w w CINEMA „DEHAAN" „HARMONIE" fÉ VEREENIGING VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING IN DE WIERINGERMEER. „OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDEELIiJGEN" VOOR NOORDHOLLAND. HEERSCHZUCHTIGE RENTMEESTERES. H.H. Landbouwers Knopbreken van Lijnzaad „PRIMA DONNA" Uitvoeringen gaan nu door ZONDAG- en MAANDAGAVOND a.s. Zondag voor ongehuwden en Maandag voor gehuwden. De programma's gaan thans rond. DE ONDERLINGE BRANDWAARBORG MIJ. „WIERINGERMEERPOLDER" GOEDGEKEURDE ZAAIZADEN EN POOTAARDAPPELEN Gebr. DE BOO TEXACO -PRODUCTEN OLIËN en BENZINE. GENERATOR ANTHRAC1ET. C. TRAPPEL Bloemenmag. Medemblik Tel. 53. Mededeeling no. 49. "v Het uitroohen van glazen Pootaardappelenbewaarplaatsen met Calcid. Calcid is een poedervormige stof, die blauwzuurdamp afgeeft, ze damp is zeer giftig voor mensch en dier. Vandaar, dat yOij het gebruik van Calcid de noodige voorzichtigheid in acht geno- ^"^noet worden. Geschiedt dit, dan is er tegen het gebruik van iicidel geen enkel bezwaar. Jte gebruiken hoeveelheid Calcid is gebaseerd op de ruimte, die ijèrookt" moet worden. Men begint dus met den inhoud van de ,-ewaarplaats te bepalen. Per 100 M3 inhoud wordt 10 gram Calcid /"Yien. Bij de berekening van den inhoud behoeft met dien van 1 v -Vjbiv.es geen rekening gehouden te worden. De te gebruiken hoe- 1 is gering, maar meer dient niet gebruikt te worden. Het 'ordt over de geheele lengte van het middenpad uitgestrooid, it iets is bevochtigd. De vloer mag echter niet te nat pijn nogen geen plasjes op staan. Het beste is een reeds vrijwel 'Vv/oogde vloer. hens met de „berooking" te beginnen, dient men zich van het ■V ■.Vfiüye rekenschap te geven. JJo Temperatuur van de bewaarplaats mag, evenals bij het uitroo- ken met nicotine, niet te laag zijn, daar dan de luizen niet voldoen de actief zijn en niet gedood worden. De door het Calcid afgegeven blauwzuurdamp moet namelijk door de luizen ingeademd worden en de ademhaling is bij de luizen sterker, wanneer ze actief, dan wanneer ze in rust zijn. De beste aanvangstemperatuur is 65 a 7007 Fahrenheit, wat overeenkomt met 1820° .Celcius. Zulk een tem peratuur in een bewaarplaats te bereiken is' niet gemakkelijk, Er kunnen echter ook reeds goede resultaten verkregen worden bij lagere temperaturen. Bij lager dan 55f Fahrenheit 12" Celcius moet echter niet „berookt1' worden. Het verwarmen van de bewaarplaats mag vooral niet te snel ge schieden, daar dan kans bestaat op het optreden van zwarte plek ken in het vleesch (zwarte harten). De bewaarplaats wordt dus ge leidelijk aan verwarmd. Zoo mogelijk kieze men voor de „berooking" c-en zonnigen dag, daar dan de temperatuur in de bewaarplaats reeds vanzelf eenige gr? den oploopt. Js .d.e-fe-swaaj'Ptaats op de gewenschte temperatuur, dan wordt de kachel gedoofd en worden alle lucht toe- en afvoerkanalen goed afgesloten. De zich ontwikkelende blauwzuurdamp moet namelijk niet kunnen ontwijken. Zijn deze voorzorgsmaatregelen genomen, dan kan met het uit strooien van het Calcid begonnen worden. Men begint aan het te genovergestelde eind van dat, waar men de bewaarplaats moet ver- laten. Het Calcid wordt regelmatig over het middenpad uitgestrooid en daarna verlaat men d a d e 1 ij k de bewaarplaats. Als men gereed is met strooien, wat in één keer gedaan moet worden, mag men de bewaarplaats niet meer doorloopen, daar zich dan reeds blauwzuur damp ontwikkeld heeft. De bewaarplaats wordt 12 tot 24 uur geslo- ten gehouden. Zekerheidshalve plaatst men bij de deuren een bord, waarop vermeld staat, dat binnentreden levensgevaarlijk is. y<ii dé behandelde ruimte mag men niet binnentreden, vóórdat de -tsi n tenm^nsl;e een kwartier tegen elkaar hebben opengestaan, ".