'fi OOKMmS B1NNENL. NIEUWS. NED. OOST COMPAGNIE OPGERICHT. Ned. bedrijfsleven voor nieuwe opgaven. Tuschen den Rijksminister voor de bezette Oostelijke gebieden, Al- fred- Rosenberg, en den Rijkscom missaris voor het bezette Neder landsche gebied aan den eenen kant en leidende Nederlandsche per soönlijkheden van bestuur en be drijfsleven aan den anderen kant, worden sedert eenigen tijd bespre kingen gevoerd over gemeenschap pelijk op te lossen economische op gaven. Deze besprekingen hebben thans tot het volgende resultaat geleid Met'het oog op samenvatting in een eenheid van alle bij werkzaamheid in de gezette Oostelijke gebieden geinte/ess?erde Nederlandsche krin gen uit landbouw, industrie, bank wereld. handwerk en handel is een „Nfd. Oost Compagnie" met zetel in Den Haag opgericht. Naar uit de statuten van de maatschappij blijkt, bestaat het za kelijke doel in economische activi teit van allerlei aard in de bezette Oostelijke gebieden. De Compagnie heeft het recht alle daarmede in verband staande zaken en handelin gen te verrichten, Xt- De speciale eigen aard van de Compagnie moet er in gezien wor den, dat zij in de eerste plaats met raad en daad, met volledigen steun van den staat en de Nederlandsche Bank.ter beschikking staat van alle Nederlandsche ondernemingen en individueele personen, die economisch in de bezette Oostelijke gebieden werkzaam willen zijn. Voor de hierbij door haar bemid deling verleende credieten bestaat, zoo noodig, de garantie van den staat, De Compagnie is voorloopig voorzien yan een aanvangskapitaal van 2.500.000 Nederlandsche gulden. Als voorzitter heeft Mr, M. M. Rost v^n Tonningen, president der $e,derlandsche Bank, zich ter be schikking gesteld van de nieuwe maatschappij. Als voorzitter van bai- bestuur is F. B. J. Gips aange steld, plaatsvervangend voorzitter van- den raad voor het bedrijfsleven. In den raad van toezicht zullen toonaangevende personen uit ver schillende takken van economie in Nederland, benevens de burgemees ters '-'van Amsterdam en Rotterdam afgesteld worden. Met het practische werk zal ter stond worden begonnen, wanneer het voorbereidende onderzoek naar de bestaande mogelijkheden ter plaatse is geëindigd. Op 'uitn'oodiging van den Rijks minister voor de bezette Oostelijke gebieden, Alfred Rosehberg, hebben de leidende Nederlandsche persoon lijkheden der Compagnie in gezel schap van eenige lasthebbers van dén Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied een stu (fiëréis naar de Oostelijke gebieden ondernomen. VADER EN KIND VERDRONKEN. Bij een poging, zijn driejarig zoontje, dat in het water was ge vallen, te redden, is te Urk de 32-jarige opzichter der Zuiderzee werken Siegers verdronken. Ook het kind liet het leven. Iemand bemerkte, naar de Tel. meldt, dat er een kind in het wa ter lag en zelf niet kunnende zwemmen, riep hij om hulp. De heer Siegers, die van grooten af- voor/ weerbaar Mvow Een volk van grijsaards is ten doode opgeschreven. Teruggang van het kindertal beteekent, dat de levenswil uit een volk is ge weken. Alleen erf gezonde kinde ren- van goed bloed zijn in staat een volk jeugdig en gezond •te houden. Strijdt daarom mede tegen de verwording, voor een gezond volk. Treedt in de rijen der Nederlandsche stand het ongeval had zien ge beuren, snelde toe en sprong ge kleed te water, even later gevolgd door mej. Suze Wisse, die den heer Siegers weldra voorbij zwom en het kind aan wal bracht. Intusschen was nog meer hulp komen opdagen, maar voordat iemand er iets aan kon doen, was de heer Siegers onder water ver dwenen. Eenige arbeiders van dé Zuiderzeewerken doken herhaalde malen naar het slachtoffer, maar zonder resultaat. Na eenige minu ten was een roeiboot ter plaatse en reeds dadelijk werd het slacht offer met een haak aan boord gehaald. Bijna twee uur is onder leiding van dr. Vonk getracht de levens geesten van vader en kind op te wekken, maar helaas te vergeefs.