DE HEERSCHZUCHTIGE RENTMEESTERES. WIJ KUNNEN U LEVEREN SEL. BEDR. ZADENVRIEND HEEFT U MOEILIJKHEDEN OP VERZEKERINGSGEBIED? Ten Kale uw VOOR DAMES- en HEERENPERMANENT KROEZE's KAPSALON Verkooping LANDBOUW. Veemarktoverzicht. L.S.P.D.) Het zeer strenge win terweer van vorige week maak te £et schier ondoenlijk, zoowel voor mensch als dier om daarin eenigen tijd te vertoeven. Het spreekt daarom vanzelf, dat het aanbod op de veemark ten daardoor uitermate beperkt was. Zoo werden in Rotterdam 's Dinsdags b.v. in het geheel 100 stuks vee aangeboden, ter wijl juist Rotterdam een der markten is, waar onder vrijwel alle omstandigheden de handel doorgaat. Ditmaal beperkte het aanbod zich echter tot enkele versche melkkoeien en wat vare-vee. Het melkvee kon daardoor be hoorlijk geplaatst worden tegen vrijwel denzelfden prijs van de vorige week, namelijk voor f 475 tot f 600.- Verder is er wat mager vee op gekocht voor de levering aan de Bedrijfsorganisatie, hetwelk dit maal, ook al was het voor een andere provincie bedoeld, direct te Rotterdam kon worden afge leverd. Het jonge vee, waarvan ook nog wat aanbod was, kon niet geplaatst worden. De handel was naar omstandig heden goed vertegenwoordigd. De meeste vraag was naar een geschikt dier te leveren aan de Bedrijfsorganisatie. Er werd ongeveer f 120,- tot f 130,- besteed boven den prijs, welke er door de Bedrijfsorgani satie voor wordt betaald. De leveringsplicht kostte dus zoo om en nabij de f 125.- Hoewel we nu al Februari 1942 schrijven, is de leverings- plicht van December '41 nog steeds niet afgeloopen, vandaar de aanhoudende vraag naar 'dit vee op de vrije markt. Het zachtere weer van het mid den der week bracht op de mark ten te Leeuwarden, Zwolle Utrecht een ruimer aanbod. Vooral versch melkvee werd ta melijk ruim aangeboden. De vraag was door de vervoers moeilijkheden te klein om al het, vee geplaatst te krijgen. Voor een goede versche melk koe werd f 450.- tot f 550.- - besteed. Ook hier bleef heel wat onver kocht. Hoe het verloop zich verder zal ontwikkelen, valt nog niet te zeggen. Er zijn klachten over tekort aan hooi. Een veetekort is er naar onze meening nog niet, eerder een teveeel. De export van kalfvee naar Duitschland laat nog steeds op zich wachten, ook wel in ver band met het scherpe winterweer De aitwisseling met Landjeugd met Daitschland. De uitwisseling van jongens en meisjes met Duitschland, waar over wij reeds eerder berichten, wordt serieus voorbereid. De Duitsche en Nederlandsche jeugd zal eerst gedurende een week in edn der mooiste Neder landsche streken samenkomen om elkander te leeren kennen en over hun bedrijf te spreken, zoodat ze van te voren eenigszins bekend zijn met het bedrijf, waarop ze komen. Iedereen moet natuurlijk mede werken in bedrijf en/of huishou ding. De jongens en meisjes worden naar wensch zooveel mogelijk in bedrijven geplaatst, waarmee ze bekend zijn of waarin ze thans werkzaam zijn. Op deze wijze leeren ze andere werkwijzen, methodes en machi nes grondig kennen, hetgeen van onschatbare waarde is voor een ruimeren kijk op eigen be drijf en huishouding. Als zakgeld wordt in Duitsch land 15 a 20 R.M. per maand ge- gegeven, hetgeen overeenkomt met f 10.- a f 15.