^durende dezen tijd vertoeve men ook niet in de directe nabijheid tin. de deuren. liet afwegen van de benoodigde hoeveelheid poeder moet buiten dorden uitgevoerd. Na het afwegen, wat zoo kort mogelijk voor de i handeling geschiedt, moet de bus dadelijk gesloten worden. Ledi -, bussen moeten direct zeer grondig worden schoongewasschen, ,odat er geen resten van Calcid in achterblijven. 'leb Calcid moet bewaard worden in goed gesloten bussen in een - bewoonde ruimte en in een met een slot afgesloten bergplaats, ©"dHbereikbaar is voor onbevoegden. -irfti de merboven. gegeven aanwijzingen worden opgevolgd, ;>,at er geen enkel gevaar voor vergiftiging. 50 ..daar dan ook, dat het thans aan ieder is toegestaan blauw- f p te gebruiken voor de bestrijding van insecten in kassen, a-Ti-hrma volgende voorschriften is voldaan. 1. Voor het uitvoeren van berookingen met blauwzuurdamp zal uisluitend gebruik gemaakt worden van poedervormig calcium .yanide (dus van Cyanogas, wat thans echter niet meer verkrijgbaar ;'s, of van Calcid), met uitsluiting dus van alle andere blauwzuur damp; ontwikkelende middelen. Berookingen met blauwzuurdamp mogen alleen worden uitge •ror .de ambtenaren van den Plantenziektenkundigen Dienst, i ,-"" eigenaar van het bedrijf, waarin de berooking wordt uit- .éihïi-V I 7 of door personen, die in het bedijf in dienstbetrekking /.yh zijn. <0-, ':-rockingen met blauwzuurdamp mogen slechts worden uit- na afloop van den werktijd, Personen, die niet recht- aan de berooking deelnemen, mogen zich niet in de te /delen ruimte ophouden. Ook de uitvoerder mag zich na het (fooien niet meer in de behandelde ruimte ophouden. Nadat \t?n heeft, .moeten de deuren door hem worden afge- bodat niemand de ruimte voor den volgenden ochtend reden. Ia ding wordt nog de aandacht gevestigd. Er moet voor ge erden, dat de aardappelen, alsmede de spruiten, niet vochtig ïr dan eenige kans bestaat op beschadiging.. In een goede plaats zal dit echter niet vaak voorkomen, erkrijging van Calcid wende men zich tot den importeur, Defa, Velperweg 28, Arnhem of tot de vertegenwoordigers leek ons gewenscht deze mededeeling te plaatsen in ver met een mogelijk gebruik van dit vervangingsmiddel in .eringermeer. L. R. D. U I L L E T O N Roman van den bekenden schrijver Victor van Dijke. 44.) Roberta. die buiten voor de deur op mij gewacht had, bracht mij door een binnengang naar haar kamers terug, waar ik mij het bloed van de handen wasch -te. Vlug verliet ik haar kamers door het park en rende door het noodweer naar mijn huis terug. Enkele dagen later, toen ik wat tot rust gekomen was, be greep ik wat ik terwille van de vrouw, die ik liefheb, had mis dreven. Ik had den dolk in mijn angst achter een rij boeken in een van de boekenkasten ge gooid, doch ik had geen rust, voordat Roberta beloofde het wapen te zullen zoeken, van daar dat zij voorgaf zoo graag te lezen, dat was alleen om stel selmatig de boekenkasten te kun nen nakijken. Inplaats van Ro- ~-r-rta vond juffrouw Werner den \-v echter, toen een der kasten ^•A -ü-n was. nog verder wilde uit rti commissaris hem „En beken nu te gelijkertijd ook den tweeden moord, op de! grens gepleegd, enkele weken geleden. Eerst wilde hij dit ontkennen, doch toen boog hij het hoofd en zei „Voor twee menschen levens behoef ik toch niet meer te boeten dan voor één ik geef toe, dat ik den man neer geschoten heb. Hij had mij bij het smokkelen betrapt en greep mij reeds bij den arm, zoodat dit de eenige manier was om mij van hemi te ontdoen." Hij maakte een vermoeiden indruk en zei tenslote „Commissaris, ik kan niet meer, laat mij van daag alstublieft verder met rust" Vier weken later werd Achim von Malten vrijgesproken, Ber- nard Bruusk kreeg levenslang en Roberta ging voor tien jaar de gevangenis in. De laatste wensch van den vroegeren artist was, dat Achim von Malten zich het lot van de beide witte paarden zou aantrek ken. De dieren, die nog uit zijn circustijd stamden, lagen hem zeer na aan het hart en Achim beloofde dit. Hij liet de beide, niet jong meer, maar mooie paarden naar de stallen van Maltstein overbrengen. Mevrouw von Malten was in het begin, toen zij hoorde, hoe Roberta zich gedragen had, zeer ontsteld geweest, doch tenslotte wende zij aan de gedachte, dat een meisje, dat zij van de ge boorte af aan gekend had, zoo slecht bleek te zijn en toen zij het vonnis hoorde, vouwde zij de Verhuren van gescheurd grasland. Het komt meerdere maten voor dat men het gescheurde grasland niet zelf in cultuur neemt, maar voor een jaar afstaat aan een an der. Teneinde bij de komende inven tarisatie onnoodige verwarringen te vermijden, wordt aan belang hebbende het volgende verzocht. De hier bedoelde verhuur valt onder het begrip „verhuren van zaaiklaar land." Diegene welke het land voor scheuren heeft op gegeven dient vóór 1 Maart 1942 aan de afdeeling Bodemproductie van de Landbouw-Crisis-Organisa- tie te Alkmaar te berichten, aan wien hij eventueel het gescheurde grasland „zaaiklaar" heeft ver huurd. Van den huurder dient men de naam, het adres en het organisatienummer op te geven. De werkelijke gebruiksgerech- tigde kan slechts een aanvrage doen voor de kunstmesttoewijzing. Ook komt hij eventueel in aanmer king voor de premie, indien hij tenminste tijdig aangifte heeft gedaan voor het scheuren. Aangiften, welke na 1 Maart 1942 worden ingestuurd, kunnen niet meer in behandeling worden genomen, zoodat men" daardoor kans loopt de premie te verspelen. De Bodemproductie-Commissaris, voor Noordholland. Taxatiemarkt voor paarden. Aan belanghebbende wordt ter kennis gebracht, dat op Maandag 23 Februari 1942 te Amsterdam, terrein Veemarkt, een taxatie- markt voor paarden zal worden gehouden. Zaaizaden voor particulieren. Door detaillisten üi peulvruch ten mag slechts aan niet bij de L.C.O. en P.I.C.A. voor Noordhol land aangeslotenen, ontsmet zaai zaad worden verkocht en afgele verd in verpakking van 5 kg. minder. Op deze verpakking moet duidelijk zijn aangegeven, dat het zaad ontsmet is, dat het alleen voor zaaizaad te gebruiken is en dat het voor de consumptie ge vaarlijk is. Voor deze afleveringen is geen bestelbon en vervoefbe- wijs noodig. Er kan dus door particulieren en volkstuinhouders alleen voor de teelt van peulvruchten, ont smet zaaizaad worden aangekocht. Het een en ander over Kunstmestdistributie. Ten aanzien van de fosforzuur- meststoffen, deelen wij mede, dat reeds vele toewijzingen verzonden zijn naar de Plaatselijke Bureau- houders en Plaatselijke Vertegen