GRAVIN GISELA Af te geven Bekendmaking. VERZEKERT UW KOOLOOGST CAULIN RINGEN Na den regen van de laatste -week kan ik weer met eenige voldoening over den polder schrij ven en de lezers weer een beetje cp de hoogte brengen met het geen er aan deze zijde van het IJs- ^elmeer gebeurt. Gedurende de maand April en de eerste tien dagen van Mei was er maar wei nig aardigheid met de wind en aroogte van die dagen. Het spreek woord „Geen bericht, goed be richt", ging in dezen dus niet op, want dezen winter zag het er maar matig uit in den polder. Slooten en greppels, maar ook kanalen en nieuw gegraven toch ten h'.dden enorm geleden en zoo hier en daar kon men van ont watering nauwelijks spreken. De ±1060 ha winterrogge had ook natte voeten en koude ooren gehad en naarmate het weer war mer Werd vertrokken er de eerste tijd meer roggepianten. Nu het zaaien en overzaaien zoo goed als afgeloopen is kunnen we zeggen dat er 20% van de rogge ge heel verdwenen was en een even groot deel was sterk uitgedund. Waar hoegenaamd geen rogge meer stond is overgezaaid met zwarte haver (Orion) en bij een te dunnen stand is er doorgezaaid met. zomerrogge, dat gelukkig op' het laatste moment nog tot een vrij aanzienlijk kwantum verkrijg baar was. Naarmate de ontwatering van üe gronden vorderde, kon er ook meer worden ingezaaid met zo mergranen. 'Voorloopig is de grond nog vrij zanderig en is er hoofd zakelijk haver, gerst en zomer rogge ingezaaidenkele zwaar dere kavels zijn er met zomertar- we. De entwatering ging echter niet Éa alsael tempo, want in de f ,ats duurde het dit voor jaar erg lang voor de draglines, die de tochten moesten graven op gang kwamen, ook al door om bouw met een gasgenerator, maar ook door de slapte van het ter rein en in de tweede plaats door een tekort aan personeel. Het behoeft dan ook geen ver wondering te wekken dat we tot op heden nog slechts 2300 ha be zaaid hebben waarin de 600 ha winterrogge is "begrepen. Op Zaterdag 25 April begon de oostenwind op te zetten en het zand te stuiven. Vijf dagen lang heeft er toen een storm gewoed en de gevolgen warei) ontzettend 70 km. kavelsloot dichtgewaaid en van 700 ha de greppels ge heel volgestoven. Op vele plaat sen was de haver weer blootgesto- ven en de schade aan de rogge en andere granen, die al boven FEUILLETON door E. Mariitt. Vertaald en bewerkt door G. P. KTfS VAN HEIJNINGEN en GEHARD KELLER. (Nadruk verboden.) 23.) Zoo was de winter voorbijge gaan, een zoo strengen winter als sinds lange jaren het Thü- ringerwoud niet had gekend. De eerste vroolijke dwarreling van sneeuwvlokken, welke de predikantsvrouw von Neuenfeld vriendelijk had begroet, was de voorbode van aanhoudende zwa re sneeuwbuien geweest. Vooral in de hoogere bergstreken had het maanden lang zoo onop houdelijk doorgesneeuwd dat de huizen dag aan dag dieper in hun wit graf wegzonken, tot dat eindelijk nog slechts hiel en daar een houten dak met schoorsteen als een grauwe lijn boven het glinsterende wit uit stak, lagere hutten lieten zelfs niet eens dat spoor van haar be staan op de oppervlakte achter. De bewoners gingen door den stonden was ook buitengewoon groot. Volgens een schrijven, dat ik uit de Wieringermeer ontving kon men daar op de IJsselraeer- dijk het stof van de Noordoost polder waarnemen en ik kan me dat best begrijpen. Ik logeerde tij dens de zandstormen te Lemmer op ëen afstand van 200 m. van het barakkenkamp doch de heele dag kon men het kamp niet zien en in de keuken moesten de kook- ketels met dekens worden afge dekt want in de keuken zelf hin= ook een mist van stof. Het is meer dan erg geweest en we stonden er machteloos tegenover, omdat er ook geen stroo beschikbaar was voor stuifvrij maken. Door de regen van de laatsten tijd heeft de natuur echter weer veel hersteld en het aanzien van den polder is nu toch zoo dat we wel eens bezoek kunnen ontvan gen en over de mogelijkheid van dat. bezoek zou ik