- in Nederland. Tot 10 Februari a.s. worden aanmeldingen aangenomen door de Afd. „Volk en Bodem" van den Nederlandschen Landstand, Zeestr. Den Haag. Opgegeven moeten worden Leeftijd, godsdienst, bedrijfstype, grootte en de verdere wenschen, die men heeft ten aanzien van streek en bedrijf, waar en waar op men graag geplaatst wil wor den. (L.S.P.D.) Mobilisatie voor den rattenoorlog Jarenlang wordt deze gepropa geerd. Tot nu toe slaagden reeds enkele gewestelijke en plaatselij ke acties, maar de strijd werd niet aan een gesloten front gevoerd. Velen verkeerden in de stellige meening, dat de rat een vijand was, welke nimmer te overwinnen, nog minder te vernietigen zou zijn. „Als je één rat vangt, komen er tien op z'n begrafenis", beweert een bekende zegswijze. Maar de „rattenoorlogstechniek" is langzamerhand ver gevorderd en nu is het zoo, dat vaststaat, dat heel de knagende "norde vernietigd kan worden. Welk een groot volksbelang dit is. blijkt alleen al uit het feit, dat iedere rat paarlijks voor f 2.50 consumeert en voor hetzelfde be drag vernietigt. Hoeveel honderdduizenden rat ten Nederland „rijk" is, valt slechts bij benadering te schat ten, maar vast staat, dat de aan gerichte schade enorm is en in de millioenen loopt. En vooral onder de huidige om standigheden, nu er niets, maar clan ook niets verloren mag gaan, is het dubbel zaak de ratten te FEUILLETON Roman van den bekenden schrijver Victor van Dijke. Op de vraag van Achim wat dan wel van zijn verloofde gezegd werd antwoordde Augusta „U weet dat jufrouw Olbers een vreeselijke hekel aan Wolner heeft en nu zegt hij dat hij reeds twee maal heeft gezien dat Roberta een bezoek aflegde bij een alleen wonende heer dicht bij de Bo- heemsche grens en hij vond, dat dit niet behoorde, vooral nu zij zich met U verloofd heeft. Hij heeft mij gevraagd het U te ver tellen. Vandaag zag hij haar voor den tweeden keer en het was al bijna donker." Achim von Malten antwoordde geërgerd „Je kunt tegen Wolner zeggen, dat hij ontslagen is. De kerel zuigt die praatjes gewoonweg uit zijn duim,, alleen om juffrouw Olbers te benadeelen." Augusta hervatte opnieuw „Het spijt me, mijnheer von Malten, maar de zaak heeft een grond van waarheid. De man bezwoer het mij bij het leven van zijn kinde ren, die hij boven alles lief heeft. Hij vertelde dat hij onder een ven ster had gestaan en gehoord had, bestrijden, ook al, omdat ze een- voortdurend gevaar voor de volks-' gezondheid beteekenen. In enkele streken van ons land heeft men dit voor jaren al aan gevoeld en werd er met systema tische bestrijding begonnen. Wij r.oemen o.m. de bestrijding in Zuid-Holland en de actie in West- Friesland, welke dit jaar gevolgd wordt door een georganiseerde bestrijding aan de Zaan. Plaatselijke en gewestelijke co- mité's met veel gemeenschapszin hebben hier prachtige resultaten bereikt. Enkele duizenden man nen zijn de laatste jaren vrijwil lig in touw geweest. Nu zal de bestrijding in geheel Nederland georganiseerd worden door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, welke een uitgebreide studie zal_ maken van de verschillende soorten ratten, hun levenswijze en voortplanting. Doode exemplaren worden in ontvangst genomen tegen beta ling van 10 ct. per stuk. De Landelijke leiding is opgedragen aan Dr. L. W. D. Caudri. Wat de bestrijding der ratten betreft, in ons land hebben we hoofdzakelijk met twee