- De heer Siegers kon goed zwem men, maar is waarschijnlijk ge schrokken toen hij bemerkte, dat het zijn eigen kind was, dat in het water dreef. Bovendien was hij vermoeid door het harde loopen, Het slachtoffer was een Alk maarder, die sinds zijn huwelijk op Urk woonde, in verband met de Zuiderzeewerken. Hij was een zeer gezien opzichter en zou zich met zijn gezin juist de volgende week te Kampen vestigen. Van het gezin is thans alleen de jon ge weduwe over. Felle brand te Rotterdam. Drie kinderen gered In de Rosener Mantzstraet 158 te Rotterdam heeft een felle uitslaan de brand gewoed. In dit pand is ge vestigd een rijwielhandel van den heer Groenewegen, aan de voorzijde is de winkel met werkplaats geves tigd, terwijl zich aan de achterzijde het woonhuis bevindt. In korten tijd sloegen de vlammen aan de voor zijde naar buiten. Zoowel de Rotter damsche als de Duitsche brandweer rukten met veel materiaal uit. De 29-jarige mevrouw Groenewegen- Kramer sprong in haar angst door een zijraam en riep de toeschouwers op straat toe, dat haar drie kinde ren in gevaar waren. De 25-jarige J. Kroos aarzelde niet, snelde het pand binnen en smaakte het genoe gen de drie jeugdige kinderen in veiligheid te brengen. Zij bleken geen letsel van beteekenis; te heb ben opgeloopen, DE HONDERDDUIZEND. Bij de gehouden trekking van de Staatsloterij is de prijs van f 100.000 gevallen op No, 4769, Vrouw door trein overreden en gedood. De 54-jarige echtgenoote van den spoorwegarbeider C, v.d. K, te Hil versum die in een dienstwoning na bij den Liebergerweg langs den spoorlijn Hilversum - Amersfoort woont is, terwijl zij de spoorbaan overstak, door den trein gegrepen en op slag gedood. De vrouw wilde zich naar haar groenteveldje bege ven, dat de familie aan de overzijde van de spoorlijn heeft. GEMEENTE WJERINGEN. POLITIE. Verloreneen zilveren arm band, een portemonnaie inhou dende f 2.- met eenige zeep- er peulvruchtenbonnen en een por temonnaie inhoudende een snoep- kaart en een abonnement van zwembad. Gevonden een Lipssleuteltje. Inl. Gem.-bode H.-hoef. KERMIS 1942. Evenals het vorige jaar zal ook in dit jaar de kermis in deze ge meente geen doorgang vinden. BENOEMING VROEDVROUW. Wegens het bedanken voor de benoeming door Mej. A. de Boer te Hoorn, ontstond andermaal voor de functie van gemeente vroedvrouw in deze gemeente, een vacature. Hierin is thans voorzien door de benoeming van Mej. E. M. van der Steen uit Leersum. HERIJK DER MATEN EN GEWICHTEN. De herijk der maten en gewich ten zal evenals voorheen ook dit jaar weer plaats hebben in de lokaliteit van den Heer S. Half- weeg alhier en wel voor Hippoly- tushoef op Dinsdag 23 Juni 1942 van 9Vs12 en 13'/aI6V2 op Woensdag 24 Juni 1942 van 9—12 uur voor Westerland op Woensdag 24 Juni 1942 van 13V2—16'/s uur voor Oosterland op Donderdag) 25 Juni 1942 van 9—12 en 13s/ 15l/s uur. BENOEMING. Tot leden van het; College van Armvoogden behee- rende de Hervormde of Gerefor meerde Armenkassen op Wierin- gen zijn na periodieke