ÖNS WIERINGERMEERHOEKJE. Ver. voor Bedrijfsvoorlichting in de W.-meer. Mededeeling No. 113. Voetziekte in erwten en Capucijners. Evenals in voorgaande jaren treedt ook dit jaar weer een ziekte op in onze erwtenperceelen, die we „Voets Nekte" noemen. Deze wordt veroorzaakt door één of wellicht meerdere schim mels, die in den grond le ven en vandaar uit de jon ge planten aantasten. De zieke planten blijven klein, het blad verdort, en de sten gelvoet wordt bruin. Bij doorsnijden van ae onder- grondsche stengeldeelen blij ken deze in de centrale cy- linder (.het merg een rood- oranje vettige verkleuring te vertoonen. Men vindt de zieke planten gewoonlijk regelmatig over het geheele perceel verspreid. Meestal valt de schade de laatste jaren mee, maar soms kan deze toch bedenkelijke afmetingen aannemen. Het is een ziekte die overal voor komt. Men heeft wel eens opgemerkt dat Unica er ge voeliger voor is dan Mansh. GJ3K. In de rassenlijst wordt ook voor Unica een resistentiecijfer van 8 en voor Mansh. GDJf. van 5 toegekend. Bestrijding is moeilijk aan té geven. De structuur schijnt veel invloed te hebteen. Op gronden met slechte struc tuur is de kans van voet ziekte grooter. Ziekte in het blauwmaanzaad. Vele perceelen bauwmaan- zaad in den polder hebben Avan een ziekte te lijden waarbij de kiem plantjes een zwarte verkleuring van het stengeltje vertoonen. De piantjes gaan dan slap han gen, worden bruin en ster ven af. Het is niet onmoge lijk dat we hier te maken hebben met een schimmel (Dendryphium Penicillatum), welke met het zaad overgaat. Het is ons opgevallen dat vele van de ernstig aange taste perceelen (die omge bouwd moeten worden) met niet ontsmet zaad waren ge zaaid. Misschien Vreterij in bieten. In 1942 werd veel vreterij aan de jonge bietenplantjes waargenomen. Deze werd veroorzaakt door larven van den aaskever en de schild padtorretjes. In de Wierin- germeer kwamen schildpad torretjes slechts sporadisch voor. Aaskevers d.e.t. vrij veel. Meer op zwaardere grond dan op zand. Wij la ten hieronder een korte be schrijving van deze schade lijke insecten volgen. De larven van den aaske ver zijn plat en glanzend zwart van kleur, ruim 1 cM. lang en naar achter toe smaller wordend. De aaske ver is ook zwart en 1 cM. lang. Larven en kevers vreten zoowel bij jonge als oudere bieten in het blad onregel matige gaten, waarvan de randen steeds zwart en ra felig zijn. Van jongere plan ten vreten zij soms het blad geheel op, terwijl van oude re bladen bij ernstige aan tasting alleen de hoofdner ven overblijven. Van het schildpadtorretje bestaan twee soorten nl. Ie het gestreepte schildpadtor retje ovaal 3.5 mM. lang, groen gekleurd met' 2 me- taalglanzende goudgroene langstrepen. 2e het gevlekte schildpad- torretje, 57 mM. lang, plat en kort ovaal, groen en la ter bruingroen met donker bruine vlekjes. Larven ovaal, met opge bogen staart, waaraan huid jes en uitwerpselen. Kevers overwinteren. voc?iQ gestreepte soort komt de eierei>"idelÜk Nederland, dei-lijk a worden elk afzon- komen bSez8t °P Pas opge- vi eten a£ten de larven Pet blacP onderkant van ste oppei S,a,bm;en" Dl» als Wuft voorloo- De sch-nster*ie" staan. tde kan zeer aan zienlijk zijn. In de voorzomer komen de kevers van de tweede generatie. Deze zijn groen en eerst zonder stre pen. Zij vreten gaatjes in het blad. Komt ook voor op melde en andere