woordigers, méér dan de helft van de provincie Noord-Holland is reeds gereed en zullen half Febr. wel alle toewijzingen verzonden zijn. Bij de Plaatselijke Bureauhou ders en Vertegenwoordigers zijn nu ook de aanvraagformulieren verkrijgbaar voor een aanvullende toewijzing kunstmeststoffen. Voor deze aanvullende toewij zingen komen in aanmerking 1. Hij, die in 1942 minstens 10% méér aardappelen verbouwt, dan in 1941 2. Hij, die in 1942 minstens 10% méér suikerbieten verbouwt, dan in 1941 handen en bad „En vergeef ons onze schulden, gelijk ook wij vergeven onze schuldenaren." Alles, wat zij nu over Roberta wist, verafschuwde haar zij dacht slechts met verachting aan haar en dankte den hemel, ciat er nog juist op tijd licht in deze zaak gekomen was, voordat haar zoon met deze vrouw ge trouwd was. Zij dacht ook aan den brief uit Parijs en het bijgesloten kla verblad zij zegende Mariene uit het diepst van haar hart, dat zij hem geholpen had en zij voelde, hoe minderwaardig zij en haar zoon Mariene behandeld hadden. Ze zei tegen haar zoon „Je moet Mariene bedanken voor al les, wat zij voor je gedaan heeft Je moet naar haar toe gaan en en als zij nog wil, vraag haar clan, je vrouw te worden." Hij weerde heftig af. „Moeder, ik zou niet onder haar oogen durven komen Neen, na wat er gebeurd is, mag ik op dat geluk niet meer hopen" Doch mevrouw von Malten sprak lang en overtuigend met haar zoon en tenslotte zei hij „Zoudt U het twee dagen zon der mij kunnen stellen, moeder?" Zij knikte. „Natuurlijk, zoo lang Augusta bij me is, behoef ik niet bang te zijn, mijn jongen,! ga met Marlene's vader spreken, misschien wil hij je het adres van zijn dochter geven." Reeds den volgenden morgen' reisde Achim von Malten naar 3. Hij, die aan btüde onder 1 en 2 genoemde voorwaarden voor de helft of meer voldoet 4. Hij, die meer groenten teelt, en dit doet op een nieuw verkre gen of bijzondere tuinbouwteelt- vergun^- «.1942 5. Hrrv^e grasland gescheurd heeft, met toestemming van den Productiecommissaria' 6. Hij, die op zijn bedrijf kool zaad verbouwt en dit gewas goed door den winter is gekomen 7. Hij, die zaad teelt op con tract. In dit geval dient met het aanvraagformijj^r het contract of een gewaarmerkt afschrift van het contract té worden ingeleverd. De bescheiden worden den teler tegelijk met de toewijzing en bon nen weder ter hand gesteld 8. Bij uitbreiding van de tota le oppervlakte bouwland met land, waarvoor nog géén kunstmeststof fen verstrekt zijn. Op de binnenkant van het aan vraagformulier, links' onderaan, staat een toelichting, die men goed dient te lezen, daar het aan geeft, waartoe de aanvrager zich verplicht. Vele telers kunnen eerst de aanvrage indienen, zoodra het bouwplan voor het seizoen 1942 is vastgesteld. Evenwel moeten (Zie off. publ.) de formulieren voor 1 Maart 1942 zijn ingeleverd. Verder wijzen wij de telers erop, direct aan den oproep van den Plaatselijken Bureauhouder of Plaatselijken Vertegenwoordiger gehoor te geven en hun toewij zingen en bonnen in ontvangst te nemen velen komen wel eens, wanneer ze tijd hebben, maar on- dertusschen gebeurt het, dat er bonnen verloopen. Worden de toe wijzingen met de bonnen na de eerste oproep niet terstond afge haald, dan loopt men de kans, dat de toewijzing naar het kantoor te Alkmaa wordt teruggezonden en de betrokkene eerst veel later een gewijzigde toewijzing krijgt. KUNSTMESTBONNEN. De