ONS WIERINGERMEERHOEKJE. „Amicitia" in Hotel Smit. Zaterdagavond trad de Wieringer tooneelclub „Ami citia" voor het eerst te Mid- denmeer op. Velen der too- neellisten zagen wij reeds eerder hier toen zij nog speelden onder de auspiciën van de muz-iek-ver. „Harmo nie." Sedert een half jaar hebben deze dames en hee ren zich vereenigd tot een speciale tooneel-vereeniging, die gedurende de afgeloopen periode reeds drie stukken ten tooneele bracht. (Gebr. Kalkoen, Het gouden Kalf en nu In 't Gouden Haantje.). Dat de Meer prijs heeft ge steld op een tooneel-avond is Zaterdag wel zonneklaar gebleken. Het weer was niet zoo erg aanlokkelijk om ver re fietstochten te. onaerne- men, doch toen het doek zich opende zaten er ruim 400 man in de groote zaal. Wat te zeggen van 't stuk zelf. Zooals al deze kluchten zeer luchtig en ietwat opge bikt. Doch voor ontspan- ningssavond zeer goed geko zen. De vertolking was in uitstekende handen. Al spoe- oig hadden de spelers con tact met de zaal en vanaf dat moment was de lach niet uit de lucht. Een daverend applaus was dan ook de be- looning voor het goede spel. Dit gaf „Schwanneke" (de heer Jannes J. Bosker) aan leiding om nog even een slotwoord uit te spreken, waarin hij het publiek toe zegde in Augustus of van ae herfst nog eens terug te ko men met een ander stuk. De installatie van Bur gemeester A. Saai zal plaats vinden Zaterdag 3 Juli a.s. des namiddags te 3 uur. Het verslag van de paardenkeuring te Slootdorp zal in het nummer van a.s. Zaterdag worden geplaatst. POLITIE. Verloren een leeren tasch met motorgereedschap, omtrek M.-meereen Vul pen. Gevonden een knipmes. Inlichtingen Marechaus see W.-Werf. POLITIE. Gevonden damesporte- monnaie, inh. eenig geld en tabaks- en versnaperings- kaart. Inl. Politie W.-werf. Ver. voor bedrijfsvoorl. in de Wieringermeer. Mededeeling No. 121. IIET OOGSTEN VAN KOOLZAAD. De tijd voor het oogsten van koplzaad is weer gauw aangebroken. I. Tijd van maaien -rijpheid. Men moet beginnen met maaien wanneer het gewas geel begint op te kleuren.' Als men de hauwen open maakt dan moeten de kor rels bruin beginnen te wor den, men moet er natuurlijk wel om denken dat men niet de voorloopers coritroleert op rijpheid, want deze vallen bij het oogsten altijd weg. Ook kan met het conttolee- ren door met de hand in het Gemeente Wieringen. verlies, ook hebben de klee- den van de zelfbinder veel te lijden, want machinaal moet het gewas betrekkelijk groen gemaaid worden. Het verdient aanbeveling om aan de zelfbinder zaadvangbak- ken te bevestigen. Ook wordt er wel gemaaid met de mach. aflegger of met een handaflegapparraat aan een gewone maaimachine, doch doordat het zaad slecht wil scheiden heeft deze wijze van oogsten veel bezwaren. Wil men een maaimachine gebruiken dan doet men het beste om van de maaima chine de buiten-zwadverdee- ler af te doen, en het zaad los te maaien om het daar na met vorken af te leggen. Dit heeft het voordeel dat men bij deze wijze van wer ken ook ongeschoold perso neel kan gebruiken. III. Bewaren op het veld. Aan het bewaren op het veld moet hier in de Wierin germeer veel aandacht wor den geschonken, omdat veel rekenschap met de wind moet werden gehouden. Het gebeurt heel vaak dat de schooven ongebonden op het veld blijven liggen op de lange stoppels. Dit is wel een ietwat gevaarlijke methode met verschillende bezwaren. Als men .veel wind krijgt dan beloopt men de kans dat de schooven weg waaien, waar door veel^ zaadverlles op treedt, terwijl in een natte tijd de kans op schot ook zeer groot is, ook bij het weg halen heeft