ganzevoet- achtige planten. De gevlekte schildpadtor legt haar eieren in hoopjes op melde, zeer zelden op biet. Larven alleen op melde. Ke vers van de tweede genera tie vliegen naar bieten en vreten gaatjes in het blad. Omstreeks half Juli tot be gin Augustus kan deze twee de generatie schadelijk zijn, voornamelijk in de zandge bieden. De bestrijding van aas kever en schildpadtorretje kan geschieden door het gewas te bespuiten met arsenicumhcudende midde len, zooals Parijschgroen, loodarsenaat en calciumar- senaat. Hoewel deze middelen zeer waarschijnlijk niet meer ver krijgbaar zijn, geven wij voor hen die nog eenige voorraad er van hebben of die nog wat kunnen krijgen, de ge bruiksaanwijzing hierbij. Parijschgroen wordt aan- 'gewend in verhouding van 1 op 1000 (dus 1 gram op 1 liter water) waaraan wat kalk wordt toegevoegd (ït 1 kg. op 100 L. water). Bij aanwending van het brijachtige loodarsenaat wordt gespoten met een op lossing ter sterkte van 1 kg. op 100 L. water), maar bij gebruik van poe- dervormig lood- of calcium- arsenaat neemt men een op lossing ter sterkte van 0.3%' (dus 300 gram op 100 L. wa ter). Het bereiden van arsenaat oplossing geschiedt zonder toevoeging van kalk. Men bedenke dat beide middelen zeer zware maag giften zijn, zoodat men de noodige voorzichtigheid moet betrachten. De teelt van Rood klaverzaad. De roode klaver is één van de belangrijkste voeder gewassen na het grasgewa:;. Het heeft in de Wieringer- meer een belangrijke plaats ingenomen als groenbemes- tingsgewas. Het is op het oogenblik echter zeer moei lijk om aan zaaizaad te ko men, wat vooral de laatste paar jaar zeer schaarsch is en welke schaarschte nog belangrijk wordt beïnvloed door den strengen Winter, waardoor inlandsch zaad is doodgevroren. Roode klaver groeit het beste op kalkrijke klei «en zavelgronden, terwijl vooral het inlandsch zaad de beste resultaten geeft. Om in de behoefte aan klaverzaad *e voorzien kan men ook hier best rood kla verzaad teelen. Dit zaad moet steeds de tweede snede gewonnen worden, omdat de eerste snede te weinig bloemhoofdjes geeft en er nog te weinig hommels in de voorzomer zijn om een voldoende aantal bloemen te bestuiven. Men maait de zaadklaver, wat heel best met de gewo ne grasmaaier geschiedt, als de hoofdjes (knoppen) ge heel bruin en de zaden reeds hard en glanzend zijn ge worden. Na het maaien kan de klaver direct op ruiters gezet worden om het te la ten drogen. Het dorschen gaat zeer lastig. Bij voorkeur geschiedt het bij vriezend weer en moet de dorschmachinp zoo nauw mogelijk worden af gesteld en het kaf moet in ieder geval twee maal door de machine. De zaadop brengst is zeer wisselvallig. Het hooi wat overbjjft na het dorschen heeft weinig voederwaarde, doch de ee— ste snede kan een prima voer geven, terwijl deze ge maaid moet worden in 't be gin van de bloei. De stoppel van roode kla ver waarvan' zaad gewonnen, leent zich zeer best om er haver in te verbouwen, dan verkrijgt men ideaal vlas- land. SCHOOLVOETBAL. Onder auspiciën der be trokken schoolhoofden zijn van de Christelijke- en Wie- ringermeerscholen eenige elf tallen saamgesteld, teneinde cp die wijze hun krachten te meten tegen elkaar en tevens de voetbalsport te beoefenen. Zaterdagmiddag hr.d op het Flevo-terv M<\ te Middenmeer een eerst Ont moeting plaats tusschen een elftal saamgesteld uit leer lingen der W.M.