stikstofbonnen voorzien van opdruk No. 4 behouden hun geldig heid tot 15 Februari a.s. Men zor- ge er dus voor dat deze bonnen eenige dagen vóór 15 Febr. a.s. bij den leverancier ingeleverd zijn. Laat men de bonnen verloopen, dan kunnen ze onder géén voor waarde ingewisseld worden tegen nog geldige bonnen. Fokzeugen toewijzing 1942. Als basis voor de fokzeugen toewijzing 1942, geldt de toewijzing J941. In het algemeen zullen geen nieuwe varkensfokkers ingescha keld worden. Het is de bedoeling, dat het hoogwaardig fokmateri- aal, zooveel mogelijk in stand wordt gehouden. De toewijzing van 1 of 2 zeu gen in 1941 wordt in 1942 niet beperktmet dien verstande, dat van niet ingeschreven materiaal per jaar 1 toom biggen gemerkt wordt. De toewijzing van 3 zeugen in 1941 wordt 2 zeugen in 1942, behalve vpor stamboekfokkers. De hoogere toewijzing worden dienovereenkomstig beperkt. Van het toegewezen in het stamboek ingeschreven fokmateriaal, het welk in het bezit is van op 1 Ja nuari 1941 erkende stamboekfok kers, worden alle biggen gemerkt. Voor iedere merking geldt als voorwaarde, dat aan den Bureau houder 8dagen vóór het biggen, kennis moet worden gegeven, ter wijl merking moet worden ver zocht binnen 4 x 24 uur na de geboorte. Voor iedere toegewezen fokzeug moet een fokvergunning aange vraagd worden bij den Bureau- houder. Hierop worden genoteerd de nummers der zeug en die van de gemerkte biggen. Teneinde de beschikking te heb ben over voldoende jong fokmate riaal zal naast de toewijzing fok zeugen een jonge fokzeug aange houden mogen worden. Hiervoor moet bij den bureauhouder een opfokvergunning worden aange vraagd, daar zij anders bij 40 kg. geleverd moeten worden. De pude fokzeugen toewijzing en mestvarkenstoewijzing blijft voorloopig geldig, De beperking van de rundveestapel. Zooals reeds was bekend ge maakt, zou de beperkingsperiode voor rundvee eindigen op 1 Fe bruari 1942. Deze periode is thans verlengd tot 1 Maart 1942. Na dien datum zal dus de veestapel weer uitgebreid mogen worden. Alleen diegenen, die in 1940 vee hielden, of thans een bedrijf in exploitatie overnemen, waarop vee werd ge houden, zal toegestaan worden na 1 Maart 1942 rundvee aan te hou den. Een en ander over de vlasregeling. het voorstadje van Berlijn. HOOFDSTUK 25. Onverwacht bezoek! Er werd gebeld. Olga Zabrow legde het ochtendblad neer, waaruit zij Paul Werner juist had voorgelezen en ging de deur openen. Zij uitte een kreet, toen zij inplaats van den postbode, Achim v'on Malten voor zich zag staan. Hij was bijna even ver rast als zij, want hij had aan Ol ga heelemaal niet meer gedacht en wist ook niet, waar zij geble ven was. Een gevoel van blijd schap ging door hem heen, mis schien was Mariene hier ook wel, doch! hij hoorde onmiddellijk „Neen, Mariene is hier niet." Hij zweeg. Nu vervolgde Olga: „Zij reist tegenwoordig veel. Ik mag hier bij haar vader blij ven wonen, totdat ik weer een goede betrekking gevonden heb" Hij vroeg nu „Heeft Mar iene dan een goede betrekking als gezelschapsdame gevonden Zij schudde het hoofd en zei: „Mariene heeft een dergelijke be trekking; niet meer noodig, als zij het zou willen, zou zij op het oogenblik zelf een gezelschaps dame kunnen houden." Zij zag, dat Achim onder deze woroden doodsbleek was geworden. Zacht vroeg hij „Zij is toch niet getrouwd Olga haalde de schouders op. „Neen, maar daar kunt U toch geen belang in stellen." In