien zijn. De opbrengst zal strekken ten voordeele der armen. Den 26sten Julij 1857 vertrok vau de reede van Batavia naar de wateren van China, Zr Ms. schroefkorvet Medusa, kapt. luit. ter zee G. Fabiusmet het doel om onze vlag aldaar te vertooncu en bescherming te verleenen aan de neder- landsche onderdanen en hunne eigendommen, wanneer die, bij de heerscheude spanning, moglen in gevaar worden gebragt. Den 8sten Aug. kwam de Medusa ter reede van Hongkong alwaar zij voorloopig bleef. Den Tl den Nov. jl. ondernam de Medusa eene reis naar Breakerspointnaar aanleiding van het op den vorigen dag ter kennis van den kommandant gebragte gebeurde met de nederlandsche driemast schoener Helena, ge zagvoerder W. Hoogenstraaten. Dit vaartuig, den 5n dier maand Hongkong verlaten hebbende, met beslemming naar Shanghae, was in den nacht van den 7den daaropvolgende nabij Breakers point gestrand en door de strandbewoners geplunderd. Hel was den gezagvoerder gelukt met cenige Chinezen in ouderhandeling te treden tot den overvoer van hein en zijne bemanning naar Swatow, vanwaar zij vervolgens met de stoomboot Anugezag voerder Harrisden 17deu Nov. te Hongkong werden aangc- bragt. De gezagvoerder Hoogenstraaten en een tolk werden aan boord vau de Medusa ingescheept, om de plaats der stranding aan te wijzenen met de inwoners zich te kunnen verstaan. Aldaar aangekomenbegaf de kommandant van de Medusa zich met drie gewapende sloepen naar den wal, alwaar duizende ongewapende Chinezen hem aan het strand stonden op Ie waehlen. Aan wal gekomenverzocht men het hoofd der plaats te spre ken, aan wieu werd te kennen gegeven, met verzoek zulks aan de bevolking bekend te makendat men hen uithoofde er geene mishandeling hadden plaats gehad hij de plundering van de Helena, voor ditmaal ongemoeid zoude laten, maar dat Nederland, bij herhaling van plundering, zoude tooneu zoowel magl tot bescherming zijner onderdanen, als tot bestraffing der hen kwalijk bejegenenden te bezitten. Aanstonds werd aan dit verzoek op de plaats nog voldaan en beloofde men door publi catie hel besprokene onder de bevolking te verspreiden en den gouverneur der provincie hiervan kennis te geven. De zamen- gevloeide menigte gedroeg zich zeer rustig en was zelfs ver trouwelijk. De sloepen aan boord terug gekeerd zijnde, vertrok de Medusa weder naar Hongkong, alwaar den 23 November werd geankerd. Het aanwezen der Medusa te Hongkong is geblekenvoor onze handelsbelangeu en scheepvaart in die streken van zeer veel nut te zijn. Uit Bonda (Ooslfriesland) wordt de volgende gruweldaad medegedeeld: Gepasseerde week heeft een vader zijn 12 a lajarig zoontje zoo onmeedoogend met slooten en slagen mishandeld, dat het kind genoodzaakt was, zoo goed het kon, zich door de vlugt te redden. Het kind komt dan, bij den in de nabijheid wonenden landbouwer D. zijne loevlugt nemen met de woor den och D.help mij, mijn vader wil mij doodslaan!" De heer D. neemt het kind onder zijne beschermingdoch na wei nige oogenbiikken komt de vader, om het van daar te halen, doch de heer D. weigert dit en geeft er onmiddelijk kennis van aan den burgemeester, welke beveelt het kind dadelijk naar hg gasthuis te brengen en geneeskundige hulp toe tc dieuem/uiaar

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1858 | | pagina 1