Tgkushm. Het Witte Kruis Gebr. DE BOO TEXACO -PRODUCTEN OLIËN en BENZINE. GENERATOR ANTHRACJET. VEREENIGING VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING IN DE WIERINGERMEER. Mededeeling No. 50. Üe enquête 1941. Van de 429 uitgezonden vragen lijsten kwamen tot op heden 318 binen. M.a.w. ruim 73 pCt. van de leden hebben deze keer de moeite van het invullen genomen En naar wij vernemen is de wij ze van invullen over het alge' meen zeer goed. Nog steeds komen de laatste Snzendjingen druppelsgewijs bin nen en wij hopen dat dit zoo nog eenigen tijd mag doorgaan. Want eigenlijk moeten wij toch van elke uitgezonden en quête 100 pCt inzenders zien te krijgen, evenals dat voorheen het gev&l is geweest. Het zou zeer jammer zijn, in dien in dit opzicht de medewer king van de leden zou verslappen Nu weten wij wel, dat er voor bepaalde gevallen een vraag niet altijd met absolute zekerheid juist kan worden ingevuld, maar dat mag geen reden zijn om dan ook liet andere maar niet in vullen. Om nu maar even een voor beeld te noemen indien b.v. al leen maar de ras of variëteit- naam van de gewassen nauwkeu rig wordt ingevuld, heeft zoo'n vragenlijst al voldoende waarde om ingezonden te worden. Men bedenke daarbij dat men daar door reeds zijn medewerking heeft verleend bij de samenstel ling van de rassenstatistiek, wel ke ook voor de rassenlijst ge bruikt wordt. En het is juist bij het statistisch verwerken van de gegevens' van zoo groot'belang, dat alle deelnemers hun ge vens verstrekken. Natuurlijk, 80 pCt. inzenders is al een heel mooi resultaat, in dien men gaat vergelijken met Vergoeding van steungelden aan werkgevers, die hun bedrijven moesten sluiten op 29, 30 en 31 Dec. 1941. streken waar nog geen enquêtes kunnen worden gehouden. Maar daar mogen wij ons niet mee gaan vergelijken omdat de Wie- ringermeer in dit opzicht de toon aangeeft. En dat moet zoo blijven. Het is daarom dat zouden wilen verzoeken, dat ook de laatste 20 pCt. hun vragenlijs ten alsnog gaan invullen en zen den aan ons kantoor (Domein kantoor Slootdorp.) Het Bestuur. Vergaderingen. Door het barre winterweer er tot op heden geen gelegenheid geweest voor vergaderen. Meer dere malen moest een voorgeno men lezing worden uitgesteld, om dat de wegen onbegaanbaar wa ren. Nu de tijd inmiddels weer al flink is opgeschoten, heeft het bestuur gemeend niet langer te moeten wachten, zoodat wij een tweetal vergaderingen kunnen aankondigen. Op Vrijdag 20 Febr. a.s. zal een lezing worden gehouden door Ir. H. Rietberg, Bergen op Zoom, over „Oude en nieuwe gezichts punten betreffende de suikerbie tenteelt, mede in verband ook met de vergelingsziekte." Aangezien ook Ir. C. Kalisvaart Kampen, op deze vergaderin; aanwezig hoopt te zijn, kunnen er wellicht interessante mededee- lingen worden verwacht over de vergelingsziekte, enz. Op Donderdag 26 Febr. a.s. zal de eerste j aarlij ksche algeme'ene ledenvergadering worden gehou den. Beide vergaderingen vinden plaats in Hotel Smit te Midden- meer. Aanvang 14.30 uur. vorm van de hieronder ad V om schreven schriftelijke verklaring waarbij gevoegd moet worden een tweetal lijsten (zie hieronder ad IV en V), één bevattende de na men van de kostwinner-arbeiders, aan wie de werkgever loon be taald heeft op grond van artikel 3 van eerder genoemd besluit d.d. 23 Dec. 1941 van den Secretaris-Ge neraal van het Departement van de namen van de niet-kostwinner- arbeiders, als voren bedoeld. IH. Op de sub II bedoelde lijst van de kostwinners moet door den werkgever achter den naam van iederen arbeider worden opgege ven: a. het adres van den arbeiuéï; b. de datum, waarop de arbei der het laatst bij den werkgever in dienst is getreden het loonbedrag, door den werkgever aan den arbeider be taald over de dagen 29, 30 en 31 December 