PROVINCIAAL NIEUWS. Vergadering bond van Boerinnen e.a. plattelands vrouwen in de kop van Noordbolland. op Dinsdag j.1, in het NoordholL Koffiehuis te Schagen, De presidente Mw, de Haan-Bos- ker heet alle dames hartelijk wel kom, inzonderheid Burgemeester Pluisler van Nieuwe Niedorp en «prak ondermeer De laDge strenge winter met zijn donker wolkendek bracht de mensch aan 't twijfelen of ooit de Lente weer komen zou. Maar de natuur overwon, alles herleeft en herrees uit de winterslaap. En 't is of ook de mensch meer bezieling krijgt, nieuw leven, ja zelfs meer dan an dere jaren. Spr. denkt daarbij aan het zinne beeld het Zonnerad op die belang wekkende bijeenkomst voor heel het platteland, waar de landelijke lei der Roskam de boerenleider voor Noord Holland Saai installeerde. De cirkelgang toch van de zon houdt gelijke tred met het leven en werken van de boer. De boer zaait en maait in zonne schijn en dan in de herfst als de zon achter 't wolkendek schuil gaat, dan is daar de schijnbare dood, die echter wordt overbrugd met het na deren van de lente. Ook onzen Bond had een donke re winter, maar staat nu weer op de drempel van de Lente. Wij wil len hun, die de Bond hebben opge richt niets verwijten, neen, we heb ben waardeering voor wat zij heb ben gedaan. Doch de Bond moet nu uit de duisternis weer stralend te voorschijn komen, en dat is de taak waarvoor wij staan. Wij willen geen vervreemding, doch pogingen doen elkaar te vinden, want dat moet. Wij streven voor betere bestaans mogelijkheden voor boer, tuinder en arbeider, en het spijt spr. dat deze vergadering slechts het 5e deel van de belangstellenden heeft, dan die van Hoorn, Alkmaar en Amsterdam. Echter zullen we nu 't oog slaan op de kwaliteit en niet op de kwanti teit. Spr, acht met deze woorden de vergadering geopend en geeft het woord aan Mw. Bommetij, Spreekster hield een betoog over de taak van de vrouw op het platte land, en zeide o.m. Wij leven in een zeer bewogen tijd, welke zich zoo snel voltrekt, dat wij hem soms niet goed bij kun nen houden. Over het algemeen wordt er hard gewerkt en sober ge leefd op het platteland, dit is niet omdat wij graag hard werken en sober leven, doch dit is bijna altijd noodig dat weten wij allemaal. Veel al wordt een boer in de stad ver keerd begrepen. Veel zorgen heeit men op het bedrijf, pacht, rente en aflossing moeten op tijd worden vol daan. Ook de kinderen hebben bet op het land veel zwaarder, zij toch moeten veelal, wanneer ze van een lagere school komen, meteen mee helpen in het bedrijf. Dit kan men in een stad niet be grijpen, daarom is het goed dat de kinderen uit de stad naar het plat teland komen om het werk te lee- ren, zoodat ze ook een betere kijk op het boerenleven krijgen en het werk wat hier wordt verricht beter zullen waardeeren. Een paar jaren terug werd het volk wijs gemaakt, dat er een teveel aan voedsel geproduceerd werd, zoo dat er veel vernietigd is. In werke lijkheid was het anders, de boer en de tuinder kregen te weinig voor hun producten, zoodat zij alles zelf zooveel mogelijk met eigen krachten moesten doen, zoodoende werden de arbeiders werkloos, en moesten gesteund worden, hetgeen een groo te vernedering voor ons volk was. In deze dagen werd ik rijp voo het nationaal-socialisme, ik had nog Godsvertrouwen. Er werd veel door de