soorten te maken, n.1. de grijze of huisrat en de zwarte woelrat. De eerste, die bij de huizen en in het veld leeft en 's-winters ge heel naar de huizen trekt, is een alleseter, dierlijke en plantaardi ge stoffen worden in iederen vorm geconsumeerd. De tweede, een groote muis- soort, leeft bij voorkeur van plant aardig voedsel en blijft geduren de de vorst in den grond, waar zij leeft van haar hamstervoor raad. Hieruit volgt, dat de huisrat ge makkelijker te bestrijden is, door haar mindere kieskeurigheid. De bestrijding moet, zooals op gemerkt, deskundig en op de juis te wijze geschieden. Hiervoor bestaat een scilla-pre paraat, het z.g. Pararat, dat met aas vermengd in pakjes moet wor den uitgelegd". De ratten, die hiervan eten, moeten dit onherroepelijk met den dood bekoopen. De doode ratten versteenen, zoo dat daarvan geen gevaar voor de volksgezondheid te duchten is. Werd de Pararat vroeger met brood vermengd, thans zijn er proeven genomen met gemalen tuinboonen, welke uitstekend vpl- deden. Het mengsel wordt ver pakt in krantenpapier, rolletjes van enkele centimeters lang en daarna uitgelegd onder deskun dige leiding. Waarom juist krantenpapier Omdat de inktlucht de „men- schenlucht", welke bij de ratten gerechtvaardigd wantrouwen ver wekt, overheerscht Op de organisatie, welke voor een efficiente bestrijding noodig is, komen wij nog:nader terug. DE KOUDSTE DAG IN ZWEDEN. Dertig graden vorst en felle Noordooster in Stockholm en omgeving. Uit Stockholm wordt gemeld Hoe ksiud het hier in Zweden was dezVy Zondag, den 25sten Januari den jare 1942, ging een menTch pas goed beseffen, toen hij zag, hoe een politieagent een^e* ^-vermoedenden voorbij - aanhield, een handvol an de straat nam en hern deskundig zijn gezicht ging wasschen. Dat is een een voudig, zij het ook niet ideaal middel om wangen en ooren neuspuntjes, die al zoo ver be vroren zijn, dat ze lijkbleek zien, weer te ontdooien en tallooze Stockholmers zijn dezen arctischen Zondag op deze manier door menschlievende medemenschen voor erger behoed, hetgeen niet beletten kon, dat er toch nog een paar honderd personen zich we gens bevriezen van lichaamsdee- len onder doktersbehandeling heb ben moeten stellen. Daar waren verscheidene ernstige gevallen bij, zoo moesten verschillende agen ten naar het ziekenhuis, hoewel voor de eerste maal in de geschie denis van het Stockholmsche po litiecorps de agenten slechts één uur achter eikaaij hoefden te sur- veilleeren. Een aantal slachtoffers was af komstig van Solvalla, waar vijf tienhonderd in bontjassen en om slagdoeken en dekens en dasser gehulde dwazen harddraverijen bijwoonden, die er gehouden wer den ondanks de dertig graden vorst en den feilen Noordooster, die deze dertig graden erger deed zijn dan de 44 in het windstille Laplandsche Nattavaara. Dat de draverijen op Solvalla doorgingen, houdt, naar men beweert, ver band met het feit, dat het winter- programma geen veranderingen toelaat. Hetgeen zou kunnen be wijzen, dat men hier niet op zul ke temperaturen als die van de laatste dagen bedacht was, el ders bestaat een bepaling, dat draverijen afgelast moeten wor den, wanneer de temperatuur on der de 18 gr. Celsius daalt. In den namiddag kwam er sneeuw, zooveel sneeuw, dat de radio-omroeper met verkleumd- bevende stem een verzoek tot