G-BM^1T3DB BEBlGrTUïT. GEOllGE STËPHËINSON. echter, na gehoudene pleidooien van rnr. Fabervoor den appellant, en nir. Brugmansvoor de maatschappij, dat von nis vernietig 1, en, op nieuw regld,jende, de vordering lot schadevergoeding toegewezen niet veroordeeling van de maat schappij in de kosten. Dit arrest rust hoofdzakelijk op de overweging, dal een ieder verantwoordelijk is voor de schade, welke veroorzaakt is door zaken welke uien onder zijn opzigt heeft, en derhalve in casu de maatschappij voor hare gazpij- peu en dat de ontploffing veroorzaakt was ten gevolge van ge brek aan pijpenwaardoor het gaz ontsnapte. De Amerikanen hebben rust noch duur, sinds de te water brenging van den Leviathan; zij kunnen hel niet dulden, dal Engeland hét grootste schilt der vijf dcelen bezit. Zij gaan een reus der zee op stapel zetten die den naam van Bcheuioth zal voerendit monster zal nog met ecu vierde de grootte en omgang van den Leviathan overtreffenen opdat alles aan boord van dit reuzeuschip- in overeenstemming zij, zullen slechts per sonen van zes voet lengte als matroos aangenomen worden aan wie ecne belangrijke premie zal verleend worden. SURGShLIJEE STAND Van 40 47 April 1838. GEHUWD II. P. de Beer en F. M. Richter H. van üploo en J. Darphorn. J. de Vos en E. van Dijk. B. Tuning en M. Koom. 14. J. Winkel en I. Ursem. BEVALLEN: J. C. Eradus geb. Walon D. A. P. Rein- bacli geb. Alberlus D. G. Muuk geb. van Marlen Z. P. Roskam geb. Tecuw D. J. E B Bakker Z. T. Jans sen geb, Kramer D. A. Buikema geb. Dekker D. G. Korff geb. Boon Z. J. Rensmaag geb van Wijk Z. OVERLEDEN: G. Spil GO j. T. Zwart 71 j. G. Svvier G1 j. T. Smit 10. m. A. Iluwel 71 j. J. Timmerman 34 j. Een dansmeester te Arnhem heeft zijn 30jarig jubilé ge vierd. De stalmeester van den koning van Portugal is naar Berlijn vertrokken om de bruid van zijn patroon aflehaien. De vorst van Kennedy is in feestgewaad opgehangen. De Indiauen van Yucalau hebben de stad Baceaiar genomen en, toen zij geen losgeld ontvingen, alle inwoners vermoord. De koning van Napels heeft bevel gegeven lot dc uilrusting van een eskader. De kanonucerbooten der cngelsclie marine zijn nieerendccls onttakeld. Te Oldenzaal heeft dc justitie gouden en zilveren voorwerpen uit eeue geheime bank van leening in beslag genomen. Tc Utrecht is men bezig met hel zanieu- slellen van een haringkaart. In de hoofdstad van Noorwegen heelt een hevige brand gewoed. De visschers van Tidor hebben eene zeemeermin gevangen van 5 nederlandschc ellen lang. In de spaansche carles heeft een conservatief lid ge zegd, dat aan het hof van Issabella II onzedelijkheid hecrschte. Kermis te 's Gravenhage van 4018 Mei. Tc Parijs is eene wet in de maak op de slaghoedjes. De koning van Portugel heeft de kamer van afgevaardigden ontbonden. De koning heeft aan Jan Edel gratie van den doodstraf ver leend, waai toe hij wegens moedwillige brandstichting in zijne eigene woning te Dordrecht, was veroordeeld, en dezen ver anderd in 20 jaren tuchthuisstraf. FEUILLETON- Dc verbazende veranderingdie de maatschappij door de toepassing der spoorwegen heeft ondergaanheeft zij te danken aan iemand, die^ich van den geringen stand en uit den staat van onkunde door ceucn gelukkigen aanleg, gepaard met in spanning, ijver en volharding, verheven heeft tot den man, die in de geschiedenis der nijverheid en wereldbeschaving steeds met eere zal genoemd worden. Die man was George Slephen- son. Voor een huisgezin met zes kinderen, waarvan hij het tweede was, waren de inkomsten des vaders, 42 shilling in de week, niet toereikend om in alle behoeften te voorzien. Daarom ging geen der kindereu ter school, en George, die eerst zijne jongere broeders moest oppassen, werd al spoedig herdersknaap, die de koeijen moest houden van den weg, welken de kolenwagens passeerden. Dit bragt hem dagelijks 2 pence op. Na eenigen tijd schoenlapper geweest te zijn werd hij opgenomen in eene kolenmijnwaar hij de stecnen en stukjes ijzer uit de kolen zocht, tot hij op zijn 43e jaar stoker werd en 4 shilling daags verdiende. Twee jaren later werd hij machinist met een wckelijksch inkomen van 12 shilling en nu had hij het doel, waarnaar hij steeds gestreefd had, bereikt. Bij zijne werktuigen beoefeude hij nu de werktuigkunde; hij nam de declen der machines uit een en zette ze weer op hunne plaats, lol zoolang hij practisch met elke werking daarvan be kend was. Zoo was hij reeds een voortreffelijk werktuigkun dige, eer hij op zijn 18e jaar het alphabcth leerde. Nu wendde hij zijne kennis aan tot verbeteringen in werktuigen, hij ont dekte en herstelde gebreken in eeue draaimachine en in eene door een' ingenieur in eene mijn gemaakte pomp, die niet aan het doel beantwoordde. Daardoor werd hij in de omstreek hekend als de pompheisleller en spoedig benoemd lot mijn ingenieur, in welke betrekking hij onderscheidene machines vervaardigde, die den pachters der mijn, waarbij hij was aan gesteld, veel voordeel gaven. Thans bepaalde zich hel onderzoek van Stephenson tol de locomotieven. Er liep bij zijne geboorteplaats, niet ver van de Tyne, ecu houten spoorweg van de kolenmijn vier mijlen ver tot aan die rivier. Daarover liepen de kolenwagens, door paarden getrokken. In 4811 werd door Trevelhick eene soort van locomotief uitgevonden en op dc rails in werking gebragt, maar zij voldeed niet. Nu deed Stephenson in 4815 aaneen zijner superieuren den voorslag om eeue reizende machine te vervaardigen, en deze verschafte hem daartoe de middelen.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1858 | | pagina 2