1941 d. het aantal inwonende leden, en er mede instemt, dat de lijs ten en het daabij begeleidend schrijven dienen tot bewijs van al hetgeen er op is medegedeeld en dat mede op grond van deze mededeelingen de uitkeeringen der steungelden ingevolge het be paalde van artikel 4 van het eer der genoemd besluit van den Secretaris-Generaal van het De partement van Sociale Zaken, Sociale Zaken, en één bevattende/^Cd.d. 23 Dec. 1941) worden toege kend en de groote er van be paald 4.z dat hij (de werkgever) er mede bekend is, dat, voor zoover- bij Overheidscontrole of anders zins achteraf mocht blijken, dat hem door een verstrekken zijner zijds van onjuiste of onvolledige gegevens, een te hoog bedrag aan steungelden is, uitgekeerd, het te veel ontvangene door hem zal moeten worden teruggestort in de Overheidskas 5. dat hij (de werkgever) e: mede bekend is, dat eveneens te rugvordering van de aan hem waaruit het gezin van den kost-i uitgekeerde steungelden kan winner-arbeider met inbegrip van' P^ats vinden, indien hij weigert de noodige medewerking te ver dezen zelf en diens eventueele echtgsnoote, op 29 Dec. 1941 be stond (als gezinsleden mogen ten deze uitsluitend worden opgege ven inwonende bloedverwanten in de reéhte lijn, alsmede de even tueele echtgenoote van den kost winner-arbeider) IV. Op de sub II bedoelde lijst van de nietrkostwinners, moet de werkgever achter den naam van leenen bij een eventueele re pressieve Overheidscontrole ter zake van de aan hem uitgereik te bedragen (uit te oefenen door den Rijkscontroledienst voor de Steunverleening van het Depar tement van Sociale Zaken in sa menwerking met de gemeente lijke instanties) dat hij (de werkgever) er iederen arbeider invullen de hier- tenslotte mede bekend is, dat hij boven sub III a, b en c gevraagde: z*ch bi) fraude zijnerzijds ten de- gegevens ze> aan een strafrechterlijke ver V. De' inzending van de Ujsten| v0WnS blootstelt, moet vergezeld gaan van een door, oen werkgever onderteekendI INa Aanvragen, welke door de werkgevers worden ingezon den zonder hét hierboven sub V 30 RIETMATTEN, 1 m«t#r hoog, 2 meter uitrol Andere maten óp aanvragen. A. BOERHAVE. Kweeker, Middenmeer. 10 STUKS 30 CT. aan van de in de bijgevoegde lijsten opgenoemde arbeiders, de steun gelden, hem toekomende op grond van artikel 4 van het besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Za ken d.d. 23 December 1941 betref fende de belooning van arbeiders, werkzaam in een bedrijf, dat in de periode -van 25 December 1941 j periode van 25 December 1941 t-'m 1 Januari 1942 gesloten moest t./m. 1 Januari 1942 gesloten moest zijn, kunnen deze steungelden' blijven, aanvragen bij het bestuur van' de j 0n waarin hij voorts verklaart gemeente, waar de desbetreffende arbeiders op 29 December 1941 schrijven, waarin deze verzoekt: hem uit te keeren terzake bedoeld schriftelijk schrijven of met een schrijven, waarin niet alle verklaringen, als hierboven sub V opgenoemd, zijn opgeno men, of waar de sub II, V en IV bedoelde gegevens niet zijn bij gevoegd, mogen door de gemeen tebesturen niet in behandeling worden genomen.) woonachtig waren. Voor de arbei ders, die op 29, 30 en/of 31 Dec. 1941 hun woonplaats in het bui- I. Werkgevers, die aanspraak teirland hadden, moet de werkge- rnaken op uitkeering van steun- ver de aanvrage indienen bij het gelden terzake van betaald loon bestuur van de gemeente, waar ever de dagen 29, 30 en 31 Decern- het bedrijf gevestigd is, waarbij ber 1941 aan arbeiders, als be- laatstbedoelde arbeiders op 29 Dec. doeld in artikel 4 van het besluit j.1. in dienst waren. van den Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Za ken d.d. 23 December 1941, betref fende de belooning van arbeiders, werkzaam in een bedrijf, dat in FEUILLETON. DE HEERSCHZUCHTIGE RENTMEESTERES. Roman van den bekenden schrijver Victor van Dijke. 