aftreding herbenoemd de Heeren J. Kooij Cz., P. Bakker Hz. en M. Bakker. FILMNIEUWS. CINEMA DE HAAN Zaterdag en Zondagavond en Zon dagmiddag 3 uur de. film Be Model Echtgenoot. Ditmaal weer eens een film met HEINZ RUHMANN. Deze filmko miek zagen wij reeds meerdere ma len op de rolprent en steeds weer boeide hij ons door zijn buitenge woon kunnen op komisch gebied. Ook deze film is doorvlochten met dol-komische scènes, Heinz Ruhmann wordt hierin bijges*""n door enkele andere vooraanstaande artisten. Al met al een film waarbij men zijn dagelijksche zorgen eens voor een oogenblik kan vergeten. Zondagmiddag 3- uur draait even eens deze vroolijke film. Inschrijving Handelsregister. Wijzigingen Wieringen P. Kreijger Jr.t Belt straat 12, smederij en handel in ijzerwaren en rijwielhandel afdee- ling smederij en ijzerhandel overge gaan aan J. P. Kreijger. Predikbeurten Wieringen. NED. HERV. GEMEENTE. Vrijdag 12 Juni 3V» u. Ds. v. Beek. Huwelij ksinzegening. Vrijdag 12 Juni 'sav. 8V2 uur V.C.J.B. te H.-hoef. ZONDAG 14 JUNI. H.-hoef IOV2 u. Ds. v. Beek. Den Oever 2Va u. Ds. v. Beek. Woensdag 17 Juni 'sav. 8 uur Herv. Zusterkring H.-hoef. DOOPSGEZ. GEMEENTE. H.-hoef v.m. 10.30 uur Ds. Lugt. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Heden Woensdag 10 Juni 'sav. 8 uur Doopsgezinde Zusterkring te Den Oever. Donderdag 11 Juni 'sav. 8 uur Jongerenkring te H.-hoef. zemunt (venkel, thijm, zuring, pimpernel, marjolein) en indien men ze heeft, bladeren van zwar te bessen. De gort een nacht in het water laten weeken, opzetten met de koude karnemelk, zout toevoegen en de pap onder nu en dan roe ren aan de kook brengen en zacht jes gaar koken. Kooktijd 2 a 2'A uur. Kort voor het opdoen de kruiden fijn snijden en toevoegen. Het kruidmoes kan desgewenscht met stroop worden gebruikt. Brandnetelsoep (recept voor vier personen). 1 1 water. 3 bouillonblokjes, 600 gr. aardappelen, 100 gr. jonge •brandnetels, wat taptemelk, zout. De aardappelen schoonboenen en in stukken snijden. De brand netels wasschen (door ze niet een houten lepel in een teil met wa ter flink te roeren) en doorsnij den. Aardappelen en brandnetels opzetten met wat kokend water en zout en vlug gaar koken. Kook tijd 25 minuten. Aardappelen en groente fijn maken, de rest van het water, wat taptemelk en de bouillonblokjes toevoegen. De soep r.og even koken tot zij is gebon den. Naar verkiezing een klontje boter toevoegen. Wanneer men zelf kruiden kweekt, kan men kort voor het opdoen wat fijnge sneden selderij of lavas, peterselie e.d. aan de soep toevoegen. Zij wordt er nog gezonder en betei van smaak door. Kruidmoes en brandnetelsoep. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft De namen kruidmoes en brand- netelsoep zijn velen waarschijn lijk onbekendnieuw zijn deze gerechten echter niet. Kruidmoes en- brandnetelsoep at men om streeks 1200 reeds, zooals uit oude recepten blijkt. Op het oogenblik kent men ze nog slechts in bepaalde streken en plaatsen van ons land. Kruid moes wordt vooral in de IJssel- streken gegeten en ook in Gronin gen gebruikt men het wel. Kruid moes is een dikke pap van in kar nemelk gekookte gort, waaraan bepaalde kruiden zijn toegevoegd. Heel precies is het recept niet te geven, want in iedere plaats, ja in iedere familie, maakt men dit gortgerecht met andere kruiden klaarsoms voegt men er nog spek, vleesch of boonen en rozij nen, suiker of stroop aan toe. Oor spronkelijk gebruikte men kruid moes dan ook