de Stockholmers moest richten om niet onnoodig van tram of bus gebruik te maken, daar het ver keer op de meeste lijnen in 't hon derd was geloopen. Motorwagens moesten hun aanhangwagens la ten staan, bussen strandden bij zes, zeven stuks gelijk opeenigs- zins moeilijke hellingen, .wissels, waren onwrikbaar vastgevroren, drie minuten nadat ze met blaas- lampen waren ontdooid. Ook van elders uit het land kwamen min of meer dramatische verhalen over de kou. KORENAAR- i DAGKALENDERS.' KANTOOR AGENDA's. I TABELARISCHE BOEKEN in alle liniaturen. ENKHU1ZER ALMANAKKEN met watergetijden BOSKER's Boekhandel dat de man zei„Als je me be driegt, dan zal ik jou ook in het ongeluk storten, denk er om, want jij bent de oorzaak van alles." Achim zei „De kerel liegt, hij wil zijn wraak koelen," maar Au gusta schudde het hoofd en zei „Ik vind het natuurlijk heel pijn lijk dat U mij misschien ook ver keerd beoordeelt, maar ik hield de mededeeling, zooals ik U straks reeds zei, voor mijn plicht. Overi gens kunt U zelf U v oogen een beetje den kost geven, de man aan den anderen kant van de grens heet Bernard Brusk en moet vroeger circusartist of iets van dien aard geweest zijn, terwijl hij nu van zijn spaarduitjes leeft." „Hoe heet die man vroeg A- chim von Malten. Augusta begreep niet, waarom zijn houding opeens heelemaal veranderd was en her haalde den naam langzaam en duidelijk. Hij knikte. Ik dank je, Augusta. Ik verzoek je tegen Wolner te zeg gen, dat hij met niemand over deze zaak mag spreken, ik zal de zaak onderzoeken." Nadat Augusta zijn kamer ver laten had, kon Achim het er niet langer uithouden. Hij trok een dikke jekker aan en ging het park in, nadat hij een revolver en een zaklantaarn bij zich had gestoken. Door een kleinen zij ingang ver liet hij het park en kwam in het bosch, dat nog bij het slot hoorde en waar achterin een chalet ge bouwd was, waar hij vroeger jachtpartijen gaf. In gedachten verzonken liep hij in de richting van het chalet, toen hij, daar vlakbij gekomen, plotseling een onbekend geluid hoorde. Hij stak zijn zaklantaarn aan en bleef ver bluft staan. Daar achter het cha let wachtte een prachtig wit paard. Hij haalde diep adem, en griezelde even toen hij bedacht, dat dit het paard moest zijn van de witte amazone, het spookpaard. Doch bij zijn nadering stak hij zijn hand uit en bemerkte, dat het een paard van vleesch en bloed was. Het was dus geen spookbeeld. Toen hij nu zachtjes naar het chalet ging, legde hij zijn oor te gen de deur en hoorde binnen 'n zacht gemompel, doch kon geen enkel woord opvangen. Wat ge beurde er in dit tuinhuis Bezat hij niet het recht zich ervan te overtuigen Hij drukte zijn oor nog steviger tegen de deurpost en na eenige inspanning verstond hij duidelijk de woorden „Morgen vroeg vertrek ik abso luut Verlaat je daar op. Maar ik kon nog niet weg, het ging bo ven mijn kracht. Ik moest je nog eenmaal zien, liefste, anders zou ik heusch nog niet eens de witte amazone gespeeld hebben. Voor de laatste maal „Ja, voor de laatste maal," hoor de hij Roberta antwoorden. Zonder te overleggen, rukte A- chim de deur open en stond nu, met zijn revolver in de hand, voor liet elkaar stevig omstrengelde paar, dat elkaar onmiddellijk los liet. Bernard Brusk wilde met één hand in zijn zak grijpen, maar von Malten