45.) n. De sub I bedoelde aanvraM ge dient door den werkgever, schriftelijk te worden ingezonden' aan het Bureau voor Steunver leening Hippolytushoef, in den 1. dat de in de bijgevoegde lijsten opgenomen gegevens con form de waarheid zijn p 2. dat de lijsten uitsluitend I de namen bevatten van die ar beiders, wier'loon door hem (den werkgever) per week of korter wordt uitbetaald en aan wie hij c-p grond van het bepaalde in ar tikel 3 van eerder genoemd be sluit d.d. 23 Dec. 1941 van den Secretaris-Generaal van het De partement van Sociale Zaken, loon betaald heeft 3. dat hij (de werkgever) weet Hij trok zijn stoel dicht naar Achim toe en begon„Olga en ik hebben krijgsraad gehouden wij zullen U het adres van Mar iene geven. Wilt U het even op schrijven Achim haalde diep adem. Ge lukkig, nu was zijn weg hierheen tenminste niet tevergeefsch weest. Juist haalde hij een stuk papier uit zijn portefeuille, toen! mij Mariene te laten weerzien. Ik Opgewonden vroeg hij „Denkt dat zij voor mij te spreken is Weer lachte Olga. „Wanneer U een paar dagen in Berlijn zoudt kunnen blijven logeeren, dan zou ik U Mariene in ieder geval van uit de verte kunnen laten zien, daarna komt misschien alles wel in orde. Daarna vervolgde zij, met een ernstig gezicht„En wie weet, misschien hebt U er dan heelemaal geen verlangen meer naar Mariene te spreken." Paul Werner begreep onmiddel lijk wat Olga bedoelde. En hij dacht, dat als Achim niet hield van de manier, waarop Mariene haar brood verdiende, het beter was, dat Mariene dan van zijn aanwezigheid niets wist, want dan ging er voor haar tenminste niets verloren. Achim antwoordde verward „U doet zoo geheimzinnig ei vreemd, juffrouw Zabrow, maar ik ben blij, dat U mij beloofd hebt. er opnieuw gebeld werd. De fox begon als een bezetene te blaffen en Olgo ging vlug naar de straat deur om te zien, wie daar was. Even later kwam zij met een te legram in de hand terug en gaf .dit aan Paul Werner. Deze zette zijn bril op, opende het telegram, en las eerst zacht, daarna gaf hij het aan Olga. Deze las eveneens voor zichzelf „Ben een der volgende da- dagen bij jullie, Engagement Wintergarten, Berlijn, telegra fisch afgesloten. Tot ziens, Mariene.' Lachend keek Olga eerst naar den ouden heer, daarna zei ze tot Achim, „wij behoeven U het adres van karlene niet meer te geven, want zij komt een dezer dagen thuis.' zal gaarne in Berlijn blijven er logeer in hotel Adlon." Olga knikte. „Zoo spoedig mo gelijk zal ik U opbellen, mogelijk ook kom ik persoonlijk naar Uw hotel, laten wij afspreken, dao in ieder geval 's avonds van zes tot acht op Uw kamer bent." Dat werd afgesproken en spoe dig daarop nam Achim met een verlicht gemoed afscheid van Paul Werner en Olga. De oude heer zei, toen hij weer met Olga alleen was „Eindelijk zal ik dan mijn kind terugzien, ik bëh er erg blij om." Zij spraken nu af, dat Mariene niets van het bezoek van Achim zou weten, eerst moest hij haar op het tooneel zien. Reeds den volgenden dag alle vroegte telegrafeerde Mariene Adverteert in dit blad I Succes blijft niet uit vanuit Leipzig „Ik kom straks, treed vanavond al in Berlijn op. Toen stelde Olga den ouden heer voor „Ik zou graag vandaag al naar Berlijn gaan, en dadelijk legen zessen mijnheer von Mal- ten in het hotel opzoeken." Paul Werner had er niets op tegen en zei „Ik ga niet mee, ik zal de Argentijnen wel zien, als Mariene eerst hier thuis geweest HOOFDSTUK 26. De Argesrüjnsche zangeres, Olga vroeg in het hotel naar den Heer von Malten. Het was onge veer kwart voor zes. Zij moest even wachten en toen verscheen hij, en noodigde haar uit ergens met hem thee te gaan drinken. Doch Olga antwoordde „Ik ben bang, dat het dan te laat wordt, eer U