het nu even willen hebben. Het vorig iaar zijn er maar enkele "Wierihèermeerders naar deze kant gekomen om het eerste aanzien van de leege vlakte in hun geheugen te griffen. Het rei zen is en blijft moeilijk en hét is ondoenlijk om met een wat groot gezelschap een nacht over te blij ven en allemaal nog een behoor lijk bed te vinden. Er is nu echter wel een mogelijkheid om althans een gedeelte van den polder te zien in één dag uit en thuis doch daarvoor is eenige organisatie noodig. Op aanvraag heeft de N.V. Ur- ker Stoomboot Mij een passagiers boot beschikbaar welke 's morgens van Enkhuizen kan vertrekken en c-r 's avonds ook terug keert. Men kan dan een oogenblik in Urk zijn (paling van te voren ook be stellen hoor en gaat dan naar Ramspol waar op de dijk een paar groote schuren staan, een sme derij, een barakkenkamp voor 300 man en enkele gezinsbarakken. En vanaf ép dijk ziet men dan r_ 800 ha ingezaaid land, hoofd zakelijk rogge en haver, maar men kan door toch weer in indruk op doen van het allereerste begin in een nieuwen polder. Als er vari tevoren bericht van een excursie gedaan wordt kan er voor geleide worden gezorgd. De passagiersboot biedt plaats voor 150 personen en kost voor een heelen reis f 200.-dus inet een volle of drieekwartvolle boot is ook nog zoo'n groote kosten niet. Behalve de weg van de Wie ringermeer naar Enkhuizen visa versa, behoeft er niet gefietst te worden, dus ook dames kunnen er wel aan deelnemen. Het adres is schoorsteen in en uit, en het ge beurde wel eens, dat voetgangers, die in de onkenbaar geworden streek den weg verloren hadden, tot hunne ontzetting eensklaps wegzonken en bliksemsnel door een nauwe schacht naar bene den daalden, om zich een cogen- blik later op de vuurplaat, te mid den van zeer ontstelde gezichten, te bevinden. Warm was het daar beneden in de diepe duisternis, die slechts mat verlicht werd door het knet terende houtblok of het walmen de olielampje aan brandstof was geen gebrek, maar de pot, die op den oven stoofde, bevatte nauwelijks de helft der gewone dagelijksche maaltijden, en meer malen stond hij geheel onge bruikt op de keukenplank en gin gen de ingesloten lieden hongerig, te bed. De in den afgeloopen herfst karig geoogste aardappel- voorraad liep spoedig ten einde, en wee den armen boschbewoner als deze bron opdroogt De aard appel Vervult bij hem de plaats van vleesch en brood met eet dien gebraden of in de pan ge bakken bij de slappe ellendige koffie, waarmede de verkwikken de mokkaboon niets anders dan den naam gemeen heeft. Daar mede verzadigt hij zich dikwijls maanden lang een enkel mis gewas doet aanstonds het spook dus Urker Stoomboot Mij. Tel. 4 te Urk, dir. G. Snoek, hetgeen een mooie naam is voor iemand op zoo'n visscherseiland. Het orgeaniseeren zit de Wie- ringermeerbevolking wel in het bioed en ik twijfel er niet aan oi' dezen zomer zullen er meerdere gezelschappen van deze reisgele genheid gebruik kunnen maken om de jongste spruit aan deze zijde te bewonderen of er het me delijden over uit te spreken. Deze jonge spruit is nu na ruim een jaar ook droog en menschelijker- wijs gesproken kan men dat toch niet achterlijk noemen. Het wa ter is voor 98% uitgemaleïi maar hier en daar staan op de groote onontwaterde vlakten nog wel plassen doch diep zijn deze niet meer. Het water in de kanalen staat op 't oogenblik ongeveer op 4 m N.A.P. en dat zal dezen zo mer ook wel zoo blijven want bij een lager peil is er geen vaardiep- tc in de kanalen, omdat deze nog niet alle op diepte zijn gebaggerd. Voorloopig sluit ik maar en wensch U groeizaam weer en prettige Pinksterdagen. P. Kampen 195'42. Aanmaningen levering rundvee. In verband met een regelmati ge vleeschvoorziening zullen in bepaalde gevallen aan veehouders die minder dan de helft van hun aanslag over de levering rundvee 1942 geleverd hbbben, aanmanin gen tot levering gezonden worden. Wij brengen da^fom het