Landbouw- maatschappij geprobeerd om ver betering in het bestaan van de boe ren te krijgen, doch er waren an dere fabrikanten, deze leverden de menschen goedkoope smeer, waar aan door hen veel geld werd ver- verdiend, terwijl de melk nog geen 3 centen opbracht, De arbeid werd niet meer gewaardeerd, het werd als minderwaardig beschouwd. Daarom zie ik zoo gaarne de woor den bewaarheid van den leider der Nationaal-Socialistische Beweging Mussert „Eerbied voor den Arbeid welke woorden mij ook steeds steun den in mijn strijd voor een betere volksgemeenschap. Als plattelandsvrouwen hebben wij zelf alle moeilijkheden mee ge voeld en geleefd, zoodat ik met groo te voldoening heb kennis genomen dat nu de Landstand is gesticht, deze alle boeren zal omvatten. Uit iedere plaats zal een leidster aangewezen worden, welke hun be langen in een Dorpsboerenraad zal behaiNigen. De wenschen, welke dan naar voren komen zullen dan het volk zelf komen. Wij moeten op het platteland ons zelf zooveel mogelijk trachten te helpen en zoodoende zooveel moge lijk onze eigen producten zelf ver bouwen. Hieraan behoort de vrouw zelf deel te nemen, zooveel als in hun vermogen ligt. Wij vrouwen hebben de taak mede ie strijden voor de vrijheid van ons platteland, voor ons hoerendom. Onze strijd zal zijn een strijd van vrede en op bouw, begrijp dit wel, hieraan mo gen wij ons niet onttrekken, moch ten wij dit niet begrijpen, dan wordt er weer eenvoudig zonder ons en over ons beslist. Daarom plattelandsvrouwen, ver trouwd op de toekomst en werk ten nauwste samen met uw mannen in den Landstand tot heil van het ge- heele Nederlandsche volk. Voorz. dankte spr. voor haar zeer overzichtige rede aan voorz. was echter gevraagd, nog iets over de •isschers te willen zeggen en dat ril zij volgaarne, omdat zij in haar woonplaats in de gelegenheid was zoowel 't boeren- als 't visschers- bedrijf gade te slaan, hun werk te leeren kennen en waardeeren. Vol- :ns spr, volle overtuiging was juist i het oogenblik gekomen, dat boe ren en visschers werden ingescha keld in den Landstand, opdat nu van onder af naar lotsverbetering ordt gestreefd, en opdat men op het antwoord ter verbetering geen maanden meer behoeft te wachten. Allen weten dit zeer goed, maar ve len willen het niet herkennen. Tot enkele jaren was 't nog zoo, dat dikwijls de visch als mest over 't land werd gereden en de stoere werkers niet wisten van de eene dag in de andere te komen. Wie durft ons nu iets verwijten, aldus spr., dat wij daarin verbetering wil len brengen Wij moeten ais plattelandsvrouwen meehelpen, om de idealen van onzen grooten boe renleider te verwezelijken, en ons daarbij niet door haatgevoelens la ten leiden. Op de bres dan voor het platteland. Dat God ons in deze taak moge sterken. Thans richt voorz. de groote raag of iemand der dames bezwaar heeft, dat de Bond wordt ingescha- ked bij den Landstand. Waar niemand er op tegen is dankt voorz. voor dit besluit dat de Bond is ingeschakeld als afd. Lands vrouwen. Burgemeester Pluister van Nieu we Niedorp krijgt thans het woord, dankt voor de uitnoodiging en zegt dat zijn vriend burgem. Kaan van Wieringerwaard niet kon komen. Spr. is blij zijn buurman Burgemees ter Bax van Barsingerhorn ook aanwezig te zien. Spi. zelf uit het boerenlezea oortgekomen, voelt zich tot den -andstand aangetrokken, weet