beval„Handen omhoog En beweeg je niet van je plaats af, allebei Vier handen vlogen de hoogte in. Achim von Malten zag een groot wit laken, dat op een der stoelen neergegooid was.en zei spottend: „Daar ligt het rijcostuum van de witte amazone Als ik mij niet vergis, mag ik in U zeker mijn heer Bernard Brusk begroeten. Ik verzoek U beiden, mij thans geen moeilijkheden in den weg te leg gen, bij het overbrengen naar het slot." Roberta, die eerst verlamd was geweest van de schrik, kwam weer wat tot zichzelf. „Laat mij je al les verklaren, Achim, het is heusch heel onschuldig," smeekte zij hem. Hij schreeuwde tegen haar dat kun je morgen voor het ge recht doen. Ik heb het gevoel, dat commissaris Muurman zich heel erg voor jullie beiden zal interes- seeren." Roberta was buiten zichzelf van woede. Zij zag geen redding meer, alles scheen verloren. In haar kwaadheid vergat zij zichzelf zoo zeer, dat zij Brusk onverwachts in het gezicht sloeg. En wat zij niet voor mogelijk had gehouden, ge beurde hij sloeg terug, doch met zijn lammen hand was hij in het nadeel. Het gezicht van deze scene was ontzettend en vol afschuw wendde Achim zijn oogen van hen af. Zij leek wel een furie. De deur ging achter Achim open en de nachtwaker van het slot die zijn rondgang, wat hij anders nooit deed, tot het park had uit- gesterkt, omdat hij meende daar verdachte geluiden te hoor en. stond in de deuropening, naast hem zijn goote wolfshond. De nachtwaker was sprakeloos van hetgen hij aanschouwde. Het kon Achim op het oogenblik hee lemaal niet schelen, dat de man zag, hoe zijn verloofde zich ge droeg, omdat hij alleen wist, dat het niot ging om de praatjes, die Hoeveel procent kiemkracht heeft Zaaizaad of Zaaigraan Onderzoekt het thans zelf met een „ENKAF" DRIEDEELIG KIEM TOESTEL In de kortsten tijd de meest nauwkeurigste kiemproef. Prijs van een „ENKAF" driedeelig kiemtoestel f 6.- ongefranceerd. Onmisbaar voor landbouwers, kweekers of zaaigraanhandelaars. Verkrijgbaar bij J. H. v. d. Meent „Enkaf", fiEILIGERLEE. Postrek. 409038. le nab. Mansholt Witte Zomertarwe. 1 e nab. Blanka Zomertarwe. 2e nab. Blanka Zomertarwe. le nab. Unica erwten. 2e nab. Mansholt erwten, lenab. Ceka Bruine Boonen 2e nab. Ceka Bruine boonen. le nab. Zelka Schokers. 1 e nab. Gruno Rozijn erwten 2e nab. Hala Capucijners. le nab. Binder haver, le nab. Abed Kenia Zomergerst. le en 2e nab. Friesch Concurrent Lijnzaad, Gras,- Klaver- en Bietenza den. Gele Eig. A, - Blauwe Eigenh. B., Bintje A, Wilpo C. poters. Telefoon 21 Wieringerwerf. over Roberta in omloop waren, maar om zijn eer. Het paard, dat nog steeds buiten stond, liet hij den stal inbrengen, nadat hij met den nachtwaker samen de beide menschen naar het slot had ge bracht en hen ieder in een aparte kelder had opgesloten. Gelukkig was het reeds laat in den nacht en mevrouw von Malten sliep rus tig door, zoodat zij niet wist, wat er gebeurd was. Heel vroeg den volgenden mor gen telefoneerde Achim met den commissaris Muurman, die onmid dellijk de beide schuldigen liet halen. Reeds bij het tweede verhoor, dat de commissaris Bernard Brusk afnam, braken de reeds langen tijd gespannen zenuwen van den man en bekende hij. Hij was ver slaafd aan cocaine, waardoor hij lichamelijk zoowel als geestelijk zeer verzwakt was. Hij gaf den moord op Lila von Bom