volgende ter attentie van de markthande laren en veehouders. Bij een „eventueele" ontvangen aanschrijving- tot levering dienen deze kaarten bij de levering op de markt door de handelaren aan de marktadministratïe overhan digd te worden. Achterhouden van deze kaarten (en eventueele reclames) onttrek ken de veehouders niet aan de boete-bepaling, welke van toepas sing is bij „te laat" leveren. Deze boeten zullen dan n.1. bij een volgende levering alsnog op de betrokkenen verhaald worden. STEEDS VOORRADIG PRIMA BONVRU KONIJNEN VOER, van de Firma Postma Leeuwarden. Beleefd aanbevelend, P. F. HAMSTRA, Levensmiddelenbedrijf, W.-werf. WEERINGEN. OPENBARE VERK00PING ZATERDAG 30 MEI 1942 NAM. 8 uur precies in HOTEL DE HAAN te Hippolyfcushoef, ten verzoeke van de. erven van Mej. WIJNTJE POEL, van 1. Een Woonhuis, erf, tuin, en aanbehooren, Beltstraat 48, groot 3.32 Aren. 2. Een Woonhuis, erf, tuin, en aanbehooren, Beltstraat 46, groot ongev. 3.80 Aren. 3. Een Dubbelwoonhuis, f t, f, tuin en aanbehooren, Belt- "straat 44 en 42, groot ongev. 6 A. 4. Een Woonhuis, erf, tuin, en aanbehooren, Beltstraat '40, groot ongev. 3 Aren. Lasten van 1 Januari 1943 af. Aanvaarden terstond na betaling. Betaling voor of uiterlijk op 18 Juli a.s. Notaris Obreen. le nab. ABED KENYA ZOMERGERST. NEGRO ZAAIWIKKEN. WESTW. RAYGRAS. VOEDERBIETENZAAD WIT KLAVERZAAD. INCARNAATKLAVER. BOTERZAAD. Selectiebedrijf ZADENVRIEND, Telef. 21, WIERINGERWERF. Om teleurstelling te voorkomen, bestelt U nu reeds uw VOORJAARSPLANTJES. Nemesia, Al'rikaantjes (dwerg), Leeuwenbekjes, Asters, in gemeng de kleuren. Ook Tomatenplanten om op de koude grond uit te poten zijn; vanaf heden verkrijgbaar. Beleefd aanbevelend, SCHIERE'S TUINAANLEG Sternstraat 38, Wieringerwerf. Wegens vacantie is onze Wagenmakerij vanaf 23 Mei tot 1 Juni GESLOTEN. Carrosserie- en Wagenbouw „DE VALK" Siootdorp. Tel. 22. sel van den hongersdood verrij zen. Nu klonk het gelui der paasch- klokken door de witte dalen, en alsof hij alleen op de eerste stem men der lente had gewacht, stak een zoele, ontdooiende wind op, en streek over duizende uitgetan de ijspyramiden, welke het den nenwoud naar de wolken ophief. Dit is, wanneer er veel sneeuw is gevallen, steeds een angstig oogenblik voor sommige dalen ln het Thüxingerwoud.Het drup pelt zachtjes, zachtjes, zachtjes van de ijskegels op het sneeuw kleed, dat van buiten als een blank schild nog tartend schijnbaar zegevieren 4 de stralen der vroolijke Maartzon terugstuit, terwijl daaronder reeds kleine wateraderen ontstaan. Hét on hoorbaar doorsijpelen verandert allengs in het stroomen en brui- schen van duizenderlei kleine beekjes, die als dwergen naar het dal spoeden. De huizenhooge sneeuwlaag zakt inhaar mar- mergladde, tot korrelig ijs verhar de oppervlakte barst, en uit de spleten borrelen de onderaardsche vuilgele wateren op. Nu dringt het daglicht weder de vensters der hutten binnen, maar met bange vrees in het hart zien de bewoners den schuimenden watervloed van de bergen nederstorten. Wel werpt hij zich aanvankelijk in de kleine Incasso Bank N.V. Bijkantoor Enkhuizen. Hoofdkantoor te Amsterdam. 77 Kantoren in Nederland. VOOR BANKZAKEN Creaieten voor oogst- en bedrijfsfinan- ciering. Opening' van rekening-courant en van deposito rekeningen voor storting van gelden, waarover dagelijks kan worden beschikt of voor langeren duur tegen hoogere rente vergoeding. Aankoop van effecten ter beurze van Amsterdam. Adviezen voor weloverwogen belegging van gelden in effecten. VOOR ASSURANTIEZAKEN Levensverzekering, afsluiting van Lijfrenten. Brand-, inbraak-, storm-, verzekeringen voor in boedels, vaste goederen, bedrijfsinventarissen en voorraden op uitgebreide beurscondities. Molestverzekeringen ook voor persoonlijke ongevallen. Indien U bank- of assurantiezaken te regelen heeft en niet in de gelegenheid is ons kantoor te ENKHUIZEN te bezoeken, gelieve U zich schriftelijk of