van de ups en downs in het bedrijf, en vei betering is noodig, ook voor de aibeiders. Spr. heeft met belangstel ling de redevoeringen van de spr.'s aangehoord, doch had graag gezien, dat daarin de positie van de landar beiders met meer klem naar voren was gebracht. Spr. geeft dan een beeld hoe groot de nood was in zijn gemeente van de kleine tuinders. Er is nu wat verbetering ingekomen door de hoogere prijs der producten, doch spr. hoopt van harte, dat de boerinDenbond ook daaraan aan dacht schenkt. Voorz. zegt dank voor de opmer king en de Bond zal niets liever zien, dat ook de arbeidersvrouwen zich aansluiten. Ze zijn van harte welkom. Burgemeester Bax van Barsin- geihom nu 't woord verkrijgende, staat op 't zelfde standpunt als zijn er bega Pluister. Spr. zegt laat U n.et ontmoedigen door 't kleine aan tal. Wij zijn vast overtuigd, dat wè wei ken voor een goede zaak en God Zijn zegen zal geven. Mej, Ter Horst, bemiddelaarster Landb -hulpactie 1942, Gewas-ei. Ai beidsbureau te Alkmaar, doet ten slotte een beroep op de siciale ge voelens van de bewoners van het platteland. Door uitzending van de stads jeugd komt stad en land dichter bij een. Voor de werkende stadsjeugd ordt kost en inwoning verlangd en f 1.- zakgeld. Men kan zelf de periode voor hulp bepalen. Spr. vraagt spoedige opgave. Na de pauze werden vele vragen gesteld, ook omtrent te voeren pro paganda, waarna voorz, de verga dering met een woord van dank sloot, De jeugd heeft de toekomst als zij levensblij en sterk is. Wordt lid en medewerker van dea Nederlandschen Volksdienst, GEMEENTE WIERINGEN. Ontvangsten Uitgaven f 2.490.76 1.009.79 DE REVUE-AVOND VAN DE GYM. „EN HOPSA, NOU, DAAR DAAR ZIJN WE WEER.' J.L Zaterdag en Zondagavond gaf de Gym weder een „knal avond", welke oud en jong In ex tase bracht. De revue van mevr. Kooij-v. Savoijen en de heer Pennenkamp is geweldig ingeslagen, en inder daad, het was niet alleen een schittering van costumes en goed afgewerkte decors, maar ook een pittige' opbouwende tendenz, voor ons groote waardeering voor deze revue. We hadden er ook respect voor, dat de Gym het hoofdproduct was en het overige daar als het ware was omheen geweven en ook dat was van goede kwaliteit. Van de suprioriteit der dames hebben we meermalen geschreven, en deze waren ook nu schitterend, doch thans willen we ook een extra woord aan de afd. heeren, die we zoo langen tijd hebben ge mist, wijden. Vooral de vrije oefe ningen mochten gezien worden en wekten algemeene bewondering. Mevr. Oudejans-Vlaanderen en de heer M. Kooij waren als duo steeds de schakel tusschen de Gym-nummers en tablaux en kwe ten zich uitmuntend van hun zware taak. Het komische gedeel te was in goede handen van Siem de Jong en Jo Takes. Vooral om de ochtendgymnastiek werd on bedaarlijk gelachen. De tableaux waren prachtig van opstelling en het decor en aan- kieeding verhoogden 't effect, kortom de auteurs en alle mede werkenden hebben de lof dubbel en dwars verdiend. Aan het slot werden bloemen en cadeaux aangeboden aan hen die het leeuwenaandeel in de voor bereidende werkzaamheden heb ben gehad, waarbij wederzijds com plimenten werden uitgedeeld. a.s. Zaterdag en Zondag gaat de Revue weer. POLITIE DEN OEVER. Het meisje, wonende aan den Gesterweg te Den Oever, dat ee- nigen tijd geleden een bankbiljet vond in de Hofstraat, wordt ver zocht zich ten spoedigste te ver voegen bij den Wachtmeester der Marechaussee te Den Oever. Gevonden een leeren hand schoen. Marechaussee Den Oever. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. DISTRIBUTIE - NIEUWS. Wij verwijzen detaillisten en grossiers in tabaksproducten naar de mededeeling van de distributie- dienst, welke voorkomt in het Wie- ringermeerhoekje. ONDERLINGE MOLESTVERZE- KERING „WIERINGEN." Dinsdagavond had in de zaal van S. Kaan de eerste jaarverga dering plaats. Aanwezig waren 47 leden. Na het openingswoord van den voorzitter, waarin deze mede deeling doet van het feit, dat de onderlinge Molestverz. „Wieringen" verplicht is geworden tot algehee- le liquidatie over te gaan, leest secretaris de heer Duijnker de uotulen der oprichtingsvergadering welke onder dankzegging worden goedgekeurd. Vervolgens wordt het woord ver leend aan den heer P. de Graaf welke opdracht had om de boek houding te controleeren van den administrateur, den heer Montu- let en daarbij een financieel v; slag samen te stellen. Wij ontlee- nen hieraan het volgendeAan gesloten waren 205 leden-verze kerden met een totaal bedrag van f 2.157.305.-. De schade over het afgeloopen boekjaar is gelukkig weinig weest. Doch de laatste mijnont- ploffing bij Lutj eland veroorzaak te nog een groote schadepost. Ge lukkig kunnen de veroorzaakte schade-gevallen vermoedelijk uit ae kasmiddelen bestreden worden Mochten deze niet toereikend zijn clan zal een omslag geheven dienen te worden. Per verzekerde zal deze echter zeer miniem zijn. Laten wij eens aannemen dat er een tekort van b.v. f 1000.zou ontstaan, ïn dat geval zou men nog geen f 0.50 per f 1000.verz. kapitaal moeten bijbetalen. Iemand die dus voor f 5000.verzekerd was 5 x f 0.50 is f 2.50. Dit zou dus niet zoo erg zijn. De Staat van ontvangsten en Uitgaven over de periode 25 Sept. 1940 t.m. 31 Maart 1942 luidt ala volgt Kassaldo f 1.486.97 Het saldo staat tot f 1.400.— op de Boerenleenleenbank de rest was in kasgeld anwezig. Voorzitter dankt den admini strateur Montulet voor zijn accu rate boekhouding en den heer de Graaf voor zijn Accountantsver- slag. Vervolgens doet voorz. mededee ling van de voorwaarden, waarte gen de leden hun risico's kunnen overbrengen bij een veel grootere aatschappij en beveelt hierbij de Onderl. Nederl. Molestverz. maat schappij te Sneek aan. Aan de Bestuurstafel is daarom de heer Beetema van deze maatschappij gezeten. De voorwaarden tot deelname in de nieuwe maatschappij zijn nagenoeg dezelfde als bij de onze. Had de Wieringer Onderlinge een entreeheffing van f 1.per f 1000.de nieuwe mij. heft f 0.60 per f 1000.per half jaar dus f 1.20 per jaar. De omslag heffing bedroeg hier 4% bij de nieuwe my. 0.6 Diverse vragen worden nu ge steld. Wat gebeurt als voor f 10.000 verzekerd is. Antwoord Dan moeten de ver zekerden bij de nieuwe my. dus f 60.maximaal omslag betalen en bij de Wieringer bedroeg dit max. f 400.