Mariene kunt zien doch voelt U er wat voor om naar de „Wintergarten" te gaan Ik houd van variété." Aarzelend antwoordde hij „Eer lijk gezegd, baronesse, ben ik er niet erg voor in de stemming.'" Olga lachte en zei„O, maar die stemming komt wel, als wij er eenmaal zijn. En dan, Mariene kan vandaag nog niet naar huis om haar vader te spreken, maar wij U en ik, hebben de gelegenheid haar vandaag reeds te zien." Hij keek haar aan zonder haar te begrijpen. „Wat is er dan met Mariene Ik begrijp er eerlijk gezegd niets van." Zij antwoordde „Zoodra U Mar iene uit de verte gezien hebt, weet U veel, weet U alles." „Het v/ordt' steeds geheimzinni ger,," gaf hij toe. „Maar als U KROEZE'i BAZAR SLOOTDORP. VRAAGT PROEFMESJE. Algemene Vergadering VAN op Vrijdag 20 Febr. 1942, 'sav. 8 UUR bij den Heer H. VEER- DIG te Hippolytushoef. AGENDA 1. Opening. 2. Voorlezing der notulen. 3. Jaarverslag. 4. Verslag der Commissie over de rekening. 5. Financieel verslag v. d. pen ningmeester. 6. Verslag der Vereniging „Huis verzorging. 7. Verkiezing van bestuursleden wegens periodiek aftreding der heren A. Buma, D. Lont en D. Minnes. 8. Verslag der Algemene Verga-? dering te Amsterdam. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. Namens het Bestuur, J. C. DE HAAN, Secr. BEKENDMAKING. Door intrekking onzer benzine- toewijzing deelen wij mede, dat wij vanaf heden niet meer in staat zijn in de Wieringermeerpolder wasschen op te halen en te bezorgen. Waschgoederen kunnen aan de wascsherij te Medemblik bezorgd en gehaald worden. Gelieve geld en zeepbonnen mede te brengen* Dit voorkomt veel ar beid en vergissingen. Door deze bekendmaking vervalt onze vorige advertentie. Hoogachtend, Stoomwasscherij „Wieringermeer" Medemblik. graag naar de „Wintergarten") wilt, dan gaan wij natuurlijk ik ben U zeer verplicht door Uw vriendelijke hulp en zal mijn ge-| voel op den achtergrond schui ven." Zij vonden een goed plaatsje, niet te ver van het tooneel af. Het programma interesseerde Achim niet erg, maar Olga was vol spanning tot het nummer van Los Quatro Argentinos komen zou, doch dit nummer kwam pas na de pauze. In de pauze vroeg Achim „Wilt U hier blijven om het heele pro gramma te zien, of zullen wij weggaan Doch Olga antwoordde snel„Ik zou alleen nog graag de vier Argentijnen hooren zingen, daar heb ik zooveel over hooren spreken, zij moeten uitstekend zijn." Hij knikte. „Goed, dan blijven wij nog," gaf hij toe. Eindelijk was de pauze voorbij en kwam het groote nummer. Olga moest haar hand tegen het hart drukken, zoo klopte dit, want daar kwam haar viendin met de drie andere artisten. Zij vergat heelemaal acht te slaan op Achim. Deze had even naar het toneel gekeken, doch staarde daarna weer voor zich uit, de voorstelling verveelde hem zichtbaar. De vier zongen eerst ge zamenlijk, daarna zong de vrou- westem alleen verder. Nu keek Achim op eigenaar dig, die stem kende hij. Onder duizende stemmen zou hij deze er uitgehaald hebben. Hij keek ge boeid naar de Argentijnsche zan geres met haar donkere huid, ge kleed in een kostbaar zigeuner costuum. De oogen, die groote, donker blauwe oogen kende hij ook, even- als de stem. Plotseling vielen hem de schellen van de oogen, hij be greep, wat Olga met haar raadsel achtige woorden had willen zeg gen en waarom zij hem meegeno men had naar de „Wintergarten." Alles was hem nu duidelijk. Hij kon zijn oogen niet meer van Mariene afhouden, doch on willekeurig keek hij ook naar de drie mannen. -Het waren knappe, welgevormde menschen en hij kon een gevoel van jaloezie niet van zich afzetten. Hoe zou Mariene tegenover hen staan ?Zou zij misschien op een van de drie artisten verliefd ge worden zijn Hij ontwaakte als uit een diepen droom, toen de vier Argentijnen na een geweldig applaus het too neel