men lang werk om de wagen vol te laden. Men kan beter doen om het zaad op ruiters in tollen of in strepen te zetten. Bij de ruiters in tollen heeft men het voordeel dat dezen in hun geheel op de wagen ge laden kunnen worden, doch een nadeel is dat ze bij har den wind gauw omver waai en. Strepen over het veld d.w.z. lange rijen van het eene eind tot het andere, waaraan een strook van 15 breedte aangezet kan worden. Deze hebben het voordeel dat ze niet omver waaien, ook behoeven hierbij de schooven niet gebonden te worden, bij het opladen op de wagen moet iets voorzich tig en steeds van een kant af gewerkt worden. Het !S niet noodzakelijk dat koolzaad gebonden wordt, het is wel iets gemakkelijk bij het dorschen en met het naar huis rijden, tenminste als men lange afstanden moet rijden. Bij het dorschen van ongebonden koolzaad komt het wel voor dat ei een man extra op de machi. ne staat om de ongebonden bosSen iets naar beneden te stooten. IV. Het dorschen. Vroeger gebeurde het dor schen meest op het veld met een rolblok op een groot zeil, terwijl het koolzaad in klee- den op sleden aangevoerd werd. Deze wijze van werken duurde iets langer om schoon zaad te krijgen, doch het verlies was miniem Thans wordt er allemaal gewas te tasten, de hand met de dorschmachine ge dicht knijpen dan moet men bruin zaad in de hand krij gen. Bij machinaal oogsten moet men iets eerder zijn en moet er reeds vrij groen ge maaid worden. Is men iets vroeg met maaien dan be loopt men de kans dat het zaad rooc^ blijft en niet mooi zwart. II. Maaien. Het kan op verschillende manieren gemaaid werden. Dit hangt veel af van de op pervlakte welke op een be- drijf verbouwd wordt. Het beste kan gemaaid worden met de sikkel omdat het zaad dan het minste te lijden heeft, en zoodoende het ver lies zoo gering mogelijk is. Dan komt het zichten met de gewone zicht, dat moet ook betrekkelijk voorzichtig geschieden en is van ouds her ook de methode geweest. De laatste jaren - wordt steeds meer gebruik gemaakt van de zelfbinder, doch dan krijgt men nogal wat zaad- De installatie van Bur- geméfcsteï Van Diemen zal Zaterdag 3 Juli te 11.30 plaats vinden. WIELERBAAN. Voor een geheel uitver kocht huis hebben de beste baanrenners van Nederland Zondag te Wieringen een aantal wedstrijden verreden, welke van uitstekend gehal- waren. Opnieuw "bleek de kracht, van de Noord-Hollan- ders, die met verschillende overwinningen uit den strijd kwamen. De eerste verrassing bracht de sprint. Derksen en v. Vliet wumien eerst elk eflö -^it, zoodat een derden rit dig was. En ziet, -de wereld kampioen werd geklopt Derksen spurtte op tijd weg en hoewel van Vliet naast hem kwam op de laatste me ters, wist Derksen met een banddikte te winnen, de laatste 300 M. rijdende in 12.8 sec. Jan Pronk had niet de minste moeite met Groene- wegen in een achtervolging. Pronk daverde over de baan, reed direct zeer snel haalde Groenewegen 1 min. 12,6 sec. in. Een fraaie zege. De koppel-achtervolging was voor Bakker-Evers, die in 3 min. 40.2 sec. zegevier den over van SwelmVer- schueren, terwijl een klasse- mentrit-voor Klink was, die een ronde wist uit te loopen. Fronk werd tweede en Rem- kes derde. De 60 K.M. koppelwed strijd was voor PronkBoey en, die 12 punten veroverden en in 1 uur 28 min. 54,8 sec. de 60 K.M. aflegden. Twee de werden KlinkVoeren m. 4 pnt. Op 1 ronde eindigden VlietDerksen met 13 pnt. als derde en Bakker- Evers met 7 punten als vier de. Tenslotte trachtten Derk sen en van Vliet de recprds over 1 K.M. met staande en vliegende start te verbeteren, hetgeert echter mislukte