— (4%). Waar liggen de risico's van de nieuwe maatschappij. Antwoord Op zooveel mogelijk gunstige plaatsen. Groote risico's als Den Helder, Hoek v. Holland etc., de kustplaatsen enz. worden NIET genomen. Na wat heen en weer gepraat hierover wordt overgegaan tot stemming om tot liquidatie te ge raken. Uitslag 43 stemmen vóór 4 tegen. Besloten wordt om 7 dagen de gelegenheid te geven om zich el ders te dekken. Aangeraden wordt echter zich ten spoedigste bij de nieuwe maat schappij te verzekeren, omdat dit de Wieringer ontlast. Daar de le den natuurlijk nog 7 dagen ver zekerd zijn en dus ook nog voor omslag aansprakelijk, indien die week schade mocht voorkomen, wordt door den heer H. Smit (Zandburen) opgemerkt, dat het niet juist is om zich nu al te ver zekeren bij de nieuwe Mij. Meerdere stemmen ondersteunen dit. Want dan loopt men, aldus de heer Smit, dubbel risico. Voorzitter, toegevende dat deze materie niet gemakkelijk is, zet uiteen, dat de heer Smit abuis is. Want ieder lid, dat zich bij de nieuwe maatschappij verzekert, ontvangt bij schade zijn uitkeering van deze mij. en NIET van de Wieringer. Dit ontlast dus onze vereeniging. Wel is de verzekerde natuurlijk nog 7 dagen aanspra kelijk voor den omslag van de Wieringer. Oogenschijnlijk dus een dubbel risico. Maar dit is niet waar. Het boekhalfjaar bij de Sneeker Mij. loopt van 1 Jan. tot 30 Juni of van 1 Juli - 31 Dec. Een ieder die nu lid wordt tusschen die tijdstippen, moet meebetalen over de schadeomslag van het betrok ken halfjaar. Of men zich derhalve nu vandaag of op 22 April of des noods op 29 Juni aansluit wanneer er schade is, zal men toch over dat halfjaar moeten bijpassen in verhou ding van het verz, kapitaal. Dus hier vallen ook de schaden in van vóór 14 April (1 Jan, - 14 April) Wanneer dus in die 7 dagen een groote schade bij de Sneeker Mij. geschied, zal zoowel degeen die zich heden verzekerd als degeen, diei. dit de volgende week doet, daarin moeten bijbetalen, terwijl wannneer hij zich heden verzekerd zelf geleden schade in die week door de nieuwe Mij. vergoed wordt en niet door de Wieringer. Dit nu wilde de voorzitter naar voren bren gen. De hr. Smit begrijpt deze uiteen zetting niet en blijft volhouden, dat er dubbel risico is gedurende 7 dagen De hr. Beetsma zet verder een en ander uiteen. Verschillende le den geven zich staande ter vergade- dering als lid van de Sneeker Mij. op De anderen zullen in den loop de zer week bezocht worden door den nu aangestelden vertegenwoordiger den heer Móntulet, welke tevens verdere inlichtingen verstrekt. De heer C, Duijnker zal de polis sen etc, incasseeren, zoodat beken de menschen de belangen van de verzekerden zullen behartigen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorz, deze vergadering. LAFHARTIGE DAAD. Iemand die bij den rljwlelhan- Distributiedienst Wieringermeer - Wieringen. Distributie van tabaksproducten. De Leider van voornoemden dis tributiedienst maakt bekend, dat op Donderdag 16/4 1942 van 10-12 uur voor detaillisten en grossiers in tabaksproducten richtlijnen, betref fende de distributie van deze pro ducten, verkrijgbaar zijn aan bet Kringkantoor te Wieringerwerf en het agentschap te Hippolytushoef. Bij de afhaling van deze richtlij nen zullen tevens aanvullende me- dedeelingen worden verstrekt. Groote drukte in de volkstuintjes Dank zij het wisselend weer en de toenemende mildheid van het klimaat, begint bij velen een stij gende belangstelling te groeien voor de tuintjes. Verschillende groenten werden reeds aan den kouden grond toevertrouwd, ter wijl onderscheidene perceeltjes aardappelen werden uitgeplant. Dat de opbrengst van een en an der moge meevallen Eindles derde jaarcursus