als volledig maal. Door toevoeging van verschillende kruiden wordt dit gerecht rijk aan beschermende stoffen, in het bij zonder vitamine c. Kervel en kruizemunt mogen in kruidmoes niet ontbreken en als men ze heeft, voegt men er boven, dien de bladeren van zwarte bes sen aan toe, want deze dragen zeer bij tot den goeden smaak. Sommigen gebruiken nog peter selie, bieslook, venkel, zevénblad, brandnetel en wanneer de pap met zoete melk is gekookt, nog wat zuring of "spinazie. Zoo samenge steld, kunnen slechts diegenen het kruidmoes bereiden, die kruiden in hun omgeving kunnen plukken. Wie aan kervel, kruizemunt en bladeren van zwarte bessen weet te komen, koke kruidmoeshet is een smakelijke afwisseling van gortpap en ander gortgerechten. Ook voor het recept van de "brandnetelsoep vragen wij uw aandacht. Wanneer in het voor jaar de brandnetels snel groeien, plukt men met handschoenen aan de jonge toppen uit de planten, die op vele ruige plaatsen buiten zijn te vinden. Met handschoenen aan stopt men ze thuis in een emmer met water, want wanneer men ze aanraakt zonder hand schoenen branden ze leelijk, zijn ee echter onder water gedompeld, dan kan men ze gewoon wasschen en snijden. Wanneer men de brandnetels slechts kort kookt, vormen zij een vitaminerijk ge- I recht. Kruidmoes (recept voor vier personen). 1 1. karnemellk en 4 dl. water, jlOO gr gort, zout. wat kervel, krul-) „Hoeveel personen kunnen in het jonge polderland voortdurend werk vinden." Enkele opmerkingen over De Noord-Oost Polder door Ir. A. Vondeling l.i. (VERVOLG.) Wanneer wij de gunstige en ongunstige factoren tegen elkaar afwegen, komen wij tot het resul taat, dat vestiging van niet- agrarische industrieën eveneens sterk betwijfeld moet worden. De Noord-Oostpolder wordt dus naar alle waarschijnlijkheid een zuiver agrarisch gebied. Om voor een dergelijk gebied een berekening te maken van de toekomstige be volkingsgrootte is het noodzakelijk, de vermoedelijke werkgelegenheid in de polder tekennen. De metho de, die hiervoor door Dr. W. Stei- genga in zijn dissertatie over de „Werkgelegenheid en werkloosheid in de agrarische productie" wordt toegepast, is voor ons doel niet toereikend. Dr. Steigenga gaat namelijk uit van de beroepstelling 1930 en de oppervlakte cultuur grond per gemeente in ons land. Hij krijgt zoodoende wel een aar dig beeld van de dichtheid en de verspreiding der landbouwenden in ons land, doch dit zegt betrek kelijk weinig over de werkgele genheid in die gebieden. Mên den- ke maar eens aan het twijfelach tige karakter van vele beroepen (de landarbeiders kan men b.v. indeelen in werkelijke landarbei ders, grondwerkers en veenarbei ders), de afstand tussehen werk en woonplaats en de groote werk loosheid ten plattelande in de laatste jaren, waardoor geen dui delijk beeld van de arbeidsbehoef- te in de landbouw wordt verkregen Het is duidelijk, dat men daarom moet uitgaan van de arbeidsbe- hoefte van de gewassen afzonder lijk. Dr. Steigenga, die voor de gemeente Finsterwolde deze gege vens bezat, heeft er echter naar onze meening, onvoldoende en niet op de juiste wijze gebruik van gemaakt. De gelegenheid om de werkelijke arbeidsbehoefte in die gemeente te vergelijken met de beschikbare arbeidskrachten (een onderzoek, dat geheel aan de be doeling van de studie zoü hebben beantwoord) heeft de schrijver niet benut, alhoewel hij daartoe alle gegevens in zijn boek heeft vermeld. Godefroy heeft in zijn boekje waarin hij