verlieten, doch het geklap hield zoolang aan, dat Mariene besloot een toegift te geven, drie mannen begeleiden haar op de guitaar en met haar zachte, buigzame stem zong Mariene „Jij bent als een wonder, dat mij wenkt, Dat mij in nood ook weer vreugde schenkt. Op wie ik wachtte, sinds tijden lang, Omdat niemand anders mijn zuchten vernam Omdat niemand die kracht heeft als jij, slechts jij. Jij bent als een wonder, En weer daverde het applaus door de zaal. Het hart van Achim werd hem zoo zwaar, en hoewel Mariene zich vlak bij hem bevond, leek het hem, of zij mijlen ver van hem verwijderd was. Zij hoorde thans in een reld thuis, die hij niet kende de partner met het demonische ge zicht was misschien in staat ge weest haar te doen vergeten, dat AKMVOOGDIJ DER NEDFJ DUITSCH HERVORMDE GEMEENTEN OP WEERINGEN TE HUUR BIJ INSCHRIJVING waarschijnlijk voor één of twee jaar de volgende perceelen land 1. „DE STROOVEN (Hoelmer- koog) groot 72.70 A. of 25.445 sn. 2. „SCHOUWVEN", Westerlan- koog, groot 31.60 A., of 11.06 snees. 3. „VETLAND", Westerlander- koog 81 A., of 28 snees. 4. ^DE BURGE", bouwl., groot 47.30 A., of 16.555 snees, (aan Be tonweg achter J. Mulder Nz.) c Inschrijvingsbiljetten, (mede on derteekend door 2 solide borgen!; voor 22 FEBRUARI in te levereji bij Armv. S. RUSSELMAN te Hol lebalg. Poststraat 8, Middenmeer TELEFOON 50. Indien gij zelf Uw tabak plant, behoeft gij U op dit gebied niets te ontzeggen. Niets is eenvoudiger dan de ze teelt, daar onze tabakken in alle grondsoorten gedijen en onze brochure „De cultuur van Tabak." U alle noodi ge inlichtingen geeft om met succes de geurigste tabak zelf te bereiden. Mislukken is volkomen utgesloten. Voor pijp Braziliaansche, Havana, Maryland, Deli voor cigaretten Virginia, Camel, Egyptische voor pruim Kentucky. In allo soorten naar keus per pak van 5000 zaden slechts 75 cents (vrachtvrij thuisbezorgd en betaling aan den postbode.) Buiten dit bieden wij U onze nieuwe uitgave „DE CUL TUUR VAN „TABAK", waar in uitvoerig het kweeken, plukken, snijden en saussen van tabak. Iedere besteling van 75 cents bevat 5000 za den van één soort en één brochure. Voor elk pakket zaden dat bij besteld wordt is de prijs 25 cents. Verzoeke geen geld vooruit te zenden en naam van dit blad te vermelden. Jac. van den Berg Czn. KJ. Heiligland 61 HAARLEM. er ergens op de wereld een man leefde, die zij had liefgehad .en die haar zoo'n bitter onrecht had aangedaan. Hij fluisterde tegen Olga „Wil len wij nu weggaan Zij knikte toestemmend en voor dat het nummer van de volgende artistbn aangekondigd werd, had den zij de zaal reeds verlaten. Buiten gekomen keken zij elkaar vragend aan en zwijgend liepen zij de Georgestraat uit. Plotseling bleef Olga staan. „Nu, wat zegt U er van, mijn heer von Malten, is Mariene een groot kunstenares- geworden.?"' Hij knikte ernstig en treurig van ja. „Ik durf haar echter niet mêer te spreken te vragen", voegde hij er aan toe," want zij leeft in een heel andere wereld. En U deed natuurlijk zoo geheimzinnig, om dat zij waarschijnlijk met den eersten zanger verloofd is Hier onderbrak Olga hem vlug en zei „Neen, daar is geen spra ke van, doch ik wilde U laten zien, dat Mariene op het tooneel haar brood verdiende, omdat U haar misschien daarom niet meer zoudt willen kennen." Deze woorden deden hem goed en na enkele oogenblikken zei zei: „Ik zou Mariene toch wel graag willen spreken." Olga stelde nu voor, dat Achim von Malten ergens op haar zou wachten, zij zou zich dan naar ■Mariene begeven en deze trach ten over te halen met haar mee naar Achim te gaan. Aldus werd afgesproken en an de wachtkamer I van het Friedrichstation bleef A- I chim in spanning achter. Het leek hem of de minuten uren neen eeuwen duurden. («lob ?»l£t.)

Wieringermeerbode | 1942 | | pagina 4