telefonisch met ons in verbinding te stellen telefoon ENKHUIZEN 230. Een onzer Heeren kan desgewenscht ter beurze van MIDDENMEER een bespreking met U hebben. tegen de KOOLVLIEd door het gebruik van Fabrikante WfJNHOFF VAN GULPEN LARSEN N. V. Amsterdam. Direct uit voorraad leverbaar door W. ZAADNOORDIJK ALKMAAR. rivier, die zich door het dal kron kelt en vreedzaam de molens ih beweging' brengteen korte poos wentelen zich de troebele golven, die losgewoelde rotsblokken en ontwortelde boomen medeslepen in de smalle bedding, maar zij zwellen en stijgen gedurig. Steeds breeder en menigvuldi- ger rollen zulke wankleurige lin ten door het woud de lentezon ziet met hen het verderf neder storten en drukt toch glimlachend haar gloeiende kus steeds inniger op de werken in ae valleizij wil bloemen verwekken en treedt' daarbij onverbiddelijk menschen- arbeid en menschenwelvaart on der den voethet stroomt en golft nu ook op akker en weilandde rivier treedt buiten haar oevers, en nu moge zich God over allen ontfermen „Watersnood in het woud roepen ontsteld de bewoners der lagere gedeelten, wanneer de van boven nederstor- tende, sterk gezwollen watervloe den brokken van huizen en huis raad aanspoelen. De omtrek van Neuenfeld was minder aan deze gevaren blootge steld zij strekte zich niet tot de bedreigde gewesten uit. Toch was de kleine rivier, die zoo bevallig het dal doorsneed en des zomers vaak al te zachtaardig*en onschul dig haar weg vervolgde, in het voorjaar een verradelijk water, dat met de bergstroomen in ge meenschap stond. .Zij trad dan ook licht buiten haar steile oevers en voerde molens, bruggen en al les mede wat aan haar geweld geen weerstand kon bieden. 's Namiddags van den derden paaschdag wandelde de directeur in gezelschap van den student naar Amsberg. Berthold was vol komen hersteld en zou binnen weinige dagen naar de hoogeschool terugkeeren. Tot nog toe had hij standvastig geweigerd zich aan de verloofde van zijn broeder te laten voorstellen. Niemand wist dat dit jonge, vurige gemoed door alle folteringen eener doodelijke jaloezie werd verteerd dat het zekeren haat voedde tegen het wezen dat zijn ernstigen en afgo disch beminden broeder had be- tooverd en diens geheele ziel ver vulde. Daarenboven was Jutta's adellijke afkomst voor hem steeds een bron van mistrouwen geweest c-n deze achterdocht kreeg rijke lijk voedsel door de verhuizing der jonge dame naar het witte slot. Hij gevoelde dat hij in Sievert een bondgenoot had, en hoewel de oude uit ontzag voor den direc teur en uit ondervinding dat zijn waarschuwingen steeds olie in het vuur waren geweest, een onafge broken stilzwijgen op dit punt be waarde, waren er toch oogenblik- ken dat zijn onuitwischbare wre vel duidelijk doorschemerde en de bezorgdheid van den student, dat zijn broeder ongelukkig kon wor den, tot nameloozen angst deed stijgen. Hij stapte thans zwijgend naast den directeur vbort, die eindelijk, om de vermoedelijke bedeesdheid van den jonkman te hulp te ko men, een machtspreuk had ge bruikt en hem tot een bezoek bij Jutta had gedwongen. Was het contrast tusschen de beide broeders reeds vroeger in het oogloopend geweest, thans, nu Berthold's uiterlijk nog zeer on- voordeelige sporen van de door gestane ziekte droeg, bestond niet meer de mmste gelijkenis tusschen hen. De uiterste slanke gestalte van den student was nog steeds mat voorovergebogen. Zijn magere en scherp geteekende gelaatstrek ken met hunne doorschijnende bleekheid en de onnatuurlijk groote, donkere oogen, hadden iets spookachtigs, en het sierlijke studentenpetje, dat vroeger zoo moedwillig op de prachtige weel derige lokken had gezweefd, zat thans als het ware droefgeestig op de enkele dunne krullende haren. In vergelijking met de on berispelijk schoone, mannelijke gestalte van den directeur, zag da jonkman er vervallen, ja bijna leelijk uit. (Wordt vervolgd.)

Wieringermeerbode | 1942 | | pagina 4