de wind was te krachtig. WANDELSPORT. Aan de wandeltocht, op Zondag j.1. georganiseerd door „De Kieviet" te Bus- sum, werd door 30 Wieringer tippelaars deelgenomen. De tocht die QOC'i allen werd volbracht en ongeveer 30 ki lometer lang was, ging door bosch en hei. van de prach tige omgeving van Bussum. Met een mooie herinnering aan deze tocht keerden al len omstreeks 11 uur weer in Hippo terug. Donderdag 8 uur trainen allemaal ko men, start bij Nic. Boersen. „Amicitia" - nieuws. Naar we vernemen is met ingang van heden in studie genomen het beroemde speel stuk „Dr. Bavino", welk stuk vermoedelijk op kermis-Vrij- üag in Cinema de Haan ge geven zal worden. Verder zal in dezelfde week in „Con- cordia" ae klucht „De Hou ten Ham" worden opgevoerd, zoodat we de kermis toch nog kunnen gedenken al :s het dan zouder 'oliebollen van Corput. Zonder twijfel zal het Amicitia aan belang stelling niet ontbreken. POLITIE. Gevonden een sleuteltje en een portemonnaie. Verloren een pet. Inl. Gem.-bode, H-hocf. POLITIE. Verloren een' blauwe kin derkous en een portemonnaie inh. f 3.50. Inl. Gem.-bode, H.-hoef. GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen Lyceum Den Helder slaag den Rein van der Vegt, Leo Poortman en Gerda Poel. Voor het toelatingsexamen Gymnasium te Alkmaar Jeane Beeker. Algemeene vergadering der Succes op 16 -Juni 1043. Onder behoorlijke belang stelling werd op 16 Juni j.1. de 19e Jaarvergadering der ..Succes" gehouden. Na een kort openingswoord door den Voorzitter worden de notulen van de vorige jaar vergadering gelezen, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Daarna volgc het jaarverslag van den secretaris en het financieele overzicht van den penning meester, waaruit blijkt, dat de financieele toestand gun stig genoemd mag worden. Het Bestuur wordt door het bedanken van de heeren N. Halfweeg en S. Blaauboer aangevuld door verkiezing van de heeren J. Idema en C. Lont Sz. De elftalcommis sie wordt als volgt samenge steld A. Bugel, H. Lont, A. Timmerman, P. Tijsen, P. Idema, A. Hoogesteger. De kascommissie komt voor het vereenigingsjaar 1943/1944 te bestaan uit de heeren A. Schmitt, J. d'e Jong Pz. en A, Timmerman. Voor de rondvraag worden door diverse leden vragen van interne aard gesteld- door Voorzitter beantwoord. Tot slot van de vergadering stelt Voorzitter voor om den heer S. Blaauboer tot eere lid te benoemen, waarmee de vergadering accoord gaat. Hierna sluiting. EEN EXTRA OOGST- COLONNE. Menigeen herinnert zich eenige heerlijke uren of da gen, in den zomer van het vorige jaar op het oogstveld doorgebracht. Het is immers geeiï sLraf, doch eerder een ontspanning, een dag of een middag te benutten voer het eeuwenoude werk van het aren lezen. Van het recht, cioor clen boer te geven, om dit op zijn akkers te doen, is het vorige jaar dan ook over druk gebruik gemaakt. He- laas is de herinnering voor veel boeren niet zoo aange naam en zelfs niet zonder bitterheid. In verscheidene streken toch werd de gedul dige arbeid van het aren lezen weldra prijs gegeven voer de haastige en volstrekt ongeoorloofde manier van het aren knippen. Zullen de boeren dit jaar er "dan ook strenger op toe zien aan wien zij een ver gunning geven, slechts wei nigen van hen zullen er mis schien aan denken, dat zij beschikbare arbeidskrachten voor den verderen oogstar- beid in dit verband waar schijnlijk kunnen vergrooten. Er is immers niets tegen, doch alles vóór, dat zij, die zich langer of korten tijd vrij kunnen maken om ten eigen 'oehceve aren te lezen, zich eveneens vrij maken, wan neer "in dezelfde