toe, doch verklaarde „Roberta Olbers heeft mij hiertoe aangezet Roberta trachtte dit te looche nen en deed het voorkomen alsof zij een slachtoffer van Bernard Brusk was. Bernard Brusk lachte smalend en riep het woord „ca naille" uit, dat als een zware steen tegen haar aankwam. Daarna be kende hij „Ik heb den moord begaan. Ik kwam hier in de omge ving, omdat ik uit Bohemen stam en omdat ik de mogelijkheid zag hier cocaine te smokkelen. We gens de verlamming aan mijn cene hand moest ik het circusle ven vaarwel zeggen en kocht nu van het overgespaarde geld dat ik had, het huis aan de grens. Hier leerde ik Roberta Olbers ken nen en zij vertelde mij de geschie denis van „de witte Amaeone", Vraag een kosteloos advies aan BIERSTEKER's ASSURANTIEKANTOOR Den Helder. Iedere Woensdag Beurs, M.-meer. Koningstr. 90 Telef. 3404 30 RIETMATTEN1 meter hoog, 2 meter uitrol Andere maten op aanvragen. A. BOERHAVE. Kweeker, Middenmeer. BLONDEEREN VERVEN OLIEBEHANDEILNG Behandeling door le klas vak kundig personeel. WIERINGEN (N.H.) OPENBARE ZATERDAG 14 FEBR. 1942 NAM. 8 UUR precies in Hotel de Haan, Hoofdstraat Hippolytushoef, ten verzoeke van den Heer A. VELTMAN, van CAFÉ - RESTAURANT, WOONHUIS, SHOWROOM, GARAGE, ERF en TUIN, aan den Rijksweg F 2 Hippoly tushoef, Kad. Wieringen sectie C no. 4 6 5 9, groot 18.10 Arenzijn de een prima-pand aan hoofd- verkeersv^g HollandFriesland, ook geschikt voor aannemersbe drijf of busonderneming, als an derszins Centr. verwarming, electr. lichtwaterleiding tele foon 4 slaapkamers m. vaste waschtafels. badkamergroote tuin ;^alles modern en ruim ge bouwd. Lasten van 1 Jan. 1942 af. Aanvaarden voor of uiterlijk ep 14 April 1942. Inlichtingen te bekomen bij Notaris van der Speek Obreen te Hippolytushoef. Bezichtiging op aanvraag. Notaris OBREEN. het slotspook van Maltstein. Ik kon dat spook schitterend gebrui ken voor mijn smokkeldoeleinden en daarom speelde ik een paar maal voor de witte amazone, zoo dat de menschen uit den omtrek 's nachts de grens niet meer dur ven passeeren. Behalve cocaine uit Bohemen, smokkelde ik ook kant uit* Duitschland, doch mijn afnemers zal ik U niet noemen, die hebben met deze heele affai re niets te maken. Roberta Olbers vertelde mij, hoe angstig mevrouw von Malten was als de witte ama zone weer voorbij het slot had gereden en daarom moest ik deze rol vaker spelen, omdat Roberta hoopte, dat de oude dame van schrüf zou sterven, zoodat zij ge- maiSelijk spel had Achim von Malten voor zich te winnen, den man, die doordat de verdenking van den moord op hem rustte, bijna stompzinnig was geworden." Brusk zweeg even, doch vervolg de daarna„Lila von Boni was een mooie, jonge vrouw en toen het bleek, dat mijnheer von Mal ten zich met haar wilde verlo ven, strooktedat niet met de plannen, die Roberta zich van de toekomst gemaakt had. Zij wist, dat ik heel erg verliefd op haar was en toen ik mij op een avond bij haar in haar ka mer bevond, en er een hevig on weer losbarstte, was de gelegen heid gunstig, om Lila von Born, die zich alleen in de bibliotheek bevond, te wurgen. Toen ik ech ter binnentrad, aarzelde ik, doch ter wille van Roberta trok ik ten slotte den dolk, dien ik altijd bij mij droeg, uit mijn zak en stak juffrouw von Bom in den rug. (Wtrdt vervolgd.)

Wieringermeerbode | 1942 | | pagina 4