-school en Chr, school M.-Meer en een dito elftal uit Slootdorp. Of een meerdere traning hieraan ten grondslag ligt is ons niet bekend, doch eer lij kheid gebied ons te erken nen dat M.-meer en Sloot- dorp zich sterk de meerdere moest erkennen. De wed Gemeente Wieringen. t JAN LUIJT. Een bekend figuur van Wieringen is met het ver scheiden van den heer Jan Luijt heengegaan. Bekend, doordat tijdens het verblijf van Kroonprins Wilhelm Jan Luijt zijn spe ciale vriend was en zij sa men de hoefijzers smeedden. De smederij kreeg- een we^ reld vermaardheid, en nog steeds, werd op verjaardagen of nieuwjaar een brief van den Prins ontvangen. Maar ook onder de Wie- ringers was Jan Luijt gezien en bemind om zijn vakbe kwaamheid en zijn loyale natuur. Een echte muziekliefheb- strijd eindigde dan ook als hij was, was hij een een overwinning van Sloot- oudste werkende leden r'nrn mf>+ Af) t.in rfp miltfiplrverponifrinff dorp met 40. Het was misschien bij een volgende ontmoeting niet ondienstig de doelpalen ee- nigzins te verlagen, aange zien de kleine doelman een liooge bal uiterst moeilijk kan keeren. Welke bonnen zijn thans geldig VAN 16 22 MEL Bc-n. No. ArtikeL 21 A Brood 4 r. br. of gebak. 21 B Brood 1 r. br. of gebak. 21 Beschuit 1 r. beschuit. 21 A Aardapp. 2 kg. Aardapp. 21 B Aardapp. 1 kg. Aardap. 21 Tabak 1 rants. tabak. VAN 2—29 MEI 19 A en B Vleesch, res. 4-24, M-20, M-22, M-24, M-27, M-28, M-31, M-32, M-33. VAN 16 MEI t.m. 12 JUNI. 562 Alg. 1 kg. Suiker 563 Alg. 1 rants. Jam. 564 Alg. 250 gram Gort. 565 Ag. 250 gr. Havermout. 566 Alg. 100 gram Verm. enz. 569, '570, 571, 572 Bloem enz. 21. 22. 23 Taptemelk 1 3/4 L. 21. 22, 23 Melk 1 3/4 Liter. •i-28 Reserve, 5 1/4 L. Melk. 3-28 Res. 3»/a liter Karnemelk of Taptemelk. 24 Taptemelk 1 3/4 liter Karne- of Taptemelk. 21B. 23B Kind.voeds. 250 gram Rijst. 21A, 23A Kind.voeds. 250 gram Gort., 3-27, 4-27 Re& 150 gram Cacao met Suiker. 21 Versn. 100 gr. Chocolade. 22. 23 Versn. 100 gr. Suikerw. 567 Alg. 250 gr. Koffiesurr. Diverse bonnen 07 en 08 van de bonkaart U-215 1 liter petroleum t.m. 13 Juni 556 Alg. Eenheids- zeep: U-zeep: 557 Alg. Wasch poederU-Waschpoeder U-toiletzeep t.m. 31 Mei S-Textiel (scheerzeep) t.m. 31 Augustus) 15 t.m. 19 BV Brandstoffen t.m. 31 Dec. 11 KF Brandstoffen t.m. 30 April 1944,-v Vereen, ter bevordering van het vakonderwijs in West-Friesland. (Vervolg bekroningen Timmerlieden. Ie leerjaar Knijperbak le prijs C. de Vries, Wieringen. 2e leerjaar Kleerenbak le prijs W. Hegeman, Wieringen 2e pr. A. Schetus, Wieringen. Redenkrij zingen le prijs W. Hegeman. Wieringen, le prijs A. Scheltus, Wieringen. Droogrek le prijs W. He geman, Wieringen le prijs A. Scheltus, Wieringen. Smeden. le leerjaar 3e prijs R. Oegema, Wierin gen. Loodgieters. 2e leerjaar Trechter2e prijs O. Boorsma, Wieringen. Monteurs mach.-hankw. le leerjaar Pasplaatje 2e prijs H. de Jc-ng, Wieringermeer. I Ruim vier ton voor ens volk. Hoewel het officieele Win- terhulpseizoeh dat loopt van Oct. l.e.m. Maart, op den laatsten dag van deze maand is gesloten zijn er toch nog tailoozen, die daarna 'door gaan te offeren voor hun eigen minder bedeelde volks- Jjenooten. Zoo is in April een bedrag van f 429031.31 bij eengebracht voor hen, die gedurende de wintermaan den voor uitkeeringen door Winterhulp in aanmerking komen. jn de muziekvereeniging H-.rmonie. In de smederij in de Nieuwstraat zullen wij hem niet meer zien, zijn vroolij- ke groet niet meer hooren. doch in de herinnering zal hij bij velen blijven voortle ven. Hij ruste in vrede. WANDELSPORT. Door een 55-tal leden van de Noord-Hollandsche Wan- aelsportbond werd Zondag jJ. een trainingstocht ge- loopen van H.