streek de aardappeloogst begint. Vormt bij het aren lezen het verza- Gic-lde graan meteen de be looning, voer den arbeid van het aardappelen rooien zal -veneens een bclooning in natura worden vastgesteld, velke velen welkom zal we- ^en, Laten dé boeren dus be denken, dat zij bij het uit geven van een leesvergun- uing meteen het accoord treffen omtrent een latere hulpverleening', wanneer de aardappeloogst alle handen zal binden. aanmeldingsplicht, wordt hiermede en voer dg laatste maal met klem verzocht zich op de ondergenoemdc dagen aan te melden bij het Ge westelijk Arbeidsbureau of bijkantoor, waaronder zij resorteeren. Personen, geboren in de maanden Januari t, e. m. A- pril 1924 op Donderdag 24 Ju- nL1943 tusschen 9 en 17 uur; Personen geboren in de maanden Mei tot en met Augustus op Vrijdag 25 Juni IS43 tusschen 9 en 17 uur Personen gebc-ren in de maanden Sept. tot en met December op Zaterdag 26 Ju ni 1943 van 912'/s uur. Personen, die in 1921, 1922 en 1923 geboren zijn, wordt, vocizoover zij verplicht zijn zich aan te melden en deze plicht om een of andere re den niet zijn nagekomen, voor de laatste maal gele genheid gegeven op boven genoemde dagen en uren aan de aanmeldingsplicht te vol doen. Aanmeldingsplichtigen en werkgevers, die de voor schriften niet nakomen of trachten deze te ontduiken, opzettelijk of uit nalatigheid onjuiste opgaven verstrek ken, enz. stelien zich aan zware straffen bloot. BEKENDMAKING. Alle mannelijke personen geboren in 1924. die tot nu van het Gewestelijk Arbeids bureau of bijkantoor, waar onder zij resorteeren, nog geen schriftelijke uitnoodi- ging hebben ontvangen, om persoonlijk te verschijnen of bijvoorbeeld wegens ziekte niet hebben voldaan aan hun Welke bonnen zijn thans geldig VAN 20 TOT 26 JUNI. 26 A Brood 4 r. br. of geb. 26 B Brood 1 r, br. of geb. 26 Beschuit 1 r. beschuit. 26 A Aardap. 2 kg. Aardap. 26 B Aardap. 1 kg. aardap. 26 Tabak 1 rants. tabak. VAN 13 26 JUNI. 27 A 2 rants. Vleesch. 27 B 'h rants. Vleesch. "VAN 13 JUNI t/m. 10 JULI. £89 Alg. 1 rants. Vervan- - gin gsm id delen. 587 Alg. 1 kg. Suiker. 586 Alg. 1 rants. Jam. 585 Alg. 250 gram Gort, 584 Alg. 250 gr. Havermout. 583 Alg. 100 gr. Vcim. enz. 590 t.m. 593 Alg. 1 rantsoen Bloem, Brood of Gebak. 594, 595. 596 Alg. 100 gr. kaas 25. 26. 27. 28 Melk 1 3/4 1. m. 25. 26, 27 Taptemelk 1 3/4 L. 28 Taptemelk 1 3/4 L. Karne- of Taptemelk. VAN 16 JUNI—27 JUNI: 25 A 1 rants. Boter of marg. 25-B Va rants. Boter of marg. VAN 9 JUNI—9 JULI: 28 A 1 rants. Boter of marg. 28B Vs rants. Boter of marg. 09 en 10 Petroleum 1 L. petr. geldig tot 5 Aug. Met blijdschap geven wij kennis van de geboor te van onze dochter CATHARINA MARIA. A. ASJES M. ASJES - Piel. H.-hoef 19 Juni 1943. Hoofdstraat 31. dorschen, het is natuurlijk niet zoo gemakkelijk om deze op het veld te zetten en daarom moet het koolzaad over een grootere afstand en op wagens vervoerd worden. Op de oude boerenwagens was het noodig om hierop een kleed te leggen doch op de groote platte wagens van thans met dichte laadbak is dit niet zoo noodzakelijk. Bij het dorschen met de machine komt het vaak voor dat het zaad beschadigd wordt, tenminste als het goed droog is, men kan dit na tuurlijk op dezelfde wijze opheffen als bij erwten dor schen. Indien bij het dorschen het zaad niet te droog is, dan moet er voor gezorgd' worden dat het zaad niet in zakken blijft staan want het is zeer gevoelig voor broeien, men doet in deze gevallen het beste om het zaad zoo spoedig mogelijk af te leve- lïren, Ondertrouwd F. BLOEMHOF Cand. t, d. H. D. en M. GLASTRA. Huwelijksvoltrekking D. V. te Beetsferzwaag 24 Juni, 14 uur. Kerkelijke inzegening 14.30 uur in de Ned. Herv. Kerk te Beetsterzwaag door den Weleerwaarden Heer Ds. H. v. Schothorst. Gelegenheid tot geluk wensen 1(£—17 uur Hotel De Herdef. Toek. adres Klieverweg J 9, Wieringerwerf. Juni 1943. VUURTORENTJES. Van 14 regels 60 cent. Onze Manufacturenzaak IS DINSDAG 29 JULI WE DER GEOPEND van 10 uur v.m. 6 uur n.m. JOH. OEDZES, Oostevland, Wieringen. Tel. 9, Den Oever. Gevraagd NET MEISJE, v.d. of d.e.n., bij L. SCITOTTE, Terpstr. 