verband met nog steeds ge stelde vragen over dit onderwerp geven wij hierbij een zeer verkor te uiteenzetting van de thans geldende bepalingen. Bij verkoop van vlas moet on middellijk een verkoopsbriefje worden aangevraagd en goed inge vuld worden terug gezonden. Verkoop per kg. (dus niet te velde staand) kan slechts ge schieden tegen een door de taxa tiecommissie vastgestelde prijs, volgens monster getrokken door een vertegenwoordiger van de L.C.O., waarbij kooper en verkoo- per aanwezig kunnen zijn. Her taxatie moet binnen 3 dagen wor den aangevraagd bij de L.C.O. Aflevering van ongerepeld vlas is verboden, tenzij het gedekt is door de L.C.O. te verstrekken ver- voerbewijs. De copie van dit ver- voerbewijs moet bij ontvangst van het vlas door den ontvanger wor den geteekend en opgezonden aan de L.C.O. Vervoer van gerepeld vlas is vrij. Aflevering mag eerst dan geschieden, indien de ver koopprijs is aangepast aan de vastgestelde prijs, (wanneer per kg. is verkocht.) Naderhand is bekend gemaakt, dat het koopen, verkopen en af leveren van vlas door telers en stroovlashandelaren is verboden. De N.A.C. kan echter vergunning verleenen onder te stellen voor waarden. Gerepeld vlas door een vlasser gekocht en ontvangen voor 29 Dec. '41, doch elders opgeslagen, mag naar zijn bedrijf worden ver voerd. Is het vlas ongerepeld dan is hiervoor een vervoerbewijs noo dig, hetwelk wordt afgegeven na aantooning, dat het vlas reeds voor 29 Dec. '41 door verkooper aan hem was afgeleverd. Alleen ten behoeve van de ex port naar België zal voorloopig ontheffing worden verleend en al leen aan die handelaren die hier voor vergunning hebben ontvangen van de Stichting Nederl. Stroo- vlasexpl. te Groningen. T.z.t. zal bij afzonderlijke pu blicatie worden bekend gemaakt, vanaf welken datum ook weer voor het binnenland kan worden verhandeld en afgeleverd. Hij gaf toe „Ik heb geen recht, daarnaar te vragen Maar, zoudt U mij het adres van Mariene willen geven ik heL haar iets van groot gewicht me de te deelen ik wilde haar weer iets ter hand stellen, dat zij mij heeft laten sturen en waardoor de moordenaar gevon den is, zoodat ik weer in mijr. eer hersteld ben." Nu werd Olga nieuwsgierig, zij wilde een vraag stellen - toer Paul Werner de kamer uitkwam, die niet begreep, met wien Olga zoo'n lang gesprek voerde. Ach ter hem kwam 'n kortharige fox Achim von Malten, die onmid dellijk begreep, wien hij voor zich had, noemde zijn naam. Toen de oude heer deze hoorde, verstrakten zijn vriendelijke oogen en hij vroeg „Wat wenscht U hier mijnheer von Malten U doetverstandiger ons met rust te laten. Wat ik van U gehoord heb, is niet erg aanbe velenswaardig." De fox blafte woedend. Achim von Malten antwoordde zacht„U hebt gelijk, mijnheer Werner, en ik kom dan ook enkel om van U het adres van Mariene te weten te komen ik wil haar namelijk iets teruggeven, dat ik eenigen tijd geleden in opdracht van haar van een advocaat uit Parijs toegezonden kreeg." Nu werd ook mijnheer Werner nieuwsgierig. Zijn verzoek klonk nog wel niet vriendelijk, maar hij vroeg „Wilt U even binnen ko- Ondergeteekende houdt zich beleefd aanbevolen voor het met de BORGA KN0PBREKER. S. HAITEMA, Havenstraat 8, Middenmecr. Telefoon 39. ZATERDAG en ZONDAG 8 uur ZONDAGMIDDAG 3 UUR ZARAH LEANDER in de nieuwe UFA-FILM (Der weg ins Freie.) Het pakkende verhaal van een stormachtig vrouwenleven, gewijd aan roem, kunst