-hoef via De Haukes naar Slootdorp. Na de rust ging het door de Westerterpweg, Oeversche weg, Klieverweg weer op Hippo aan. Zonder uitvallers en in een opgewekte stemming kwamen de tippelaars weer terug. Daar verschillende wandelaars voor de eerste keer meeliepen is dit, gezien de afstand, een mooie pres tatie. Een 12-tal leden van de Wandelsportvereen. „Door weer en wind" üit Anna "rttulowna liepen deze trai ningswandeling ook mee. Naar we vernemen zullen ae Wieringer tippelaars, thans ongeveer 50 in aan tal, Zondag a.s. een trai ningstocht wandelen in An na Paulowna. POLITIE. Gevonden twee kinderhandtaschjes. Verloren een zakdoek m. f 4.50 een doublé polshor loge en een roomschepje. Inl. Gem.-bode, H.-hoef. ORGELBESPELING. De uitgestelde orgelbespe ling in de Herv. kerk te H.-hoef is nu vastgesteld kunnen worden op a.s. Zon dag en zal worden gegeven door Mevr. A. Graaff-Kamp, Organiste der Luthersche Kerk te Den Helder en tij delijk in onze gemeente wo nend. V. C. J. B. Vrijdagavond 8 uur V.C.J.B. te Hippolytushoef. Schoolgeld. Binnenkort kunnen ou ders en- verzorgers van schoolgaande kinderen een aanslag in het schoolgeld ontvangen over 5 maanden, van 1 April t/m. 31 Augustus 1943, zulks in verband met de wijziging in de aanvang van het schooljaar. Per 1 September ontvangt men dan weer een jaaraanslag. Daar het bedrag der nieu we aanslag aanmerjcelijk la ger is dan gewoonlijk, be denke men, dat het hier een aanslag voor 5 maanden geldt. Men vreeze dus niet te weinig te zullen betalen en reclameere niet overijld w egens een te lagen aanslag. „IN 'T GOUDEN HAANTJE." Naar wij vernemen zijn er voor de voorstellingen ten bate van de Kleuterschool reeds meer dan 700 kaarten verkocht. Dit beteekent dus twee flink bezette zalen. Nog enkele plaatsen zijn disponibel, welke aan de zaal verkrijgbaar zijn (zie ook advertentie). vorige jaar verdween van zijn bedrijf. Toen de opspo ringsambtenaren begonnen te vermoeden, dat L. zich met deze praktijken inliet, deden zij een inval, die prachtige resultaten ople verde. Men kon er 6000 kg. achtergehouden rogge in be slag nemen. Bovendien had een vrachtrijder, die op weg was naar Well^hun verteld, dat hij bij L. 5970 kg rogge moest laden. De Officier van Justitie achtte het bewijs voldoende en eischte een boete van f 20.000. De eco nomische rechter veroor deelde L. tot een boete van f 10.000 met verbeurdverkla ring van de 6000 kg in be slag genomen rogge. Duitscbe' persstemmen over Amerikaanschei strijd- methoden. De „arglistige strijdwijze" der Amerikanen, die sedert Paschen zwaar ontplofbare voorwerpen in den vorm van vulpenhouders en öraaipot- looden neerwerpen boven Italiaansch gebied, wordt door de Berlijnsche dagbla den aan de kaak gesteld. De bladen wijzen er op, dat door deze methoden vooral kinderen zwaar ge troffen worden. Niets ver moedend pakken zij deze moordinstrumenten cp om, er mede te spelen. De Ber- liner Lokalanzeiger be schrijft enkele gevallen, waarin kinderen van drie en vijf jaar na Amerikaansch? luchtaanvallen zulke voor werpen hebben