landbouwonderwijs. Maandagavond werd te Midden- meer de eindles gehouden van de derde jaarcursus van het land- en tuinbouwonderwjjs. Aanwezig waren o.m. de commis sie die dit onderwijs organiseerd onder voorzitterschap van lr. A. Ovinge, verder waren aanwezig de burgemeester, de heer G, G. Loggers, Ir. Dijkema voor de Vereen, van Bedrijfsvoorlichting en de heer Scholvers namens de Landbouw- consulent. Nadat de heer Ovinge een kort woord van welkom had gesproken, werden de cursisten voor de laatste maal door de leeraren nog eens ge- toest op hun parate kennis. Onderscheidenlijk werden vragen gesteld over bedrijfsleven, boekhou den, paarden en tractoren als trek kracht, bemesting en grondbewerking Indien men den achter ons liggen de winter nog even in gedachten eeemt, dan mag een woord van waardeering voor leeraren en cur sisten niet ontbreken. Honderd vijf en twintig uur is er les gegeven in de diverse vakken en er ontbrak bijna nimmer een cursist. Na het vragen stellen werd het woord genomen door den heer Scholvers, als vertegenwoordiger van den landbouwconsurent. Deze wees er op, dat het land- bouwconsulentschap met groote vol doening neerziet op het cursisten- werk wat hier verricht wordt. Velen hebben reeds eenige jajren studie achter de rug. Dat men deze cursus desondanks nog mee wilde maken bewijst dat de lust tot meerdere kennis er is. Spr. raadt de cursisten aan werkt zoolang het dag is. Hierop ging spr. over tot het uit reiken van de diploma's. Ir. Ovinge sprak vervolgens nog eenige woorden tot de cursisten en merkte op, dat hoe meer men leert hoe meer men tot de ontdekking komt dat men nog weinig weet. Ga daarom steeds door met uw studie. De cursist Jongejan sprak na mens de cursisten, waarbij vooral tot uiting kwam de waardeering voor de leeraren. Als blijk hiervan ontvingen de heeren Aalders, Hee- rink en Roolvink een mooi aanden ken. Wij mogen niet nalaten er op te wijzen dat aan deze cursus door een aantal Voledammer jongens werd deelgenomen, waar zeer waar- deerend over werd gesproken, zoo wel door de leeraren, als door den heer Scholvers, Diploma's werden uitgereikt aan volgende cursisten Met zeer veel vrucht A. Boltjes E. Aukema J. W. Aukema J. Bond Cz.P. .v Dis Hb. Hoogendijk H. Kuiper D. Meijer D. Meindersma A. Noot; M. v.d. Plasse A. Jongejan J. de Wit. Met veel vrucht J. Bootsman A. Faes C, Hoo gendijk J. Kroes J. Molenaar G. H. van Oers P. Reitsma A. Schilder P. Hieunisse J. Tol E. de Jong F. Janssen. Met vruchtK, de Boer J. Bond Dz. J. Schilder K. Sleur F. Staring. Het eerste kievitsei. Aan den Rentmeester, den heer Ir. A. Ovinge, is het eerste kievitsei aangeboden, door den heer H. Lui- nenborg te Slootdorp. Predikbeurten W.-meer. ZONDAG 19 APRIL. NED. HERV. GEMEENTE. W.-werf 10.30 u. de hr. Kalis. Slootdorp 2.30 u. de hr. Kalis. GEREF. KERK MIDDENMEER. M-.meer 10 u. Ds. A. Schaafsma. M.-meer 3 u. Ds. A. Schaafsma. GEREF. KERK SLOOTDORP. Slootdorp v.m. 10 uur Leesdienst. Slootdorp nam. 3 uur Leesdienst. GEREF. KERK W.-WERF. W.-werf 10 u. Ds. H. v. Twillert. W.-werf 3 u. Ds. H. v. Twillert. delaar Maarten Snoodijk, H.-hoef, een fiets ontvreemd heeft, wat een laaghartige daad is, wordt beleefd verzocht deze terug te brengen, daar de fiets van een arbeider is, die er zijn brood mee moet verdienen. H. HOOIVELD, Westerklief 49, Wieringen. Predikbeurten Wieringen, ZONDAG 19 APRIL. NED. HERV. GEMEENTE. H.