en liefde. Een grootsch opgezette indrukwekkende film. TOEGANG 18 JAAR. DE KUNSTLIEVENDE LEDEN-! De gemaakte winsten komen volledig de leden ten goede, zoodat alleen de kosten betaald worden. Bij een toch al LAGE PREMIE werd aan winst op naam van de leden geboekt in 1937 1 0.50 per mille, in 1938 f 0.30 in 1939 I 0.20 in 1940 1 0.40 in 1941 1 0.35 Vraagt nadere inlichtingen bij den Administrateur, de heer R. J. RIDDER TE MIDDENMEER en geeft hem de vervaldatum van Uw bestaande verzekering op. Het Bestuur, E. BRUINS, Voorzitter. Th. J. V. VEGTEN, Secretaris. Zuidergrachtswal 3 Leeuwarden Telef. 3445 (2 lijnen) Vertegenw. F. HOOGLAND, Wieringerwerf, Tel. 32. Poststraat 8, Middenmeer TELEFOON 50. men 11 Spoedig zat Achim in de behaag lijk gemeubileerde woonkamer en vertelde alles wat er gebeurd vvas, nadat hij van Mariene het klaverblad gekregen had, ook dat hij zich later met Roberta had verloofd en welk aandeel zij in iet drama had gehad. Tenslotte zei hij „Ik moet aan Mariene schrijven. Het liefst zou .k haar persoonlijk vergiffenis villen vragen, want ik heb een zware schuld tegen haar. Geeft U mij haar adres, ik heb mijn eer herstel aan haar te danken, ik heb geen rust, voordat ik haar daarvoor bedankt heb. Paul Werner zei voorzichtig „Ik zal dezen dank in Uw naam aan haar overbrengen, mijnheer von Malten dat is voldoende. Het klaverblad- kan ik haar geven, zoodra Mariene weer thuis is." Olga, die dacht aan een paar zinnen uit een van Marlene's brieven, zei„Ze is juist wat over haar verdriet heen, en dat mogen wij niet opnieuw oprakelen." Achim moest dit toegeven, doch zeimet bevende stem „U hebt natuurlijk gelijk, maar het is toch een ellendig gevoel, dat ik haar persoonlijk geen dank kan z gen. Het liefste zou ik voor haar neerknielen en zeggen„Mariene, vergeef me, ik schaam me zoo diep zeg slechts dat je me ver geeft." Smeekend wendde hij zich nu weer tot mijnheer Werner„Toe, geeft u mij haar adres, ik zal haar schrijven en beloof U in mijn brief met geen enkel woord over Alle soorten planten en heesters enz. voor den tuin. Voor de kamer alle voorkomende bloemwerken, benevens luxe vazen en steenwerk. mijn groote liefde voor haar te reppen." Hoe het kwam wist hij zelf niet, maar plotseling kwamen de tra nen in zijn oogen en hij snikte. Olga stond op en zei„Mijnheer von Malten, sta ons toe, dat mijn heer Werner en ik ons even in een andere kamer terugtrekken om samen te beraadslagen, vindt U dat goed Achim knikte en bleef doodstil zitten. Hij scheen het nauwelijks te merken, dat de beide anderen de zitkamer verlaten hadden. In de andere kamer gekomen keken Olga en Paul Werner elkaar vragen aan. Hij haalde zijn schou ders op en vroeg „Wat moeten wij doen Olga herhaalde de vraag „Ja, wat moeten wij doen men moet alles doen wat mogelijk is, om het geluk van mijn dochter te helpen en ik ge loof, dat wij dit het best kunnen doen, door die beide menschen weer tot elkaar te brengen." Olga knikte bevestiging. „Wij moeten hem dus haar adres geven," ging Paul Werner voort en nadat zij dit besloten hadden, gingen Paul Werner en Olga weer naar de zitkamer terug. - Hij zat heelemaal in elkaar gedo ken in zijn stoel, terwijl de kleine witte fox zijn afhangende hand likte. Dat gaf bij den ouden heer den doorslag, want wien zijn hond je sympathiek vond, die kon geen slecht mensch zijn. (Wordt Vomlgd.) 'cce.«

Wieringermeerbode | 1942 | | pagina 4