gevonden en verminkt werden door de daarin opgesloten lading. Zelfs als horloges gecamou fleerde explosieve instru menten zijn door de Ameri- kaansche piloten neergewor pen Het is typisch voor de oorlogvoering uit de lucht zoo schrijft het blad, om zich van zulke „barbaar- sche" middelen te bedienen Heden overleed onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader JAN LUIJT, (Weduwnaar v. Cfc Asjes), in den ouderdom van 60 jaren. E. T. LUIJT. T. E. KROON-Luijt. P. C. LUIJT A. LUIJT - Kooij en Kleinkinderen. Wieringen, 16 Mei 1943. Zaterdag 22 Mei hopen onze lieve Ouders R. HOEKINGA en P. HOEKINGA - Vos hunne 25-jarige Echtveree- niging te herdenken. Hunne dankbare KINDEREN. Middenmeer, Mei 1943. Brugstraat 29. Met dank aan God geve»? wij kennis van de geboorte van een Zoontje JELLE. A. TERPSTRA I. TERPSTRA - Wiersma. Middenmeer, 17 Mei 1943. Ter dekking beschikbaar btj M. BAKKER, Oosterlan4 de 2-jarige Stier Ljouwter Adema, le prijs herfstkeuring 1942, X eeuwarden. V Bontje's Adema, M 3,2 4319-192-4.06-325 VM 3.2 4868-226-4,24-354 MM 3 6396-289-4,13-309 Dekgeld f 25.- per koe. BAKKER en MULDER, Wieringen. „In, 't Gouden Haantje" De uitgestelde voorstel lingen zullen plaats hebben op Dinsdag 25 Mei en Woensdag 26 Mei Plaatsbespreking en kaart verkoop op Zaterdag 22 Mei In Cinema de Haan, H.-hoef. H. H. LANDBOUWERS! Bestelt nu uw herfst - landbouwzaden dan hebt U de meeste kans ze ook te ontvangen Voorradig mooie RIJS STAL BEZEMS. Aanbevelend. D. DE BOER, Kon. Emmaweg 2, Slootdorp. VUURTORENTJES. Van£l4 regels 60 cent. Aangeboden een WEIDE voor PAARDEN (jaarlinge). J. SCHELTUS Zandburen 18, Wieringen. MEISJE GEVRAAGD voor den dag. bij Mevr. LANSINK, Parklaan 16, H.-hocf. Gevraagd een net MEISJE cf WERKSTER 2 dagen p. week C. HAGE, Scliervenweg K 41, W.-werf. Direct gevraagd vaste of losvaste ARBEIDER. Oosterterpweg J 17, Wieringerwerf. Verleren gaande van Doggersvaart naar De Kooij een beurs met f 64.41 'en 5 werknummers en een rook- kaart. Belooning f 10.- met de rookbaart. Jb. BASTSTRA, Haukes. Terstond gevraagd een VAST ARBEIDER. S. BAKKER, Zandburen 22, Wieringen. Coöperatieve Boerenleenbank Wieringen. (Aangésl. bij de Coöp. Centr. Raiffeisenbank te Utrecht). De rentevoet is vastgesteld als volgt Spaargelden: van 1 tot 5000 gulden voor leden 2.75 pCt. voor niet-leden 2.65 pCt. van 5000 tot 10000 2 pCt.; van 10.000 en hooger 1 pCt.boven 20.000 gulden nihil. Creditrente in loopende rekening als Spaargelden Debetrente in Loopende rekening 4% Voorschotrente Hyp.-3.75; Borgtochten 4 Het kantoor te H.-hcef is open alle werkdagen van 's morgens 8.30—11.30 uur; 'smiddags van 24 uur; (Maandags-, Vrijdags- en Zaterdagsmiddags niet). Te Den Oever in perceel J. Tijsen Mz., Havenstraat) 's Maandags en Vrijdags des namiddags van'2—4 uur. Wordt lid van uw plaatselijke instelling. Spaarbusjes verkrijgbaar. Loketten te huur. f 10.000 boete voor achter gehouden rogge. Voor den economischcn rechter te Roermond stond terecht J. Laarakker, land bouwer te Well. De ten laste legging luidde verkoopen van rogge buiten de distri butie om. H£t was opmerke lijk hoeveel rogge er in het DeKorpsführer van het N.S.K.K., Erwin Krauss, werd tijdens zijn bezoek aan Nederland ontvangen door den Rijkscommissaris, rijksminister dr. Seijss Inquart SS Bildber. Fritz - Stapf - Paxs.

Wieringermeerbode | 1943 | | pagina 2