enkele sociale en maat schappelijke problemen van de Wieringermeer behandelt, een hoofdstuk gewijd aan de Zuider zeepolders als arbeidsmarkt. De schrijver berekent de arbeidsbe hoefte door vergelijking van de polders met enkele, hiermede veel overeenkomst vertoonende 2 kleigebieden, waarvan gegevens over de arbeidsbehoefte bekend v/aren. De meeste gegevens zijn wel verzameld door de leden der landbouw-bedrijfsstudie - groepen in de provincie Groningendoor hen is aanteekening gehouden van het aantal arbeidsuren, besteed aan algemeene bedrijfswerkzaam- ONS WIERINGERMEERHOEKJE. Olficiëele Mededeelingen Indiening van Rekeningen. Belanghebbenden worden ver zocht hun rekeningen wegens in 1941 gedane leveringen aan of ver richte werkzaamheden voor de ge meente Wieringermeer of het Bouwbureau „De Wieringermeer", voor zoover dat nog niet mocht zijn geschied, uiterlijk 15 Juni a.s. in te dienen ten Raadhuize. R.K. KERKBERICHT. Vrijdag a.s. Hoogfeest van Je zus Goddelijk Hart. Om 7lh uur gezongen H. Mis. 's Avonds om 8V2 uur Lof met toewijding. MIDDENMEER. ERGERLIJK VANDALISME. Onder onze schoolgaande jeugd zijn er eenigen, die dagelijks hun speelplaats kiezen midden in aardappel- of groenteveldjes. Be grijpelijk is dat de gewassen wor den vertrapt zoodat men later moet constateeren dat aldaar dan een ware vernieling heeft plaats ge had. Voor de betrokken eigenaren is een dergelijke gewaarwording vanzelfsprekend zeer grievend. Moge deze klacht door onderschei dene volkstuinders geuit de be trokken ouders er toe brengen bun' kroost te wijzen op het ver keerde van de aangebrachte ver nieling van anderer gewassen. Onderlinge Oorlogsmolestverzeke- lingmaatschappij Wieringermeer. Belanghebbenden verwijzen wij naar een advertentie voorkomen de in dit nummer betreffende de Onderlinge Oorlogsmolestverzeke- ring Maatschappij Wieringermeer. Repetitie Vrijz. Kerkkoortje. De repetitie van het Vrijz. kerk- koorjte wordt a.s. Vrijdagavond gehouden in de Consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk te Sloot- dorp. Stichting voor het bevolkings onderzoek in de Drooggelegde polders. Genootschap Flevo. Verschenen is het jaarverslag van 'de Stichting voor het bevol kingsonderzoek in de drooggeleg de Zuiderzeepolder, benevens van bet genootschap Flevo. Het ver slag vangt aan in een optimisti sche toon. Ondanks de moeilijke omstandigheden, mag het jaar 1941 niet ongunstig worden ge noemd, niet alleen kon het werk in het algemeen worden voortge zet, zelfs in sommige af deelingen viel een uitbreiding te constatee ren. - Uiteraard was de uitwerking van het in de Wieringermeer en elders verzamelde materiaal hoofdzaak. Het verrichten van veldwerk was door de omstandig heden, o.a. door de bezwaarlijkheid van het reizen, tot een minimum beperkt. Toch kon door de Sectie heden en aan rechtstreeksche werkzaamheden ten goede komend aan de afzonderlijke gewassen. Godefroy beschikte nog niet over soortgelijke gegevens van de Wie ringermeer doch neemt aan, dat de arbeidsbehoefte van elk gewas in deze polder weinig zaj verschil len van die op de Groninger be drijven. De invloed van de groote- re oppervlakte der inGroningen onderzochte bedrijven, die" juist door hun grootte geschikt zijn voor het toepassen van machinale werkmethoden, zal volgens de meening van den schrijver te niet worden gedaan door de gunstige ligging van de bedrijfsgebouwen in de Wieringermeer en de wijze van verkaveling in die polder, twee factoren, die