-hoef IOV2 u. Ds. v. Beek. Den Oever 2'/« u; Ds. v. Beek. Zondag half twaalf Zondagschool te H. hoef. Zondag 11 uur Zondagschool te Westerland. 22 April, Woensdag, 8 uur Herv. Zusterkring te H.-hoef. 23 April, Donderdag, 8 uur, Herv. Zusterkring in kerk Oosterland. 24 April, Vrijdag, 8 uur, V.C.J.B. te Hippolytushoef. DOOPSGEZ. GEMEENTE. H.-hoef 'sav. 7.30 uur Ds. Lugt. Donderdag 16 April Doopsgezinde Zusterkring. Vrijdag 8 uur Doopsgezinde Jon gerenkring. N.V.D. HELPT BIJ BOMINSLAGEN MET SCHALEKAARTJ Nieuwe regeling maakt afdoende hulp bij rampen mogelijk. Luchtgevaar komt meestal bij ver rassing en deze kan zeer onaange name gevolgen hebben. Daarom is he: goed, op alles zooveel moge lijk voorbereid te zijn en ook hier heel. de Nederlandsche Volksdienst zijn taak begrepen door, in overleg met den algemeen gemachtigde veer ae oorlogs- en defensieschade, te zoigen voor de eventueele slacht offers. Tot nu toe lieten weliswaar vele instanties zich met de hulpverlee ning in, doch thar.s is een nieuwe regeling getroffen, die het mogelijk maakt, direct en afdoende te hel pen. Er is een commissie gevormd uit vertegenwoordigers van genoem den algemeen gemachtigde, van den N. V, D., het Dep. van Sociale Za ken, het Centraal Distributie-kan toor en het hoofd van de inspectie der luchtbescherming. De taken van elk dezer diensten zijn nu scherp afgebakend en er is een on derscheid gemaakt tusschen die bom Inslagen, welke een ramp tenge volge hebben en die, welke als ge val op zichzelf zijn te beschouwen. In geval van een ramp worden de vertegenwoordigers der boven genoemde diensten gewaarschuwd. Dan is het de eerste taak van den luchtbeschermingsdienst de slacht offers uit de getroffen en de in ge vaar verkeerende huizen te halen. Daarna komt de Volksdienst in actie om de menschen te verzorgen, voor zoover zij niet gewond zijn en medi sche hulp of ziekenhuisverpleging behoeven. Die hulp vanwege den N. V. D. zal vooral noodig zijn in dien de menschen bijv. in den nacht slechts gedeeltelijk gekleed de vlucht hebben moeten nemen. Er is een schadekaart ingevoerd, die door de buurtschapshoofden van den N.V.D. in geval van een ramp zal worden uitgereikt aan elk der te helpen personen en waarop 20 bonnen voorkomen, n.1. 13 voor brood- en 7 voor warme maaltij den, ïn een of ander restaurant te verkrijgen. Verder zal op de ach terzijde advies worden uitgebracht omtrent kleeding e.d,, terwijl de dis Iributiedienst machtigingen zal ver strekken voor aankoop van schoe nen, textiel en eventueel van brand stoffen. Moet directe financieele hulp worden verleend, dan zorgt de N.V.D. hiervoor rechtstreeks. Meu bilair en huisraad wordt niet door den N.V.D. vergoed, dit is de taak van de schade enquête-commissie. Wel belast de N.V.D, zich, indien noodig, met hulpverschaffing bij overbrenging van getroffenen naar een andere gemeente, bijv. door vergoeding of betaling van reiskos ten. De schadekaart zal ook worden verstrekt, indien bijv, in geval van een niet ontplofte bom, de bewo ners hun huizen moeten verlaten zonder in staat te zijn geweest, zelf de noodige voorzieningen te tref fen, Uit een en ander blijkt opnieuw hoezeer de N.V.D, er op uit is, het volk werkelijk te dienen op elk ge bied, waar dit kan.

Wieringermeerbode | 1942 | | pagina 2