bewesten het Kanaalen voor wijk M bezuiden de be- rastering van 's Ilijks werf, voor- en achterom, en Op Vrijdag den 25 Jan ij e.k., voor wijk Kbenoorden de berastering van 's Rijks werf, voor en achterom, voor wijk N, langs de koopvaarders binnenhaven en voor wijk O of de Nieuwstad. Op eiken dag van des voormiddags 9 tot 12 en 's na middags van 5 tot 6 ure. En worden bij deze alle winkeliers, neringdoende lieden en andere belanghebbendenovereenkomstig de bestaande voorschriften herinnerd, dat alle de bij hen in gebruik zijnde Maten en Gewigten, jaarlijks behooren herijkt te worden, en dat na gehoudene zitting tot den Herijk, een onderzoek in de winkels en werkplaatsen zal worden gedaan, ingevolge 's Konings besluit van 50 Maart 1827 (Staatsblad No. 14). De belanghebbenden worden uitgenoodigd om de Olie-, kalk- en Teer ma tenbehoorlijk schoongemaakt aan te bieden. Helder den 15 Junij 1858. De Burgemeester der gemeente, STAKMAN BOSSE. 1TIE TT 7T S T IJ D 11T <3 E IT. HELDER en NIEUWED1EP, 19 Junij 1858. De verjaardag van H. M. de koningin werd eergisteren hier door het uitsleken der vlaggen herdacht. Op 's rijks werf is bij die gelegenheid de kiel gelegd van de te houwen schroef stoomboot prinses Maria. In de zitting van den gemeenteraad op jl. Dingsdag den 13 Junij 1858, waren de heeren A. BoomsmaJb. Bakker en J. Sevenhuysen Sr. niet tegenwoordig. De Burgemeester opende de vergadering en de notulen van het verhandelde in de vorige zitting werden gelezen en goed gekeurd. De geloofsbrief en daarbij behoorende stukken van het nieuw gekozen lid, de heer B. R. de Breukwerden in de ver- eischle orde bevonden en tot de toelating van dien heer besloten. Overeenkomstig de wettelijke bepalingen op de schutterij, werd cene commissie benoemd tot het houden der loting en het onderzoek omtrent de redenen van vrijstelling of uitsluiting van de ingeschrevenen in dit jaar. Even als in vorige jaren werden de Burgemeester en de beide Wethouders tot leden dier commissie gekozen. Op voorstel van het dagelijksch bestuur werd bij suppletoire begrooting van 1858, eene som van ƒ15000, zijnde een ge deelte van het vermoedelijk batig saldo der rekening van 1857 bestemd tot voortzetting van bestratingen op verschillende pun ten der gemeente, cu wel bepaaldelijk van een gedeelte van den rijweg langs de zuid- en westzijde van hel Ileldersch Kanaal. Als een gevolg van de wet op het lager onderwijs van 15 Augustus 1857, werd op voorstel van de plaatselijke school commissie alhier, goedgekeurd een gewijzigd algemeen en bijzonder reglement voor de kweekschool ter opleiding van onderwijzers bij de openbare lagere scholen in deze gemeente. Bij monde van den heer Reeringhwerd verslag gedaan door de commissie, benoemd tot het voorstellen van middelen waardoor eene geregelde uitbreiding der gemeente zoude kunnen verkregen worden. Blijkens dit verslag had de commissie zich in hare gewigtige taak doen voorlichten door de heeren F. A. Vaillant en J. Strootman en na gedane opnemingen aan de welwillendheid dier heeren hel bezit te danken eener duidelijke teekening en belangrijke toelichtende memorie, bevattende de ontwerpen van twee plannen, waarvan het eene strekte tot verhrceding van hel tegenwoordig hinnen-kanaalhet andere lot het graven van een nieuw kanaal door rijks en particuliere gronden. Het laatste plan vonden genoemde heeren het ver- kieslijkst en vond ook bij de commissie den meesten bijval, vooral uit aanmerking van de vele onteigeningen van wonin gen, die bij de uitvoering van het eerste plan zouden moeten plaats hebben, en meer andere bezwaren die aan het tweede plan niet of minder waren verbonden. De kosten van uitvoering waren bij de toelichtende memorie, huiten die van onteigening enz. geraamd voor het eerste plan op eene som van ƒ580,000, en van het tweede op eene som van ƒ576,000. Uit aanmerking der finantiele bezwaren aan de uitvoering van een dezer plannen voor de gemeente verbonden, en met het oog op den verkregen onderhandschen afstand door het rijk van de zoogenaamde Nieuwslad, de verlevendiging van het plan van een spoorweg van of naar deze gemeente en de verandc. ringen die vooral uit den aanleg van een spoorweg kunnen geboren worden, stelde de commissie aan de vergadering voor, de aangeboden plannen tot uitbreiding van de gemeente te laten rustende gebeurtenissen af te wachten en inmiddels aan het bouwen van huizen, dat op meer dan cene plaats in de ge meente met vernieuwden lust werd voortgezet, eene rigting te geven, dat de verspreiding in verband gebragt en in vervolg van tijd vereenigdeen zoodanig regelmatig geheel vorme als de ligging van den grond medebrengt. Met dit voorstel heeft de vergadering zich eenparig veree nigd onder bepaling dat de teekening dier plannen en daarbij behoorende toelichtende memorie voor de leden ter secretarie ter visie berustende blijven. Op een verzoek van de maatschappij ter bevordering van landbouw en landontginning in Nederland te Amsterdamom teruggave der kosten van ontgraving tot het schoonmaken van het riool langs de bebouwing aan de achterzijde henoorden de berastering van 's rijks werf, werd afwijzend beschikt, opgrond

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1858 | | pagina 2