arbeidsbesparend zijn. Ook de machine-gezindheid en het hooge arbeidstempo zouden voor de Wieringermeer in die richting werken. Daar het bouw plan van de Wieringermeer, d.w.z. het percentage van de totale op pervlakte, waarmee de jverschilr lende gewassen zijn beteeld, be kend was, kon een schatting van de arbeidsbehoefte worden ge maakt met behulp van de ver kregen uitkomsten op de Gronin ger bedrijven. Godefroy komt zoo tot respectievelijk 1643, 1833 en 2183 man-jaren voor de jaren 1936, 1937 en 1938. Een man-jaar is daarbij door hem op 3000 uren landarbeid berekend, terwijl de tijd, benoodigd voor toezicht en leiding der werkzaamheden, is uitgezonderd. Dat de arbeidsbe hoefte in de genoemde jaren zoo oploopt wordt veroorzaakt door belangrijke wijzigingen in de van Sociale Hygiëne in den zomer van 1941 een zeer belangrijk on derzoek worden verricht naar het voorkomen van tuberculose op Urk, waarbij nagenoeg de gehee- le bevolking was betrokken. De vaste inkomens bleven alle gehandhaafd. Er verschenen geen nieuwe uit gaven in de reeks der Stichting. Wel kan binnenkort een uitgave worden tegemoet gezien„Het Eiland Urk." In het verslag treft men vervol gens aan eenige organisatorische gegevens, alsmede verslagen en werkplannen der secties. Verder treft men er in aan het Financi eel verslag, balans en verlies en winstrekening, welke sluit met een batig saldo. Ook het verslag van het Go- nootschap Flevo is optimistisch gesteld. Het ledental onderging geen groote wijzigingen. In het bestuur vonden geen veranderin gen plaats. Verschillende verga deringen vonden plaats, terwijl in 1941 ook nog excursies werden ge houden. CORRESPONDENTIE. Wij ontvingen een ingezonden stuk met als onderteekening „Taalzuiveraar". Indien naam en adres van inzender niet bij onze redactie bekend zijn, kan niet tot plaatsing van het stuk worden overgegaan. Als „Taalzuiveraar" dus prijs stelt op plaatsing wordt hij ver zocht zijn naam en adres aan ons bekend te mak. en (Red.) AFBRAAK. Met de afbraak van het twee tal schuren „De Smidse" en de „Schaaf" is een aanvang gemaakt. Deze gebouwen aan de Sloot weg nabij Middenmeer zijn 10 jaar lang als smederij en timmer werkplaats van de cultuurmaat schappij in gebruik geweest. Ze worden nu afgebroken om in de N. O. Polder opnieuw dienst te doen. Predikbeurten W.-meer. ZONDAG 14 JUNI. NED. HERV. GEMEENTE. M.-meer 10 uur de hr. Kalis. W.-werf 2.30 uur de hr. Kalis. EVANGELISATIE. W.-werf 10 u. Cand. Hartingsveld. Slootdorp 10 u. Cand. Ybema. M.-meer 2.30 u. Cand. R. Ybema. GEREF. KERK MIDDENMEER. M-.meer 10" u. Ds. A. Schaafsma. M.-meer 3 u. Ds. A. Schaafsma. GEREF. KERK SLOOTDORP. Slootdorp 10 uur Ds. L. J. Goede. Slootdorp 3 u. Ds. L. J. Goede. GEREF. KERK W.-WERF. W.-werf 10 uur Ds. H. v. Twillert. W.-werf 3 u. Ds. H. v. Twillert. Predikbeurten Medemblik. ZONDAG 14 JUNI. NED. HERV. GEMEENTE. Medemblik half zes Ds. B. de Jong. bouwplannen meer en meer ging r. men over tot de teelt van de ar beidsintensieve gewassen, zooals hakvruchten (aardappelen en bie ten) en peulvruchten (erwten en boonen), terwijl de oppervlakte met granen en klavers, die min der arbeid vereischen, werd inge krompen. Een berekening, geba seerd op een enquête, welke ge houden werd in de landbouwbe drijven van de in 1938 in de Wie ringermeer aanwezige pachters, had tot resultaat een totale ar beidsbehoefte van omstreeks 1500 man-jaren voor 1937. (Wordt vervolgd.)

Wieringermeerbode | 1942 | | pagina 2