35, Wieringerwerf. Te Koop Boerenwagen, Bakwagen in. hekken en een Tilbury. C. de Jongh, Noorobuien 5, Wieringen. Te Koop licht bl. tafz. Bruidsjapon, m. 40, 1 p. zw. satijn Schoentjes, m. 38' en een Siangen Ledertasch. v. Hengelsti*. 15 H.-hoef. Gevv. wegens tewerkstel ling elders een werkman of fl. Jongen. Kaashoek, Polderweg 4, Wieringen. f 100.- bclooning voor diegene wie WONING voor mij beschikbaar heeft, omg. W.-meer. Kerkstraat 21, Slootdorp. B.z.a. MEISJE, 17 j. als hulp i. d. huish., op boer derij, alléén Augustus. Brieven onder no. 21 Bu-r. W.-meerbode, Middenmeer. Ver]. Zondagmiddag op W.-terpweg Marineblauw Manteltje van 5-j. meisje. Daar dit haar eenigst man teltje is, wordt vriendelijk verzocht, tegen beloon ing, terug te bezorgen aan E. MOERLAND, Molenw. B 67, Slootdorp. TE KOOP 2 BESTE MELKGEITEN. G. BOSSEN, Polderweg 3, Wieringen. Verloren van W.-werf tot Schagen, vermoedelijk Schagenveg) een JAEGER WOLLEN DAMESVEST. Tegen belooning terug te bezorgen of bericht bij de Marechaussee te M.-meer. BESTE BIGGEN VOOR HUISSLACHTING bij P. LAAN, Noord Stroe, Wieringen. Mededeelingen Plaatselijken DisHributiedienst Wieringermeer. TEXTIELKAARTEN V 815 VOOR BABY'S. Deze toeslagkaacten kunnen eveneens worden verstrekt aan eerst geborenen, geboren na 13 Juni 1943, wanneer een uittreksel uit het bevolkingsregister weidt overgelegd, waaruit blijkt, dat het een eerstgeboren kind is, dan! wel, dat liet een in leeftijd opvolgend broertje of zusje heeft, dat minstens 5 jaar ouder is. Voor tweelingen kan voor de baby, ten behoeve waar van nog geen textielkaart weid verstrekt, eveneens een toeslagkaart worden uitgereikt. Zij, die hiervoor in aanmerking komen, en nog geen /aait hebben ontvangen, kunnen deze alsnog afhalen op 'iet distributiekantoor te Wieringerwerf tijdens de kan tooruren. Wieringerwerf, 22 Juni 1943. Handleiding TABAKSTEELT BOSKER's BOEKHANDEL H.-hoef Middenmeer. Coöp .Boerenleenbank Wieringermeer W. A. Tel. 32, gevestigd te M.-meer, Brugstr. 42. Postgiro 254466 Aangesl. bij-de „Coöp. Raiffeisen-Bank te Utrecht." Het kantoor te Middenmeer is open 's Maandags v.m. 9.3012; nm. 1.30^-5 uur. 's Dinsdags van. 9.3012 nra. 1.305 uur. 's Woensdags v.m. 9 tot«nm. 5 uur. 's Donderdags v.m. 9.3012: nm. 1.305 uur. 's Vrijdags: v.m. 9.3012; nm. 1.305 uur. 's Zaterdags v.m. 912 uur. De Bank belast zich verder met alle bankzaken als aan- en verkoop van effecten, inwisseling van coupons, vreemd geld enz. Spaarbusjes worden kosteloos ver strekt. Safe-loketten te huur a f 5.per jaar en f 1. per maand. Rentevoetvoor Spaargelden tot een bedrag van 1 f 5000.per persoon of gezin 2 3/4 voor 1 jaar vast 3% tot een maximum van f 3000.per persoon of gezin; alléén in te gaan bij het begin van het jaar dit mag boven het gestelde maximum geplaatst worden Spaar gelden boven f 5000.1 voor Creditrente in loopen- de rekening voor leden als regel tot een bedrag van f 5000.2 daarboven 1 voor niet-leden l'/e voor Debetrente zoowel bij voorschotten als loopende rekening 3 3/4

Wieringermeerbode | 1943 | | pagina 2